Jak wypełnić PIT-37? 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jak wypełnić PIT-37? 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Formularz PIT 37 jest jednym z najczęściej składanych w urzędzie skarbowym. Statystycznie aż czterech na pięciu podatników, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym, składa właśnie PIT-37. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić wszystkie niezbędne pola na formularzu. O czym pamiętać przy wypełnianiu PIT- 37? Jak poprawnie wypełnić ten dokument?

1. Dla kogo jest PIT-37?

PIT 37 w 2021 roku będą wypełniać podatnicy, którzy zadeklarowali przychód, który uzyskali za pośrednictwem płatników albo otrzymali PIT-11 od podmiotu, dla którego świadczyli pracę. W przewadze oprócz klasycznych umów o pracę są tu zarobki z tytułu umów cywilnoprawnych (np. umowa o dzieło). Na druku PIT-37 nie mogą rozliczać się podatnicy, którzy oprócz umowy o pracę, mają inne źródło dochodu, które wymaga samodzielnego odprowadzenia zaliczek na podatek przez podatnika, w takim przypadku należy skorzystać z innego druku PIT (PIT-36). W przypadku pobierania wynagrodzenia z różnych źródeł nie ma potrzeby rozliczenia umowy o pracę na PIT-37, a drugiego źródła dochodu na PIT-36 – w takiej sytuacji wystarczające będzie rozliczenie ogółu przychodu na PIT-36. Bardzo ważne przy składaniu zeznania jest prawidłowe ustalenie druku, na którym powinien się rozliczać podatnik.

2. Rozliczenie wszystkich dochodów

Jeżeli pracujemy w kilku miejscach, koniecznie przed wypełnieniem formularza PIT-37 powinniśmy poczekać, aż dotrą do nas wszystkie PIT-11 – jeżeli oczywiście we wszystkich miejscach zatrudnienia spełnione są przesłanki, które pozwalają rozliczać się na tym typie druku. Jeśli we wszystkich miejscach zatrudnienia pracujemy np. na umowę o pracę, wypełniając PIT-37, uzyskane przez nas dochody u różnych pracodawców sumujemy i dopiero uzyskaną w ten sposób kwotę wpisujemy kolejno jako przychód, zaliczkę na podatek, koszty uzyskania przychodu itd. Jeżeli jednak pracujemy na różnych umowach, każdą uzyskaną kwotę wpisujemy w swoje miejsce na druku PIT-37 – umowę o pracę w pole 37, emeryturę w pole 44, umowy zlecenie i o dzieło w polu 47.

3. Ulgi w PIT-37

Na druku PIT-37 podatnik może skorzystać z przysługujących mu ulg. Jest to tożsame z uzyskaniem swego rodzaju bonifikaty, ponieważ poprzez ulgę obniża się dochód, który jest podstawą do opodatkowania. Jeżeli więc z rozliczenia wychodzi nam dopłata podatku, będzie ona po zastosowaniu ulgi niższa, jeżeli podatek odprowadzany był prawidłowo, w przypadku ulgi można liczyć na zwrot z podatku. Żeby skorzystać z ulgi, konieczne jest dołączenie do PIT-37 drugiego druku jakim jest PIT-O. Nie ma tutaj znaczenia, czy korzystamy z internetowego programu do obliczania podatków, czy składamy druk w klasyczny, papierowy sposób. W pierwszym przypadku należy zaznaczyć załącznik PIT-O wpisując w odpowiednią rubrykę ilość jego sztuk. Co ważne, w ten sposób rozliczyć mogą się także małżonkowie – załącznik PIT-O, podobnie jak PIT-37, w takim przypadku będzie wspólny.

Warto pamiętać, że każdy druk w urzędzie skarbowym ulega co jakiś czas modyfikacjom. Zawsze więc należy sprawdzić, czy coś nie uległo zmianie i wypełniać aktualnie obowiązujący formularz. PIT-37 za rok 2020 należy złożyć do 30 kwietnia 2021 roku.

Previous Pandemia odcisnęła swoje piętno na branży nieruchomości. Największa rewolucja czeka rynek biurowy
Next Elektrownia jądrowa pomoże utrzymać 1,3 mln miejsc pracy i stworzyć kilkadziesiąt tysięcy kolejnych

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy mają problem z nieterminowymi płatnościami od kontrahentów

Większość polskich firm ma problemy z opóźnieniami w płatnościach za wystawione przez siebie faktury. W przypadku małych podmiotów o relatywnie niskich obrotach mogą one być przyczyną utraty płynności finansowej, a w ostateczności nawet bankructwa. Większość

Rośnie ryzyko cyberataków na małe i średnie firmy

Już ponad 5 mln osób w Polsce korzysta z bankowości mobilnej. Rosnąca popularność tego typu usług powoduje, że coraz częściej stają się one celem cyberprzestępców. Na ich celowniku znajdują się najczęściej transakcje

Rekrutacja na stanowisko produkcyjne – jak się przygotować?

Myślisz o pracy na stanowisku produkcyjnym, jednak obawiasz się samego procesu rekrutacji? Dobre przygotowanie do jego poszczególnych etapów pomoże ci zmniejszyć stres, a zarazem zwiększyć szanse na otrzymanie pracy, o

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post