Efektywność energetyczna w Unii Europejskiej

Efektywność energetyczna w Unii Europejskiej

Obecnie obowiązują uregulowania prawne, które dotyczą efektywności energetycznej. Są one korzystne nie tylko dla obywateli, ale również dla podmiotów gospodarczych. Wszystkie te firmy, które spełniają określone wymagania mogą liczyć na korzyść, którą są prawa majątkowe będące wynikiem świadectwa efektywności energetycznej. Potocznie określa się je mianem białych certyfikatów.

Jaki jest warunek uzyskania certyfikatu efektywności energetycznej?

Certyfikat efektywności energetycznej można uzyskać tylko wówczas, gdy rocznie zaoszczędza się energię w ilości nie mniejszej niż 10toe. Warto pamiętać, że 1 toe to 11,63 MWh.

Kto może ubiegać się o biały certyfikat?

Prawo do ubiegania się o biały certyfikat mają wspólnoty mieszkaniowe, osiedla mieszkaniowe, a także spółdzielnie. Muszą jednak pamiętać o tym, że niezbędne jest przedstawienie danych dotyczących termomodernizacji domu bądź budynku. Dane te mogą dotyczyć także wymiany urządzeń gospodarstwa domowego. Chodzi o lodówki, piekarniki, zmywarki. W grę wchodzi też wymiana oświetlenia i urządzeń grzewczych. UWAGA: dane muszą być poparte przeprowadzonym audytem. Tylko wówczas będą potraktowane jako wiarygodne. Niezbędne jest także wypełnienie, a następnie złożenie odpowiedniego wniosku. Musi on trafić do Urzędu Regulacji Energetyki. Warto pamiętać, że wszystkie formalności dotyczące składania wniosku są szczegółowo uregulowane. Informacje na ten temat można znaleźć w ustawie o efektywności energetycznej. Dodać trzeba, że obowiązujące przepisy nakładają obowiązek podejmowania działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej również na:-przedsiębiorstwa energetyczne, które zajmują się wytwarzaniem bądź obrotem energią, ciepłem bądź gazem ziemnym;-przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, ciepło bądź gaz ziemny;-domy maklerskie.

Dlaczego warto mieć taki certyfikat?

Posiadanie certyfikatu to przede wszystkim prawa majątkowe. Można je sprzedawać, czerpiąc tym samym wyraźne korzyści finansowe. Do tego dochodzi wsparcie przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność, opierając się na formule Energy Saving Company, czyli tak zwane ESCO.

Szybsza procedura

Obowiązujące aktualnie uregulowania w zakresie efektywności energetycznej pozwalają na znacznie szybsze wydawanie świadectw efektywności energetycznej. Nie obowiązuje już procedura przetargowa, na podstawie której wyłaniane były przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną, które pozwalały na uzyskanie świadectwa. Dzisiaj certyfikaty wydawane są na podstawie wyłącznie zgłoszenia uprawnionego podmiotu i na mocy decyzji Prezesa URE. Takie decyzje wydawane są nie później niż po upływie czterdziestu pięciu dni od dnia, w którym wpłynął wniosek.Efektywność energetyczna to zagadnienie, które w Unii Europejskiej ma ogromne znaczenie. Od dawna obserwuje się nacisk na ochronę środowiska. Nasza świadomość dotycząca tego, jak ważne jest środowisko naturalne i jego kondycja jest coraz większa. Dlatego świadectwa efektywności energetycznej posiada coraz więcej przedsięwzięć.

Previous Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym?
Next Szkolenie BHP - Elementy i instruktaż ogólny

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Na emeryturę zacznij oszczędzać już dzisiaj!

O tym, ile pieniędzy dostaniemy, a raczej nie dostaniemy możemy zobaczyć po tym, ile pieniędzy odbierają każdego miesiąca nasi dziadkowie, a już za kilka lat także rodzice. Okazuje się, że

Wiadomości 0 Comments

Doładowanie innego numeru – poradnik jak zrobić to szybko i bezproblemowo

Telefon na kartę to bardzo wygodne rozwiązanie, które od lat ma wielu zwolenników. Brak długoterminowej umowy i zobowiązań w kwestii wysokości czy częstotliwości doładowań to tylko niektóre z nich. To

Wiadomości 0 Comments

Co zrobić kiedy bank nie chce wymienić zniszczonych lub starych pieniędzy?

Zasadniczo podarte banknoty oraz zniszczone i mocno zabrudzone monety można wymienić w kasie dowolnego banku działającego na terenie kraju. Dotyczy to pieniędzy wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski. Czasem jednak zdarza

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post