Koronawirus a wyjazdy służbowe do Niemiec. Praca opiekunki osób starszych w dobie pandemii

Koronawirus a wyjazdy służbowe do Niemiec. Praca opiekunki osób starszych w dobie pandemii

SARS-CoV-2 – niewidoczny przeciwnik, który błyskawicznie szybko sparaliżował praktycznie cały świat. Dziś z pandemią koronawirusa walczą między innymi Amerykanie, Chińczycy, ale także Europejczycy – z Polską i jej bezpośrednimi sąsiadami włącznie. Obecnie można zapomnieć o zagranicznych podróżach i wyjazdach do pracy w formie, w jakiej funkcjonowały jeszcze kilka miesięcy temu. Wiele krajów wciąż jest zamkniętych dla osób z zagranicy, inne natomiast wprowadzają pewne restrykcje oraz obowiązkową kwarantannę. A jak to wygląda w kontekście pracy w Niemczech?

Praca w Niemczech a kwarantanna

Obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Niemiec, został oficjalnie zniesiony dla obywateli państw Unii Europejskiej już w maju. W Polsce natomiast, kwarantanna nie obowiązuje przyjezdnych z krajów członkowskich od czerwca. Oznacza to, że jeśli poszukujesz pracy i myślisz o tym, żeby zostać opiekunką osób starszych w Niemczech, możesz bez ograniczeń podróżować w obie strony, bez obawy o to, czy będziesz musiała odbyć 2-tygodniową, domową izolację.

Opiekunki osób starszych w Niemczech – jeszcze bardziej potrzebne

Pandemia koronawirusa w krótkim czasie wstrząsnęła niemal każdą dziedziną życia. Problem ten w dużej mierze dotknął również opiekunki osób starszych w Niemczech, które nie wiedziały, co dalej zrobić ze swoją pracą. Wiele z nich zdecydowało się na powrót do Polski, inne natomiast dzielnie wykonywały swoje obowiązki, otaczając opieką seniorów, czyli osoby, które zwłaszcza w tym trudnym czasie, najbardziej tego potrzebowały. Dziś sytuacja się ustabilizowała, granice są ponownie otwarte, a praca opiekunki wydaje się być jeszcze ważniejsza i potrzebniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Praca jako opiekunka osób starszych – niedobór na rynku pracy

W Niemczech aż kilkanaście milionów obywateli to seniorzy w wieku powyżej 65. roku życia, którzy często z różnych względów wymagają fachowej opieki i pomocy w codziennych, często bardzo prozaicznych czynnościach. Nie jest tajemnicą, że u naszych zachodnich sąsiadów brakuje wykwalifikowanego personelu, który mógłby wesprzeć osoby starsze i schorowane, poprawiając ich codzienny komfort życia. Do pracy w Niemczech poszukiwani są więc empatyczni opiekunowie, którzy przede wszystkim będą towarzystwem dla seniorów, otoczą ich opieką, pomogą w prowadzeniu domu, robieniu zakupów czy wykonywaniu różnego rodzaju czynności pielęgnacyjnych. Jest to więc niewątpliwie praca odpowiedzialna i niezwykle potrzebna, a zapotrzebowanie na nią jest zwłaszcza teraz bardzo duże.

Bezpieczna praca w Niemczech – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo w dobie pandemii ma szczególnie duże znaczenie. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się nad tym, jak znaleźć dobrze płatną i przede wszystkim bezpieczną pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zaufaj doświadczonym liderom w branży takim, jak https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. Poza opcją przyuczenia do zawodu, kursami językowymi i opiekuńczymi, zapewniają oni wysokie standardy bezpieczeństwa.

  • Podejście do bezpieczeństwa opiekunów

Każdy pracodawca, w tym również taki, który oferuje pracę dla opiekunów seniorów, powinien odpowiedzialnie podchodzić do zagrożenia epidemicznego i za priorytet przyjmować bezpieczeństwo ludzi. Zwróć więc uwagę, czy firma ma wprowadzone w tym zakresie procedury, które minimalizują ryzyko zarażenia się koronawirusem zarówno w trakcie pracy z seniorem, jak i podczas podróży do jego domu. Warto również sprawdzić, czy zostały w niej wdrożone procedury sprawdzające stan zdrowia opiekunów rekrutowanych do pracy w Niemczech.

  • Bezpieczeństwo transportu do seniorów

Jeśli myślisz o tym, by wyjechać do pracy w Niemczech i sprawdzić się jako opiekunka osób starszych, upewnij się, że firma wprowadziła działania, zwiększające bezpieczeństwo swoich pracowników w trakcie podróży. Powinna m.in. nadzorować wszystkie kursy, a także wyposażać kierowców w niezbędne środki przeznaczone do dezynfekcji. W czasie pandemii, wskazane jest również podróżowanie mniejszymi środkami transportu – zamiast dużych autokarów, bezpieczniejsze są małe busy na maksymalnie kilka osób.

Pandemia nie powinna więc być powodem Twojej rezygnacji z pracy w Niemczech. Przeciwnie, Twoja empatia, wiedza i umiejętności, są teraz szczególnie potrzebne seniorom. Obecnie możesz podróżować tam bez ograniczeń, ale pamiętaj, że tak, jak w Polsce, należy przestrzegać zasad higieny i stosować się do wprowadzonych ograniczeń m.in. w kontaktach z innymi osobami.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Czym jest lean manufacturing?
Next Narzędzia pneumatyczne

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy zaczynają się automatyzować

Do 2019 roku wartość sprzedaży robotów przemysłowych na świecie będzie rosła średnio o 13 proc. rocznie – wynika z danych IFR. Coraz popularniejsze stają się niewielkie, przyjazne użytkownikom roboty współpracujące (tzw. koboty).

Utrata firmowych danych – jak jej uniknąć?

Utrata cyfrowych danych może pociągnąć za sobą wymierne straty finansowe. W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do usunięcia ważnych plików? W jaki sposób można się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami? Ludzkie błędy

Rekordowo niskie bezrobocie wymusza na pracodawcach inwestycje

Bez pracy jest zaledwie nieco ponad milion dorosłych Polaków. Pracodawcy mają więc coraz większy problem z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników, dlatego muszą inwestować. Pierwszą oznaką tego jest wzrost wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Firmy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post