Jak zadbać o wysokie standardy higieny, wychodząc z pandemii?

Jak zadbać o wysokie standardy higieny, wychodząc z pandemii?

W obecnie trwającej sytuacji pandemicznej, zaleca się wykonywanie pracy zdalnej. Nie jest to jednak możliwe we wszystkich sektorach, jak choćby w produkcji. W jaki sposób pracodawca powinien zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom?

Według zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca powinien ocenić ryzyko zakażenia w miejscu pracy, przygotować się na sytuacje niestandardowe oraz stworzyć i wdrożyć plan używania środków bezpieczeństwa i higieny. Do środków tych zalicza się m.in.: środki do dezynfekcji, środki ochronne, zachowanie odpowiedniego odstępu, wentylację pomieszczeń, wsparcie psychiczne dla pracowników.

Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas pandemii – obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek wprowadzić taką organizację pracy w swoim zakładzie, by zapewnić bezpieczne warunki pracy swoim pracownikom. Chodzi głównie o zapewnienie środków ochrony indywidualnej i zachowanie bezpiecznego odstępu oraz regularną dezynfekcję. Warto wprowadzić także codzienny pomiar temperatury pracowników, po wcześniejszym uzyskaniu zgody pracowników. Bezpośredni kontakt pracowników ze sobą powinien ograniczać się do minimum. Podjęcie ww. środków ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa w przedsiębiorstwie. Pracownicy, których stanowisko na to pozwala powinni pracować zdalnie.

Pracodawca ma obowiązek: wyznaczenia bezpiecznej odległości między stanowiskami pracy
(1,5-2 metrów) lub wydzielenia stref, rozdzielenia zmian, zapewnienia pracownikom środków ochrony osobistej (masek, przyłbic, rękawiczek) oraz ogólnodostępnych środków do mycia i dezynfekcji rąk (mydło, środki na bazie alkoholu o stężeniu 70%) i umieszczenia ich w widocznych miejscach, umieszczenia w widocznym miejscu instrukcji mycia rąk, poinformowania o tym, by pracownicy nie dotykali twarzy oraz regularnego dezynfekowania środkiem na bazie alkoholu miejsc pracy (powierzchni takich jak: biurka, klamki, stoły, lady, poręcze, włączniki, sanitariaty – tych, które są najczęściej dotykane). Ponadto należy ograniczyć liczbę gości, czyli osób z zewnątrz, które przychodzą do firmy
– można zorganizować spotkania zdalne.

Jakie środki ochrony powinien zapewnić pracodawca?

W każdym zakładzie pracy powinny być w użyciu następujące środki ochrony:

  • przegrody miejsc pracy – przede wszystkim tam, gdzie pracownik ma stały kontakt z klientem (przegrody ochronne wykonane z polipropylenu komórkowego, kartonu czy szyby z pleksi)
  • taśmy dystansujące (wyznaczające odległość, jaka powinna być zachowana między pracownikami)
  • maseczki ochronne i/lub przyłbice (mające na celu zakrywanie ust i nosa, a także oczu)
  • rękawiczki ochronne jednorazowe (nitrylowe, winylowe, lateksowe)
  • mydło
  • ręczniki papierowe
  • płyny do dezynfekcji rąk (do higienicznej/chirurgicznej dezynfekcji rąk) umieszczone w widocznych miejscach
  • płyny do dezynfekcji powierzchni (profesjonalne środki do szybkiej dezynfekcji, w tym do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością – tam, gdzie to niezbędne).

Środki ochrony, które pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom są dostępne w sklepie RAJA: https://www.rajapack.pl/covid-19/produkty_C9647.html.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Najlepszy chiński telefon 2020
Next Wydatki państwowych spółek kluczowe dla wychodzenia z recesji

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Obligacyjne konwenanty

Relacje między emitentem obligacji, a ich nabywcami, czyli udzielającymi pożyczki, niejednokrotnie nie sprowadzają się jedynie do prostego określenia podstawowych parametrów emisji, czyli kwoty pożyczki, oprocentowania i terminu jej zwrotu oraz

Wiadomości 0 Comments

Polacy spędzają w internecie średnio 11 godzin dziennie. To prawie dwa razy więcej niż dwa lata temu

Statystyczny Polak korzysta z internetu łącznie o 5 godzin więcej niż jeszcze dwa lata temu. Jednocześnie prawie podwoił się odsetek tych, którzy chętnie testują nowe technologie i kupują gadżety. Eksperci McKinsey & Company

Wiadomości 2 komentarze

Jak nowoczesne kobiety umawiają się do kosmetyczki?

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas żyje w biegu. Brakuje nam czasu na codzienne sprawy, a co dopiero na przyjemności. Każda kobieta jednak raz na jakiś czas chce zrobić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post