Jak korzystamy z kredytów? Polacy i zadłużanie się

Jak korzystamy z kredytów? Polacy i zadłużanie się

Banki oferują nam wiele różnorodnych produktów kredytowych. Bogaty wybór sprawia, że możemy w ten sposób realizować różne marzenia i inwestycje. Podjęcie dobrej decyzji może wspomóc domowy budżet i dać sporo korzyści. Jednocześnie jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Warto przyjrzeć się, w jaki sposób się zadłużamy i z jakich kredytów korzystamy najchętniej.

Z różnego typu kredytów i pożyczek korzysta znaczna liczba Polaków. Według raportu BIK KredytTrendy na koniec 2019 roku w bazach znajdowało się niemal 15,5 mln osób spłacających zobowiązania tego typu. Do ich zaciągania z pewnością skłaniają nas m.in. rekordowo niskie stopy procentowe. Te od 2015 roku utrzymywały się na najniższym w historii poziomie i choć wielu ekonomistów zauważało potrzebę ich podwyższenia, sytuacja związana z globalną pandemią koronawirusa skłoniła Radę Polityki Pieniężnej do potężnych cięć. Obecnie WIBOR 3M, mający znaczny wpływ na oprocentowanie większości kredytów na naszym rynku, wynosi zaledwie 0,27%. W związku z tym zadłużanie się jest łatwiejsze niż oszczędzanie, a niepewna sytuacja gospodarcza może skłonić nas do poszukiwania dodatkowych źródeł gotówki. Warto więc przeanalizować dostępne opcje i podjąć właściwą decyzję.

Jakie kredyty wybieramy najczęściej?

Nasze potrzeby finansowe są bardzo zróżnicowane. Doskonale wiedzą o tym również banki, które przygotowały pełen przekrój produktów kredytowych, dostosowanych do różnych klientów, ich możliwości finansowych, celów i oczekiwań. Korzystamy z nich bardzo chętnie. Według raportu KredytTrendy łączne zadłużenie gospodarstw domowych z tego tytułu wyniosło w 2019 roku 671 mld zł i zaledwie w ciągu jednego roku wzrosło o 44 mld zł. Największą grupą kredytobiorców są osoby wybierające kredyty gotówkowe i ratalne: spłaca je ok. 8,20 mln klientów. Oczywiście bardzo często korzystamy również z kredytów hipotecznych, które z jednej strony pozwalają na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, z drugiej stają się także przydatnym narzędziem w rękach inwestorów. Korzysta z nich niemal 4 mln osób. Ważną częścią naszego życia finansowego są również limity w kontach bankowych (te posiada ponad 7 milionów osób) oraz karty kredytowe, które w swoich portfelach posiada 5,15 mln Polaków.

Dokonać właściwego wyboru

Jak widać, mamy do wyboru sporo różnych propozycji. Znajdują się wśród nich zarówno produkty umożliwiające uzyskanie bardzo wysokiego finansowania pozwalającego na przeprowadzenie inwestycji czy kupno nieruchomości, jak i bardziej elastyczne narzędzia, dzięki którym możliwa stanie się realizacja mniejszych potrzeb czy zapewnienie płynności finansowej w kryzysowych momentach. Choć zadłużanie się jest stosunkowo proste, powinniśmy dokładnie je przemyśleć. Tylko w 2019 roku do grona osób, które posiadają przynajmniej miesięczne opóźnienie w spłacie zobowiązania, dołączyło 1,4 mln kredytobiorców. Warto więc dobrać produkt jak najlepiej dostosowany do potrzeb oraz odpowiadający realnym możliwościom finansowym nie tylko obecnie, ale również w przyszłości.

Kredyty konsumpcyjne – na różne potrzeby

Statystyki pokazują, że kredyty konsumpcyjne cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych. Nic w tym dziwnego: to właśnie one wyróżniają się największą elastycznością i pozwalają na realizację najbardziej zróżnicowanych potrzeb. W tej grupie szczególne miejsce zajmują kredyty gotówkowe, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. W gamie tych produktów znajdziemy zarówno drobne pożyczki, pozwalające np. na realizację niespodziewanego wydatku czy doraźne wsparcie domowego budżetu, jak i bardzo duże finansowania, umożliwiające przeprowadzenie sporych inwestycji. Znacząco różnić może się przy tym nie tylko kwota, ale również warunki spłaty. Dobrze przemyślana decyzja może być znakomitą alternatywą dla innych produktów kredytowych, m.in. kredytów samochodowych, a w niektórych przypadkach również mieszkaniowych. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy: co trzeba o nim wiedzieć?

W samym tylko 2019 roku banki i SKOK-i udzieliły niemal 7,5 mln kredytów gotówkowych i ratalnych. Co ważne: zapotrzebowanie na tego typu finansowanie utrzymuje się na podobnym poziomie mniej więcej od dekady. Łatwo wyróżnić przyczyny takiej sytuacji: kredyty gotówkowe są łatwo dostępne, stosunkowo tanie i dopasowane do wielu życiowych sytuacji. W znalezieniu najlepszej, a więc najtańszej propozycji, wspiera nas również technologia. Dzięki rankingom kredytów gotówkowych, takim jak Bankier Smart, po wprowadzeniu interesującej nas kwoty pożyczki oraz podstawowych parametrów spłaty otrzymamy informacje o konkretnych ofertach banków. Co ważne: poznamy przy tym zarówno całościowe koszty związane z kredytem, jak i wysokość miesięcznej raty. Pozwoli to na świadomy wybór najlepszej oferty oraz odpowiedzialne planowanie budżetu w dłuższym odcinku czasu.

Przede wszystkim RRSO

Dużym problemem wielu klientów banków jest zorientowanie się w podawanych przez instytucje terminach i wskaźnikach. Często trudno nam wobec tego odróżnić informacje kluczowe od tych, które mają mniejsze znaczenie. Z pewnością z punktu widzenia kredytobiorcy najważniejszą rolę odgrywa RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Pozwala nam oszacować wszystkie koszty związane ze zobowiązaniem w ujęciu rocznym, a więc również obliczyć, ile tak naprawdę będzie kosztować nas kredyt. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego typu jest to zobowiązanie. RRSO jest tak samo ważne w przypadku kredytów hipotecznych, jak i drobnych kredytów gotówkowych. Co ważne: prawo zobowiązuje banki do przedstawiania RRSO w prezentowanych ofertach. Zawsze powinniśmy znaleźć informację na jego temat w widocznym miejscu.

Na co przeznaczamy kredyty?

O ile w przypadku kredytów celowych, takich jak kredyty hipoteczne czy samochodowe, określenie potrzeb stojących za decyzją o wzięciu kredytu jest proste, nieco trudniej oszacować, co skłania nas do wzięcia kredytu gotówkowego. Z pomocą znów przychodzi jednak statystyka. Według raportu InfoKREDYT, zrealizowanego przez Związek Banków Polskich, najczęściej sięgamy po nie, kiedy chcemy sfinansować większe zakupy, np. sprzęt RTV/AGD czy samochód. Robi tak 45% badanych. Drugie miejsce w tej kategorii (30%) zajmują osoby, które w ten sposób pozyskują środki na remont lub zakup mieszkania. Kredyty gotówkowe sprawdzają się jednak również w przypadku nieoczekiwanych sytuacji losowych: właśnie w tym celu korzysta z nich 7% kredytobiorców. Jednej osobie na pięćdziesiąt pozwalają z kolei zrealizować podróżnicze marzenia.

Lubimy się zadłużać

Przytoczone badania pokazują jasno, że lubimy się zadłużać, jednak staramy się robić to odpowiedzialnie. Według cytowanego w badaniu ZBP raportu European Consumer Payment aż 45% Polaków chętnie korzysta z produktów kredytowych w celu realizacji swoich marzeń i planów. Z drugiej strony taka sama grupa uważa zadłużanie się np. w celu wykupienia wakacyjnej wycieczki za zachowanie wysoce ryzykowne. Z pewnością życie finansowe to materia, w której zdrowy rozsądek i umiejętność analizowania wielu czynników okazują się wyjątkowo przydatne. Warto więc podchodzić do niego odpowiedzialnie i dostosowywać produkty, z których korzystamy, do realnych możliwości. Kredytów nie należy jednak demonizować. Dobrze dobrane mogą stać się znakomitym źródłem dodatkowych funduszy na realizację konkretnych celów i sporą ulgą dla domowego budżetu.

*Foto: Lukasz Wrobel/Shutterstock.com

Previous Zawód z misją – praca opiekunki osób starszych
Next 5 Tajemnic w byciu tłumaczem, o których nikt ci nie mówi.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Rynek spotkań biznesowych stale rośnie. Branża hotelowa chce na tym skorzystać

W ubiegłym roku z blisko 34 tys. zorganizowanych spotkań i wydarzeń biznesowych ponad 70 proc. odbyło się w hotelach. Aby sprostać rosnącym wymaganiom firm, obiekty konferencyjne i hotele inwestują w odpowiednią infrastrukturę i nowinki technologiczne. Sięgają

Wiadomości 0 Comments

Rusza budowa nowego systemu informatycznego dla ZUS

Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podjął właśnie decyzję o rozpoczęciu procesu budowy Kompleksowego Systemu Informatycznego 2.0, który ma zastąpić system eksploatowany w ZUS od 20 lat. W informatyce taki okres to kilka epok,

Wiadomości 0 Comments

Startuje bogaty program dla pośredników z branży finansowej – Sales+

Czołowy operator bankowy Sales Group, wspólnie z innymi firmami działającymi na rynku pośrednictwa finansowego, wprowadza na rynek nowy program lojalnościowy Sales+. Atrakcyjne usługi SPA, bogate pakiety medyczne, bilety na mecze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post