Jak kupić działkę państwową lub gminną?

Jak kupić działkę państwową lub gminną?

Zakupu działki budowlanej dokonać można nie tylko od prywatnego właściciela, ale również przedstawiciela gminy lub skarbu państwa. Aby nabyć teren trzeba wziąć udział w przetargu i czekać na ogłoszenie wyniku. Sporadycznie stosowane są także rokowania, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

Obecnie przetargi związane ze zbywaniem nieruchomości organizowane są w trybach ustnych (chodzi o uzyskanie jak najwyższej ceny) oraz pisemnych (chodzi o uzyskanie najlepszej oferty). Jeśli organizator (najczęściej prezydent, wójt, burmistrz) decyduje się na drugą opcję, wówczas zwraca uwagę na kilka aspektów i podejmuje decyzję najlepszą dla siebie.

Warto pamiętać, że w Polsce obowiązują szablony dokumentów przetargowych. Oczywiście mogą się nieznacznie różnić od siebie, ale z zachowaniem podstawowych informacji. Dzięki temu łatwiej dotrzeć do odbiorców, określić stan posiadanych nieruchomości oraz wzbudzić zainteresowanie i przekonać niezdecydowanych.

Nie można zapominać, że warunkiem wzięcia udziału w przetargu jest przesłanie koperty z przygotowaną ofertą oraz wpłacenie obowiązkowego wadium. Zazwyczaj kwota znajduje się w przedziale od 5 do 20% ceny wywoławczej. Zwycięzca nie odzyskuje wadium po ogłoszeniu wyników (tak się dzieje w przypadku pozostałych uczestników) i traktowane jest jako pierwsza rata. Zgromadzone oferty rozpatruje komisja przetargowa, która w obecności świadków otwiera koperty i odczytuje propozycje. Rozstrzygnięcie następuje po przeprowadzeniu głosowania.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku przetargów ustnych. Prowadzeniem spotkania zajmuje się przewodniczący komisji, który odczytuje listę wpłat wadium (osoby prywatne, firmy oraz instytucje). Przetarg uznaje się za ważny, gdy przystąpi do niego nawet jeden uczestnik i poda swoją cenę. Jeśli nikt nie przebije propozycji, wówczas uznać można, że zwycięzca został wyłoniony.

Często problemem dla wielu niedoświadczonych przedsiębiorców jest dostęp do informacji przetargowych. Najlepiej aktualności śledzić w siedzibie gminy lub starostwa powiatowego. Dla bardziej zabieganych strzałem w dziesiątkę będą strony internetowe organu lub prasa.

Umowa sprzedaży działki gminnej lub państwowej następuje po wcześniejszym ustaleniu czasu i miejsca spotkania. Zwykle w celach porządkowych wysyła się stosowne zawiadomienie (nie później niż 21 dni po ogłoszeniu wyników). Jeśli zwycięzca nie stawi się na spotkaniu organizator ma prawo skonfiskować wadium i odstąpić od podpisania umowy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czym jest Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych?
Next Dlaczego warto założyć agencję turystyczną?

Może to Ci się spodoba

Coraz więcej chętnych na wynajem biur i powierzchni handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej

Według prezesa spółki deweloperskiej GTC w Polsce najlepsze perspektywy ma obecnie rynek nieruchomości handlowych, podczas gdy rynek powierzchni biurowych nieco zwolnił. Spośród stolic państw Europy Środkowo-Wschodniej na biura najwyższy popyt jest

Już milion osób współpracuje z branżą sprzedaży bezpośredniej

Firmy z branży sprzedaży bezpośredniej od kilku lat bardzo dobrze radzą sobie na polskim rynku. W 2017 roku odnotowały blisko 5-proc. wzrost obrotów – do 3,3 mld zł, a liczba współpracujących

W branży outsourcingu i usług dla biznesu co roku przybywa 20 tys. miejsc pracy

Branża outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce rośnie coraz szybciej. W kraju działa już ponad 930 nowoczesnych centrów, a roczny wzrost zatrudnienia w nich szacuje się na 20 tys. miejsc pracy. Pracodawcy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post