Jak ewoluowały płatności elektroniczne w Polsce?
Rynek e-commerce rozwinął się na świecie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Polska musiała poczekać na swój moment wejścia w świat zakupów elektronicznych jeszcze kilka lat. Dopiero w 1997 roku zaczęły powstawać u nas pierwsze sklepy internetowe, które bardzo szybko rozwinęły się i zyskały dużą popularność. Dziś korzystamy z internetu w celu zrobienia zakupów praktycznie każdego dnia! Jak dokładnie rozwijał się ten rynek i jak w związku z tym ewoluowały płatności elektroniczne w Polsce na przestrzeni lat?
Początki e-commerce w Polsce
Pierwszym polskim sklepem internetowym był Terent, który nie doczekał jednak współczesnych czasów. W 1999 roku swoją działalność rozpoczęły natomiast dwa inne sklepy, które funkcjonują do dziś – Merlin.pl, a następnie Empik.pl.
W tym samym roku powstało – wzorowane na amerykańskim eBay-u – Allegro – początkowo niszowa platforma wymiany towarów między kolekcjonerami, a obecnie ogromny sklep, w którym swoje konta mają nie tylko osoby prywatne i małe firmy, ale również duże i liczące się przedsiębiorstwa. Rewolucyjna okazał się w tym przypadku przede wszystkim możliwość komentowania i przyznawania ocen sprzedającym, dzięki czemu transakcje internetowe zaczęły być coraz bardziej przyjazne, pewne i bezpieczne, co dla wielu klientów stanowi istotną wartość. Szybkość i łatwość dokonania zakupów przez internet sprawiły, że jest to obecnie bardzo popularna forma nabywania towarów i usług. Jak podają badania z 2020 roku, obecnie zakupy przez internet robi ponad 70% Polaków – zwłaszcza młodych osób!
Wraz z rozwojem sklepów internetowych na świecie i w Polsce, pojawił się jednak problem dokonywania płatności elektronicznych.
Płatności elektroniczne na przestrzeni lat
Początkowo za zakupy zrobione online klient i tak musiał zapłacić gotówką przekazywaną kurierowi przy odbiorze. Następnie do powszechnego użycia weszły mikropłatności, wykupowanie tokenów lub innej elektronicznej waluty, tworzenie wirtualnych kont ze zgromadzonymi środkami, a także płatności szyfrowaną kartą kredytową. Popularność e-płatności wzrosła wraz z liczbą osób mających dostęp do internetu i regularnie z niego korzystających, a zwłaszcza dokonujących zakupów online.
Dziś najpopularniejsze metody płatności online w Polsce to:
- szybkie przelewy online,
- płatność kartą,
- mikropłatności,
- kody BLIK,
- kody QR,
- raty online.
Obecnie elektronicznie możemy zapłacić już nie tylko za towary, ale i również za wiele usług oraz rzeczy niematerialnych: pliki muzyczne, filmy i inne. Płatności internetowe rozwijają się każdego roku, a dominującą tendencją jest ich uproszczenie i dążenie do tego, by były jeszcze łatwiejsze, przy jednoczesnym zachowaniu poziomu bezpieczeństwa.
Może to Ci się spodoba
Dobra sytuacja w branży mieszkaniowej przyspiesza rozwój rynku sklepów budowlanych
Rynek DIY, czyli Do-It-Yourself (zrób to sam), wart jest blisko 52 mld zł i w zeszłym roku wzrósł o ponad 5 proc. – wynika z danych PMR. Szybki rozwój tego rynku to efekt m.in.
Pomocnik magazyniera
Trudno prowadzić działalność gospodarczą bez odpowiedniego wyposażenia. Warto zadbać o nie już na początku działalności, a wtedy praca będzie zorganizowana lepiej. Firmy, które posiadają magazyny powinny posiadać sprzęt do odpowiedniego
Ile można zarobić na funduszach inwestycyjnych?
Szybko, w pełni bezpiecznie i dużo. Właśnie tak chcieliby zarabiać wszyscy inwestorzy. Nie jest to jednak możliwe, bo wszystkie instrumenty inwestycyjne charakteryzują się innymi czynnikami. Wybór funduszy inwestycyjnych rzeczywiście daje
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post