Jak zawiesić spłatę rat?

Jak zawiesić spłatę rat?

Zawieszenie spłaty rat kredytu to doskonała opcja dla tych kredytobiorców, którzy mają chwilowe problemy finansowe. Dzięki wakacjom kredytowy, płata zadłużenia jest przesunięta w czasie, co pozwala na zgromadzenie środków na uregulowanie zadłużenia. Jak zawiesić spłatę rat?

Na czym polega zawieszenie spłaty rat kredytu?

Zawieszeni spłaty rat kredytu, inaczej wakacje kredytowe, to usługa oferowana przez instytucje bankowe, jak i pozabankowe. Polega na tymczasowy wstrzymaniu konieczności spłacania zobowiązania. Takie rozwiązanie jest dobrym rozwiązaniem w różnych, najczęściej niespodziewanych sytuacjach jak np. utrata pracy, niespodziewany wzrost wydatku. W trakcie akacji kredytowych kredytobiorca nie spłaca zarówno kapitału kredytu (pożyczonej kwoty), jak i odsetek od zadłużenia.

Należy zaznaczyć, że wakacje kredytowe nie pozwalają na uniknięcie spłaty zobowiązania, tylko zawieszają na określony czas. Zadłużenie trzeba uregulować w późniejszym terminie. Zawieszenie spłaty rat może dotyczyć kredytu:

 • Gotówkowego,
 • Hipotecznego,
 • Konsolidacyjnego,
 • Samochodowego
 • Na działalność gospodarczą
 • Pożyczek w firmach pożyczkowych.

Jak zawiesić spłatę rat?

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy  i na jakich zasadach możesz zawiesić spłatę rat, musisz przeczytać umowę kredytu lub pożyczki. Podejmując decyzję o wakacjach kredytowych, w pierwszej kolejności musisz poinformować o tym instytucję, w której masz zobowiązanie i to z odpowiednim wyprzedzeniem. Do tego potrzebny jest również wniosek, który złożysz w oddziale banku lub online. We wniosku musisz zawrzeć takie dane jak:

 • dane osobowe,
 • PESEL,
 • aktualny numer telefonu i adres e-mail,
 • numer umowy kredytowej, dla której chcesz skorzystać z zawieszenia.

Pamiętaj, że zarówno bank, jak i firma pożyczkowa ma prawo odmówić Ci skorzystania z wakacji kredytowych. Najczęściej z odmową spotykają się klienci, którzy mieli zaległości.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe to usługa, która nie jest dostępna dl wszystkich. Najczęściej banki udzielają je stałym klientom, którzy do tej pory regularnie spłacali zaciągnięte zobowiązania. Oczywiście nie przekreśla to nowych kredytobiorców. Aby zawiesić spłatę rat kredytu, kredytobiorca musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim do tej pory nie mógł mieć opóźnień w spłacie. Wniosek można złożyć zazwyczaj po 4-6 miesiącach od momentu wzięcia kredytu w wersji papierowej lub elektronicznej. Pamiętaj, aby złożyć go wcześniej, ponieważ musisz poczekać jeszcze na decyzję banku. Sprawdź również dokładnie regulamin dotyczący zwieszenia spłaty rat kredytu w Twoim banku.

W ten sposób nikniesz ewentualnych problemów. Przeczytaj też dokładnie umowę. Wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu znajdziesz na stronie banku lub w oddziale. Musisz go tylko wypełnić. Jeżeli twój bank nie ma gotowego zwrotu, musisz przygotować wniosek samodzielnie. Zawrzyj w nim takie informacje jak:

 • dane osobowe,
 • adres zamieszkania/zameldowania,
 • dane kontaktowe,
 • status spłaty,
 • okres wakacji kredytowych.
 • informację na temat kwoty posiadanego kredytu.
Previous Czy warto ubezpieczyć iPhone'a?
Next Zainstalowano już ponad 200 tysięcy terminali w Programie Polska Bezgotówkowa. Sprawdź, czy Ty również możesz otrzymać darmowy terminal płatniczy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Na co zwrócić uwagę przy wyborze funduszu inwestycyjnego ?

Przed dokonaniem wyboru funduszu inwestycyjnego dobrze jest zdobyć rzetelne informacje o prowadzącym go Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Warto przeanalizować również bieżącą i historyczną wycenę tego funduszu. Należy ponadto wybrać fundusz,

Wiadomości 0 Comments

Frank rośnie. Tak drogo w lutym jeszcze nie było

Greckie negocjacje i amerykańska broń dla Ukrainy – to tylko niektóre powody, dla których złoty słabnie. Ale nie martwmy się. Koniec tygodnia zapowiada się spokojniej. Najprawdopodobniej frank znów spadnie poniżej

Wiadomości 0 Comments

Telewizja przez Internet – poznaj możliwości

Telewizja przez wiele dekad była praktycznie najważniejszym i najpopularniejszym medium w wielu krajach. Spowodowane to było między innymi jej wszechstronnością. Programy poszczególnych stacji telewizyjnych od zawsze były tak zróżnicowane, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post