Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Zdaniem Polaków idealne zobowiązanie kredytowe jest udzielane przy uwzględnieniu ich indywidualnych potrzeb. Kredyt, w tym również kredyt hipoteczny ma być więc maksymalnie elastyczny, a warunki powinny podlegać korzystnym negocjacjom. Tym samym, zobowiązanie kredytowe ma być tanie, udzielane z niskim oprocentowaniem, na długi okres, by comiesięczne raty były niskie. Same banki nie powinny narzucać dodatkowych kosztów.

Doskonały produkt kredytowy to kredyt tani, który nie zaburza płynności finansowej, a comiesięczna spłata rat nie jest zbyt dużym obciążeniem. Tego oczekują Polacy, a jak jest w praktyce? Czy rzeczywiście banki spełniają potrzeby potencjalnych kredytobiorców? Wydaje się, że tak, bo w obliczu ogromnej konkurencji muszą walczyć o każdego klienta. Na co może więc liczyć przeciętny nabywca kredytu hipotecznego? Szczegółowe informacje podajemy w poniższym artykule.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Sam kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, które banki udzielają w celu nabycia nieruchomości. Kredyt hipoteczny może być wsparciem finansowym na zakup mieszkania bądź domu bez względu na to, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Kredyt hipoteczny może też obejmować nabycie działki budowlanej pod budowę nieruchomości, nabycie lokalu usługowego czy budynków gospodarczych. Bez względu na cel ubiegania się o takie zobowiązanie kredytowe, Polacy powinni mieć świadomość, że kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością spełnienia wyjątkowych warunków, specjalnych dla tego typu zobowiązania. Wszystko dlatego, że jest zaciągany na dużą wartość i długi czas, a bank musi minimalizować ryzyko kredytowe, musi mieć po prostu pewność w zakresie wypłacalności swojego klienta. To dlatego nawet najtańszy kredyt hipoteczny będzie wiązał się z pewnymi kosztami.

Kredyt hipoteczny – koszty, z jakimi trzeba się liczyć?

Czy jest możliwy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Absolutnie nie. Wszystko dlatego, że zgodnie z Rekomendacją S, wkład własny stanowi zabezpieczenie kredytowe, jest też warunkiem obowiązkowym w ramach weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. O ile jeszcze kilka lat temu banki udzielały kredyty na mieszkania bez wkładu własnego, a nawet z dodatkowymi środkami na przykład na remont, dzisiaj taka opcja nie jest możliwa. To zabezpieczenie dla banku i minimalizacja ryzyka kredytowego, ale też wartość dla kredytobiorcy, bo przecież wartość całego zobowiązania staje się pomniejszona właśnie o wysokość wkładu własnego.

Pamiętajmy, że wkład własny nie jest jedynym kosztem, z jakim musi zmierzyć się przyszły klient banku. Instytucja bankowa zazwyczaj żąda opłaty tytułem prowizji za udzielenie kredytu. Koszty wynikające z prowizji mogą być naprawdę duże, to średnio kilkanaście tysięcy złotych. Na szczęście niektóre banki rezygnują z pobierania takich opłata w ramach oferowania specjalnych promocji albo godzą się na spłatę kosztów prowizji w comiesięcznych ratach.

Co ważne, niektóre instytucje bankowe narzucają też konieczność wykupu ubezpieczenia na życie kredytobiorcy oraz ubezpieczenia nieruchomości – rocznie to kolejne wydatki rzędu kilku tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny – czy kalkulator kredytowy się sprawdza?

Ponieważ kredyt hipoteczny obarczony jest tak znaczną liczbą dodatkowych kosztów, które obok comiesięcznych rat mogą stanowić naprawdę spore obciążenie dla domowego budżetu, warto wyliczyć całkowite wydatki jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt, by oszacować własne szanse i możliwości bezproblemowej spłaty w ramach bieżącej sytuacji finansowej. Świetnie sprawdza się w tym celu kalkulator kredytu hipotecznego dostępny na Totalmoney.pl. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać wartość kredytu oraz wartości wszelkich kosztów, a potem osiągane zarobki i generowane stałe wydatki, by wyliczyć zdolność do spłaty danego zobowiązania. W ten sposób można porównać opłacalność co najmniej kilku ofert bankowych, by wybrać tę najtańszą. Warto pamiętać, że kalkulator poda zawsze szacowaną wartość, nigdy tę ostateczną i konkretną. Taką kredytobiorca uzyska dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej. Z całą pewnością jest to jednak narzędzie przydatne w celu weryfikacji własnych możliwości spłaty kredytu w długim okresie oraz analizy opłacalnego danego zobowiązania na tle innych, konkurencyjnych propozycji.

Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Nie można wskazać jednego, najtańszego kredytu hipotecznego. Takie zobowiązanie musi być dopierane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości spłaty każdego kredytobiorcy. Aby jednak móc zorientować się w zakresie opłacalności i atrakcyjności danej propozycji na tle konkurencji, można z powodzeniem skorzystać z rankingu kredytowego. To zestawienie, które uwzględnia kluczowe kryteria kredytowe, takie jak oprocentowanie, wskaźnik RRSO, wysokość raty czy też dodatkowe ograniczenia i możliwe bonusy, jakie oferuje dany bank.

Previous Ekspresy do kawy – czy warto kupować je online?
Next Program Operacyjny Polska Wschodnia

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Branża PR wraca do sektora publicznego

Wzrost zainteresowania zagranicznych firm oraz przetargi spółek Skarbu Państwa na usługi PR to dwa czynniki, które w 2018 roku bardzo pozytywnie wpłyną na kondycję finansową tej branży – ocenia Związek Firm Public

Wiadomości 0 Comments

Szybkie pożyczki od 18 lat

Młodzi ludzie coraz szybciej usamodzielniają się i rozpoczynają niezależne życie. Studia w innym mieście, wynajęcie własnego mieszkania, poszukiwania pierwszej pracy, kursy doszkalające- to codzienność większości z nich. Zdarza się jednak,

Wiadomości 1Comments

800 mln zł gwarancji kredytowych dla firm z sektora MŚP

Umowa pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a grupą 11 banków pozwoli na udzielenie gwarancji kredytowych nawet 5 tysiącom firm z sektora MŚP. Łączna kwota gwarancji wyniesie nawet 800 mln zł, co przełoży

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post