Jak wypełnić oświadczenie kolizji?

Jak wypełnić oświadczenie kolizji?

Drobna stłuczka samochodowa może się przydarzyć każdemu. Warto przygotować się do niej zawczasu, aby wiedzieć dokładnie, co robić w takiej sytuacji. Jak pisać oświadczenia o kolizji i jak zgłosić szkodę, tłumaczą specjaliści z grupy ubezpieczeniowej ERGO Hestia.

Z tekstu dowiesz się:

 • o czym pamiętać przed wypełnieniem oświadczenia o kolizji,
 • jakie są najważniejsze elementy oświadczenia o kolizji drogowej,
 • jak zgłosić szkodę, gdy już wypełnisz oświadczenie o kolizji.

Nie każda stłuczka drogowa musi się kończyć wezwaniem policji. Jeśli nikt nie ucierpi poważnie i obie strony stwierdzą, że chcą się porozumieć – mogą to zrobić bez pomocy służb mundurowych. Najważniejsze to zachować spokój i dobrze przygotować się na taką okoliczność – zarówno pod względem wiedzy na temat tego, co należy robić, jak i dobrego ubezpieczenia.

Zanim wypełnisz oświadczenie stłuczki – o czym pamiętać?

Jeśli przytrafiła Ci się stłuczka samochodowa, zachowaj spokój. Będziesz musiał wypełnić oświadczenie przy kolizji, ale to nie jest pierwsza i najważniejsza rzecz do zrobienia w takiej sytuacji. Zanim wraz z pozostałymi uczestnikami spiszecie dokument, powinieneś:

 • upewnić się, że żaden z kierowców, pasażerów ani postronnych świadków wypadku nie doznał uszczerbku na zdrowiu (ewentualnie wezwać pomoc medyczną),
 • usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub nie tamował ruchu (jeżeli nie ma zabitego lub rannego),
 • upewnić się, że okoliczności zdarzenia oraz sprawca zostały bezspornie ustalone.

Jeśli wszystkie powyższe punkty zostały wypełnione, możesz spokojnie przejść do spisania oświadczenia o kolizji drogowej lub opcjonalnie – wezwać policję.

Obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC. Dlatego warto wiedzieć, że na miejscu zdarzenia możesz samodzielnie i w prosty sposób sprawdzić, czy pojazd sprawcy posiada ważną umowę OC, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została ona zawarta i jaki jest numer polisy. Dzięki temu zdecydujesz, czy wzywać do zdarzenia policję, czy wszystko można zakończyć dzięki spisaniu oświadczenia. Takie informacje sprawdzisz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – co powinno zawierać?

Każde oświadczenie o kolizji drogowej, aby zostało przyjęte i rozpatrzone przez ubezpieczyciela, powinno zawierać kilka stałych elementów:

 • dane osobowe poszkodowanego,
 • dane osobowe sprawcy kolizji wraz z jego danymi kontaktowymi,
 • numer polisy OC sprawcy,
 • dane uczestniczących w zdarzeniu pojazdów,
 • data, godzina i miejsce zdarzenia,
 • opis okoliczności zdarzenia,
 • opis powstałych uszkodzeń na pojazdach,
 • szkic, na którym zostanie zobrazowana cała sytuacja,
 • dodatkowe istotne informacje nt. zdarzenia,
 • podpisy poszkodowanego i sprawcy.

Pamiętaj, że dokument możesz sporządzić odręcznie na zwykłej kartce papieru, ale znacznie wygodniej jest się zaopatrzyć w specjalny wzór oświadczenia kolizji i wozić go ze sobą w aucie. Na takim gotowym do wypełnienia druku, na przykład od ERGO Hestia, znajdą się wszelkie konieczne rubryki, które musisz uzupełnić. To cenna pomoc w stresowej sytuacji, kiedy łatwo jest zapomnieć o podstawowych elementach dokumentu – nawet jeśli wcześniej znałeś je na pamięć.

Oświadczenie kolizji i co dalej? Dowiedz się, jak zgłosić szkodę

Udało Ci się uzupełnić oświadczenie kolizji? Wspaniale, ale co teraz? Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie do ubezpieczyciela. Aby odbywało się to jak najbardziej sprawnie i łatwo, wybierz ubezpieczenie w firmie, która zapewnia swoim klientom minimum formalności, proste warunki i możliwość łatwego zgłoszenia szkody. Takie warunki otrzymasz na przykład w ERGO Hestii, gdzie procedury są bardzo proste, a szkodę poszkodowany zgłasza wygodnie przez internet lub telefonicznie – bez zbędnych wizyt w oddziale. Dane, które będą Ci potrzebne, to:

 • imię i nazwisko lub nazwa firmy,
 • PESEL lub REGON,
 • numer polisy,
 • numer telefonu,
 • adres do korespondencji,
 • adres e-mail.

Spisanie oświadczenia o kolizji znacząco ułatwi wszystkie sprawy związane z odszkodowaniem. Dlatego ubezpiecz się w ERGO Hestia i wrzuć do schowka samochodowego gotowy formularz. Jeśli przydarzy Ci się stłuczka, unikniesz paniki, bo będziesz dobrze wiedział, co robić!

Previous WYBÓR OPERATORÓW W KONKURSIE „KOMPETENCJE DLA SEKTORÓW”. SPOTKANIE INFORMACYJNE W FORMULE ONLINE.
Next Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła rok rekordowymi obrotami

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Mikrosamochody przyszłością elektrycznej motoryzacji

Rozwój elektromobilności jest kluczowy dla poprawy jakości powietrza w polskich miastach. Do 2050 roku emisja pyłów związana z użytkowaniem silnikowych samochodów osobistych może spaść nawet o 90 proc., a emisja dwutlenku węgla znacznie zredukowana. Przyszłością

Wiadomości 0 Comments

Znikają kolejne bariery dla rynku samochodów elektrycznych

Na polskim rynku motoryzacyjnym udział elektryków wciąż jest znikomy, ale dynamicznie rośnie. Wynika to z faktu, że znikają kolejne bariery. Po pierwsze, nowe modele oferują coraz lepsze osiągi, a ich ceny

Wiadomości 0 Comments

Wartość polskiego rynku reklamowego przekroczy w tym roku 7 mld zł

W tym roku polski rynek reklamowy zanotuje nieco ponad 2-proc. wzrost, a jego wartość przekroczy 7 mld zł – wynika z prognoz firmy Zenith. Pieniądze reklamodawców wciąż najszerszym strumieniem płyną do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post