Jak ewoluowały płatności elektroniczne w Polsce?

Jak ewoluowały płatności elektroniczne w Polsce?

Rynek e-commerce rozwinął się na świecie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Polska musiała poczekać na swój moment wejścia w świat zakupów elektronicznych jeszcze kilka lat. Dopiero w 1997 roku zaczęły powstawać u nas pierwsze sklepy internetowe, które bardzo szybko rozwinęły się i zyskały dużą popularność. Dziś korzystamy z internetu w celu zrobienia zakupów praktycznie każdego dnia! Jak dokładnie rozwijał się ten rynek i jak w związku z tym ewoluowały płatności elektroniczne w Polsce na przestrzeni lat?

Początki e-commerce w Polsce

Pierwszym polskim sklepem internetowym był Terent, który nie doczekał jednak współczesnych czasów. W 1999 roku swoją działalność rozpoczęły natomiast dwa inne sklepy, które funkcjonują do dziś – Merlin.pl, a następnie Empik.pl.

W tym samym roku powstało – wzorowane na amerykańskim eBay-u – Allegro – początkowo niszowa platforma wymiany towarów między kolekcjonerami, a obecnie ogromny sklep, w którym swoje konta mają nie tylko osoby prywatne i małe firmy, ale również duże i liczące się przedsiębiorstwa. Rewolucyjna okazał się w tym przypadku przede wszystkim możliwość komentowania i przyznawania ocen sprzedającym, dzięki czemu transakcje internetowe zaczęły być coraz bardziej przyjazne, pewne i bezpieczne, co dla wielu klientów stanowi istotną wartość. Szybkość i łatwość dokonania zakupów przez internet sprawiły, że jest to obecnie bardzo popularna forma nabywania towarów i usług. Jak podają badania z 2020 roku, obecnie zakupy przez internet robi ponad 70% Polaków – zwłaszcza młodych osób!

Wraz z rozwojem sklepów internetowych na świecie i w Polsce, pojawił się jednak problem dokonywania płatności elektronicznych.

Płatności elektroniczne na przestrzeni lat

Początkowo za zakupy zrobione online klient i tak musiał zapłacić gotówką przekazywaną kurierowi przy odbiorze. Następnie do powszechnego użycia weszły mikropłatności, wykupowanie tokenów lub innej elektronicznej waluty, tworzenie wirtualnych kont ze zgromadzonymi środkami, a także płatności szyfrowaną kartą kredytową. Popularność e-płatności wzrosła wraz z liczbą osób mających dostęp do internetu i regularnie z niego korzystających, a zwłaszcza dokonujących zakupów online.

Dziś najpopularniejsze metody płatności online w Polsce to:

  • szybkie przelewy online,
  • płatność kartą,
  • mikropłatności,
  • kody BLIK,
  • kody QR,
  • raty online.

Obecnie elektronicznie możemy zapłacić już nie tylko za towary, ale i również za wiele usług oraz rzeczy niematerialnych: pliki muzyczne, filmy i inne. Płatności internetowe rozwijają się każdego roku, a dominującą tendencją jest ich uproszczenie i dążenie do tego, by były jeszcze łatwiejsze, przy jednoczesnym zachowaniu poziomu bezpieczeństwa.

Previous Czym są giełdy długów?
Next Czy handel Bitcoinem jest trudny? Na co należy zwrócić uwagę?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dobra sytuacja w branży mieszkaniowej przyspiesza rozwój rynku sklepów budowlanych

Rynek DIY, czyli Do-It-Yourself (zrób to sam), wart jest blisko 52 mld zł i w zeszłym roku wzrósł o ponad 5 proc. – wynika z danych PMR. Szybki rozwój tego rynku to efekt m.in.

Wiadomości 1Comments

Pomocnik magazyniera

Trudno prowadzić działalność gospodarczą bez odpowiedniego wyposażenia. Warto zadbać o nie już na początku działalności, a wtedy praca będzie zorganizowana lepiej. Firmy, które posiadają magazyny powinny posiadać sprzęt do odpowiedniego

Wiadomości 0 Comments

Ile można zarobić na funduszach inwestycyjnych?

Szybko, w pełni bezpiecznie i dużo. Właśnie tak chcieliby zarabiać wszyscy inwestorzy. Nie jest to jednak możliwe, bo wszystkie instrumenty inwestycyjne charakteryzują się innymi czynnikami. Wybór funduszy inwestycyjnych rzeczywiście daje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post