Dotacje unijne i fundusze europejskie

Dotacje unijne i fundusze europejskie

Dotacje unijne są bardzo głośnym tematem praktycznie od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przekaz medialny mówi jednoznacznie, że to właśnie takie dotacje stanowią dziś podstawę rozwoju gospodarczego naszego kraju. Bez dopłat unijnych nie byłoby – zdaniem mediów – większości nowych firm i tysięcy miejsc pracy. Warto jednak pomyśleć, że takie jednoznaczne twierdzenia są słuszne i czy nasz kraj faktycznie stałby w miejscu bez takich funduszy.

Dotacje unijne

Dotacje to zwykła redystrybucja dóbr – politykę taką prowadzi nie tylko Unia Europejska, ale także wiele światowych rządów. Mówiąc w skrócie, rząd zabiera pieniądze jednej grupie obywateli, aby przekazać je drugiej. Środki przeznaczone na finansowanie dotacji pochodzą z podatków płaconych przez obywateli UE. Oczywiście, tylko część z nich trafia ostatecznie do innych ludzi; po drodze wielkie sumy są pochłaniane przez biurokratyczną machinę. Biurokraci odpowiadają za rozdzielenie pieniędzy. Dość naiwnie będzie jednak wierzyć, że kierują się oni przy tym wyłącznie dobrą wolą i chęcią pomocy ludziom. Zbyt często w grę wchodzą tu niestety cele polityczne i działania różnych grup interesów.

Dotacje unijne, fundusze europejskie

Otrzymanie dotacji unijnych a wypracowywanie przez firmę realnego zysku na swojej działalności to dwie zupełnie różne rzeczy. Zysk to również swego rodzaju informacja mówiąca o tym, czy przedsiębiorca dobrze prowadzi swoją działalność i czy nie musi w niej czegoś poprawić. Jest to sytuacja uczciwa również dla samych klientów, bowiem dają oni zarobić jedynie tym przedsiębiorcom, którzy w ich opinii mają im coś wartościowego do zaoferowania. W przypadku dotacji unijnych jest jednak inaczej. Klienci finansują w podatkach poszczególne firmy, niezależnie od tego, czy im się to podoba. Firma może nie wypracowywać żadnych zysków w swojej działalności rynkowej i nadal mieć szanse na otrzymanie dotacji unijnej.

Dotacje unijne na założenie firmy

Nieco inną kwestią jest pozyskiwanie funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W wielu przypadkach są na to potrzebne wielkie pieniądze, których początkujący inwestor dysponujący jedynie pomysłem zwyczajnie nie posiada. W takiej sytuacji można mocno wziąć się za pracę w nadziei, że w ciągu przynajmniej kilku lat uda się odłożyć wymaganą sumę. Można też szukać prywatnego inwestora, choć nie jest to proste zadanie. Inwestorzy są tak wymagający, że w większości przypadków nie chcą słyszeć o nawiązaniu współpracy z kimś początkującym, kto nie zapewni im wysokich zysków.

Dotacje unijne działają w inny sposób. Brak tu zazwyczaj czynnika weryfikującego opłacalność danej inwestycji, bowiem rozdzielaniem pieniędzy zajmuje się zwykły urzędnik. Sprawia to, że nie trzeba wcale być pewnym wysokich zysków, aby otrzymać dofinansowanie. Większą część ubiegania się o takie pieniądze stanowi papierkowa robota. Urzędnicy zwykle poświęcają więcej uwagi temu, czy poprawnie wypełniono wszystkie dokumenty niż czy planowany biznes będzie faktycznie efektywny.

Więcej na http://program-ir.pl/saxy/poir-3-2-1-badania-na-rynek.html

Previous Cyber Monday 2020. Na jakie laptopy polować podczas wyprzedaży?
Next Dlaczego łysiejemy? Częste przyczyny wypadania włosów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Niszczenie dokumentów przez firmę zewnętrzną a RODO

Według artykułu 2 Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), niszczenie dokumentów firm i instytucji kwalifikowane jest jako przetwarzanie znajdujących się w nich danych. Ten z pozoru niewinny zapis nakłada na

Wiadomości 0 Comments

Nowy bank na polskim rynku

Od listopada Bank SMART i BIZ Bank zostaną zastąpione przez markę Nest Bank. Nowy podmiot będzie mieć pełną ofertę dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw. W tej chwili działa 90 placówek, z czego 40 w ramach franczyzy.

Wiadomości 0 Comments

Jak i gdzie wziąć pożyczkę na wakacje?

Gdy zastanawiamy się, gdzie pojechać na nasz wakacyjny wyjazd, dobrze byłoby poczynić założenie, ile chcemy przeznaczyć na ten cel i w jaki sposób sfinansujemy to przedsięwzięcie. Jedną z możliwości jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post