Koronawirus? Co zrobić, aby Dzień Dziecka w firmie był wyjątkowy?

Koronawirus? Co zrobić, aby Dzień Dziecka w firmie był wyjątkowy?

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, Dzień Dziecka może być nadal wyjątkowy. Wystarczy, że pracodawcy wybiorą dla dzieci swoich pracowników podarunkowe karty przedpłacone. Uśmiech dzieci i rodziców gwarantowany.

Od 16 marca żłobki, przedszkola, szkoły przestały funkcjonować. Koronawirus zamknął dzieci i rodziców w domach. Wszystko w ramach ochrony przed zarażeniem. Problem jednak w tym, że nawet jeśli pierwsze dni w domu z dzieckiem mogły sprawiać wszystkim radość, tak teraz – po ponad miesięcznej izolacji – pierwsze skrzypce grają: znudzenie i frustracja. Rodzice muszą godzić obowiązki służbowe w ramach pracy zdalnej z opieką nad dziećmi, a w przypadku tych starszych również z kontynuacją ich edukacji. Wszyscy są już zmęczeni. Marzą o spacerze, swobodnej zabawie i spotkaniach z przyjaciółmi.

To wszystko powoduje, że rodzice popadają w coraz głębszą frustrację. Nie dość bowiem, że sami obawiają się o swoje miejsce pracy, bo kryzys gospodarczy je­­st już widoczny na horyzoncie, to dodatkowo trudno dostrzec perspektywy co z dziećmi, ich edukacją czy wakacjami. To wszystko powoduje, że pracodawcy tworząc plany działania firm po pandemii powinni wziąć pod szczególną uwagę sytuację pracowników z dziećmi. Wymagają oni bowiem dodatkowego wsparcia.

Prawo po stronie pracowników …

Rząd w ramach łagodzenia skutków COVID-19 przygotował już dwie specustawy, które przewidują nadzwyczajne rozwiązania, które miały wesprzeć m.in. pracowników w tym trudnym czasie. Problem jednak w tym, że skorzystanie z rządowych możliwości wymagało m.in. aby pracownik był na L4. To z kolei nie cieszy pracodawców, którzy również działają w tej samej trudnej rzeczywistości i zależy im na jak najlepszej wydajności pracowników. Dlatego kluczowe jest, aby wykorzystać inne możliwości. Jakie?

Przepisy uchwalone w ramach tarcz antykryzysowych zwiększyły m.in. limit zwolnienia z PIT dla świadczeń pieniężnych przekazywanych pracownikom w ramach ZFŚS. Obecne regulacje przewidują, że z PIT mogą być zwolnione świadczenia do 2 000 zł przekazane w 2020 r. i 2021 r. To dwukrotny wzrost dotychczasowego zwolnienia. Oczywiście preferencją tą nie są objęte bony, talony lub inne znaki, które można wymienić na towary lub usługi. Natomiast objęte są karty przedpłacone, które traktowane są jako świadczenie pieniężne.

– Zwiększenie limitu zwolnienia z PIT do 2000 zł dla przekazywanych świadczeń dla pracowników, a także wprowadzony już wcześniej wyższy – średnio o 321 zł – odpis na ZFŚS powodują, że pracodawcy mają spore możliwości, aby zaplanować realne wsparcie dla swoich pracowników. Jeśli to wsparcie zostanie właściwie określone np. po ustaleniu, jakie dokładnie potrzeby mają zatrudnione w firmie osoby, może ono być ogromną pomocą w opiece nad dziećmi, a jednocześnie ważnym wsparciem dla domowego budżetu – komentuje Katarzyna Gawron, Marketing Manager w Edenred Polska.

… pracodawcy też mogą być …

Od czego zatem zacząć? Najlepiej od małych kroków. Dziś firmom trudno zaplanować, kiedy wrócą w pełni do normalnego trybu pracy. Dlatego też większość stara się działać normalnie, choć w trybie zdalnym. Ważne jest więc utrzymanie dotychczasowych firmowych tradycji. Jedną z nich, która właśnie się zbliża jest 1 czerwca i Dzień Dziecka. Wiele firm co roku planowało z tej okazji spotkania dla pracowników, pikniki, grille, a także liczne upominki. Tym razem będzie inaczej i warto dobrze zaplanować wydatki w tym obszarze. Pracownicy liczą na wsparcie pracodawców. Ważne jest dla nich bowiem samopoczucie dzieci, ale także ich samych.

Warto więc postawić na rozwiązanie nowoczesne, sprawdzone, które odpowie na każde potrzeby. Wszystkie te cechy mają podarunkowe karty przedpłacone. Dodatkowo można je finansować ze środków ZFŚS i skorzystać z podwyższonego zwolnienia z PIT. Trzeba tylko pamiętać, że przy tym źródle finansowania wysokość środków dostępnych na kartach, które będą przekazywane zatrudnionym powinna uwzględniać ich sytuację materialną. Tego wymagają przepisy o ZFŚS.

Oczywiście można również taki zakup pokryć środkami obrotowymi firmy. Wówczas sytuacja materialna zatrudnionych nie będzie istotna, a karty mogą być doładowane w jednakowej wysokości dla wszystkich. Wydatek taki, pracodawca uwzględni w kosztach uzyskania przychodów.

… aby Dzień Dziecka był wyjątkowy

Czas pandemii zmieni absolutnie wszystko, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej każdego z nas. Dlatego to również dobry czas na weryfikację świadczeń pozapłacowych w firmie. Dotychczas wiele przedsiębiorstw w celu pozyskania pracowników prześcigało się w oferowanych świadczeniach. Teraz pracodawcy chcą postawić na te, których pracownicy faktycznie potrzebują i które dadzą im realne wsparcie.

Pierwszą próbą odpowiedzi na te potrzeby będzie właśnie Dzień Dziecka. Wybór karty przedpłaconej dla dzieci od Edenred to możliwość zdania tego testu na piątkę. Dlaczego?

Karta ta daje nieograniczoną możliwość wyboru prezentów właściwie w każdym sklepie, gdzie akceptowane są karty płatnicze oraz – co w obecnej sytuacji istotne – w Internecie. Dziecko, które taką kartę otrzyma może samo wybrać wymarzony prezent i oczywiście przeznaczy na niego dowolną sumę dostępną na karcie. Ponadto karty mają długą datę ważności, co oznacza, że raz przekazując pracownikowi taką kartę, można ją doładować wielokrotnie. Pracodawcy najczęściej wybierają tę formę podarunku z okazji Dnia Dziecka, Mikołajek, wyprawki szkolnej, narodzenia dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, świadectwa z paskiem, wygranej olimpiady itp.

Co ważne, taką kartę pracownik może przekazać swojemu dziecku. To dodatkowa atrakcja, bo zwłaszcza dla tych młodszych pociech to pierwsza karta w życiu, której nigdy nie zapomną (kartę przedpłaconą może posiadać osoba niepełnoletnia, która skończyła 13 lat).

– Taki prezent to wyjątkowe wsparcie dla pracowników i odpowiedź na ich realne potrzeby. Pamiętajmy: szefem się bywa, a człowiekiem się jest. Dlatego tak ważne jest, aby pomyśleć o pracownikach – rodzicach i o tym co przeżywają. Wybór trafionego świadczenia pozapłacowego dla dzieci pracowników może być pierwszym podaniem dłoni w tej nowej rzeczywistości po pandemii – stwierdza Edyta Ziajowska, Dyrektor Sprzedaży w Edenred Polska.

Ważny sprawdzony partner

Przy wyborze odpowiednich rozwiązań pozapłacowych kluczowe znaczenie ma wybór sprawdzonego partnera biznesowego. Edenred to pionier w tego typu świadczeniach na świecie. Lata doświadczeń w wielu krajach pozwoliły na wypracowanie rozwiązań dopasowanych do wszystkich potrzeb. To gwarancja, że korzystając z oferty światowego eksperta w zakresie motywacji pozapłacowej, otrzyma się profesjonalny produkt i wysoką jakość usług. Potwierdza to również przeprowadzone w 2020 badanie satysfakcji klientów – 94% jest zadowolonych ze współpracy z Edenred.

Porozmawiaj z naszym doradcą, który zaproponuje Ci rozwiązania odpowiadające na bieżące wyzwania biznesowe i realne potrzeby. Napisz do nas – sprzedaz-pl@edenred.com

Previous Elektroniczny obieg dokumentów w firmie. Dlaczego warto go wdrożyć?
Next Rodzaje kalendarzy firmowych - co mamy do dyspozycji?

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy coraz częściej inwestują w testy bezpieczeństwa systemów informatycznych

Wartość rynku związanego z bezpieczeństwem IT w ubiegłym roku wzrosła w Polsce o 8 proc. i przekroczyła 300 mln dol. Przedsiębiorcy wiedzą, że na inwestycjach w zabezpieczenia systemów informatycznych nie warto oszczędzać. Wydatki te w niektórych firmach stanowią nawet

System ISO 9001 w małej firmie

System Zarządzania Jakością ISO 9001 jest międzynarodowa normą określającą wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji. Wprowadzony on może zostać zarówno w wielkiej jaki i małej firmie –

Początek 2016 roku przyniósł spowolnienie przychodów największych firm Europy Środkowej

W ubiegłym roku przychody 500 największych firm Europy Środkowej wzrosły o 3,5 proc., co oznacza, że rozwijały się one szybciej niż gospodarki regionu – wynika z badania Deloitte. Początek 2016 roku przyniósł jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post