Finanse a ryzyko prawne, czyli finanse dla prawników

Finanse a ryzyko prawne, czyli finanse dla prawników

Finanse i ryzyko w przedsiębiorstwie to obszary, w których muszą swobodnie poruszać się nie tylko zarządzający firmą, dyrektorzy finansowi, analitycy, czy księgowi. W związanych z nimi zagadnieniach powinni dobrze orientować się również prawnicy, zajmujący się na co dzień obrotem gospodarczym.

Wielu specjalistów z kancelarii prawniczych i działów prawnych przedsiębiorstw, czy też doradców podatkowych, ma w swojej pracy ciągły kontakt z kwestiami finansowymi. Dlatego też, by móc świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie, potrzebują praktycznej wiedzy na temat finansów i ograniczania ryzyka prawnego. Mogą ją nabyć między innymi na warsztatach i szkoleniach, stworzonych specjalnie z myślą o prawnikach zajmujących się finansami. Co trzeba o nich wiedzieć i dlaczego mogą okazać się przydatne?

Ryzyko prawne w przedsiębiorstwie

Ryzyko w przedsiębiorstwie to nie jedno konkretne, ale cały szereg potencjalnych zagrożeń. Dotyczą one w szczególności aspektów ekonomicznych, podatkowych, organizacyjnych, ale również prawnych.

Samo ryzyko prawne może powodować ważne dylematy natury biznesowej, które nie zawsze da się w korzystny sposób rozstrzygnąć. Co więcej, często obejmuje ono wiele różnych kategorii, które nierzadko łączy jedynie to, że mogą wywołać negatywny wpływ na funkcjonowanie i sytuację finansową firmy. Chodzi tu przede wszystkim o ryzyko poniesienia szkody wskutek:

  • niekorzystnych dla przedsiębiorstwa zmian w przepisach,
  • podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o nieprawidłowe interpretacje obowiązujących przepisów,
  • sporów sądowych z pracownikami lub kontrahentami,
  • niewłaściwego zabezpieczenia interesów firmy przy zawieraniu i wykonywaniu kontraktów handlowych.

Wyeliminowanie powyższych oraz innych ryzyk prawnych jest trudne, a nierzadko wręcz niemożliwe. Firma może jednak nimi umiejętnie zarządzać, tak, by móc ograniczyć ich negatywny wpływ i maksymalizować swoje zyski. To jak najbardziej możliwe, ale wymaga doświadczenia i rozległej wiedzy, nie tylko prawniczej, ale również finansowej. Jest ona niezbędna niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo jest wspierane przez wewnętrzny dział prawny, czy też zewnętrzną kancelarię prawniczą.

Finanse firmy – obszar ważny również dla prawników

Finanse są kluczowym obszarem wiedzy pozaprawnej, którą powinni posiadać prawnicy zajmujący się obrotem gospodarczym. Muszą rozumieć i prawidłowo interpretować finansowe zawiłości, a także właściwie identyfikować ryzyka biznesowe, które występują na styku prawa i finansów.

Prawnicy muszą radzić sobie również z konkretnymi, skomplikowanymi dylematami prawno-finansowymi, czyli na przykład wiedzieć, kiedy podjąć uchwałę o dalszym istnieniu firmy, a kiedy ogłosić jej upadłość. Potrzebna jest im też wiedza na temat prawidłowego sporządzania sprawozdań finansowych, a także wychwytywania zależności pomiędzy ich poszczególnymi elementami. Dzięki niej, na podstawie takiego dokumentu, są w stanie zorientować się w sytuacji własnościowej, prawnej i finansowej firmy.

Inne istotne pytania, na które powinni znać odpowiedź prawnicy, to między innymi:

  • Jak efektywnie łączyć jednostki gospodarcze?
  • Czy lepsze wyniki finansowe oznaczają wzrost wyceny rynkowej, czy może jest odwrotnie?
  • Jaki wpływ na firmę ma nieracjonalne zachowywanie się rynków finansowych?
  • Dlaczego umowy na usługi połączone z finansowaniem aktywów trwałych wiążą się z ryzykiem komplikacji finansowych i operacyjnych?

Szkolenia z finansów dla prawników

Niezbędną dla prawników wiedzę finansową, w tym odpowiedzi na wspomniane pytania, można uzyskać między innymi na szkoleniach. prowadzonych przez ekspertów firmy szkoleniowej EY Academy of Business. Ich formuła opiera się na analizie case studies i prezentowaniu zagadnień od strony praktycznej. Łączą elementy wykładu, dyskusji i ćwiczeń, a kwestie teoretyczne ilustrują przykładami z rzeczywistych umów, raportów zarządczych i sprawozdań finansowych. Więcej informacji na temat przebiegu i terminu szkoleń oraz poruszanych na nich zagadnień można znaleźć pod adresem: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/akademi-finansow-dla-prawnikow,200/.

Wspomniane szkolenia powinny zainteresować pracowników działów prawnych przedsiębiorstw, specjalistów z kancelarii prawniczych, a także pozostałe osoby, które chciałyby lepiej zrozumieć ważne dla firm kwestie z pogranicza prawa i finansów. Dzięki nim dowiedzą się, jak finanse wpływają na ryzyka prawne firmy oraz jak się przed nimi zabezpieczyć. To kluczowa wiedza dla każdego, kto w mniejszym lub większym stopniu odpowiada za ograniczenie ryzyka w przedsiębiorstwie oraz jego sprawne funkcjonowanie.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Czy to dobry moment na kupno Ethereum?
Next Sklep z nasionami marihuany – pomysł na biznes

Może to Ci się spodoba

Dotacje 0 Comments

ZUS może dofinansować wydatki na bezpieczeństwo pracy w firmach. Mikroprzedsiębiorstwa mogą liczyć na zwrot 90 proc. kosztów

W ubiegłym roku w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało ponad 88 tys. osób. Choć dbanie o bezpieczeństwo pracy spoczywa na pracodawcy, mniejsze firmy mają problem ze sprostaniem wszystkim wymogom. W ramach programu

Czym zajmują się brokerzy ubezpieczeniowi?

Doświadczony broker ubezpieczeniowy pełni również rolę partnera – wspiera Klienta, zawsze stawia jego interes na pierwszym miejscu, stara się maksymalnie obniżyć ryzyko, wyjaśnia różne zawiłości prawne i wspiera podczas kontaktu

Stwórz własne studio muzyczne

Przez ostatnie lata można zaobserwować wzrost popularności na indywidualne domowe studia nagraniowe. Obecnie coraz więcej artystów korzysta z innowacji technologicznych i samodzielnie tworzy swoje albumy. Teraz każdy może stać się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post