Lean management – czym jest, jakie są metody i narzędzia

Lean management – czym jest, jakie są metody i narzędzia

Popularną metodę zarządzania Lean Management może wprowadzić przedsiębiorstwo z praktycznie dowolnej branży. Aby koncepcja ta mogła przynieść możliwie najwięcej korzyści, trzeba jednak bliżej przyjrzeć się jej głównym założeniom oraz wykorzystywanym przez nią rozwiązaniom.

Lean Management jest jedną z najpopularniejszych i zarazem najbardziej efektywnych metod optymalizacji działania organizacji. Początkowo wdrażano ją jedynie w działach produkcyjnych, jednak z czasem znalazła zastosowanie również w innych obszarach przedsiębiorstw. Dziś z powodzeniem stosują ją tysiące firm z całego świata, spośród których niejedna opiera na niej praktycznie całe swoje funkcjonowanie. Skąd taka popularność metody Lean Management? Czym ona właściwie jest i jakie oferuje korzyści? Gdzie znaleźć szkolenie, które pozwoli skutecznie wdrożyć lub poprawić efektywność takiej koncepcji?

Lean Management – co to jest i skąd się wzięło?

Lean Management, czyli tak zwane szczupłe zarządzanie, ma swoje źródło w Japonii. Jego najważniejsze założenia powstały w połowie XX wieku, w zakładzie produkcyjnym Toyoty, gdzie zastosowano system działania polegający na eliminowaniu zbędnych procesów, które nie dodają wartości produktowi końcowemu. Zapoczątkowało to koncepcję Lean Production (Lean Manufacturing), która dotyczyła zarządzania produkcją, a z czasem rozwinęła się właśnie w Lean Management – uniwersalną koncepcję zarządzania dowolnym obszarem organizacji.

Jeśli chodzi o istotę samej koncepcji Lean Management, to jest nią dążenie do osiągania większej produktywności i wydajności, przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładów inwestycyjnych. Stanowi ona zbiór zasad mających na celu ograniczyć marnotrawstwo procesów, prac i surowców, które nie dają żadnych bezpośrednich korzyści odbiorcy końcowemu, czyli klientowi. W takim modelu chodzi o to, żeby dostarczać możliwie najlepsze usługi i produkty, ale przy możliwie najniższym koszcie ich wytworzenia.

Narzędzia i metody Lean Management

Metoda Lean, niezależnie gdzie jest wprowadzana, opiera się na trzech prostych filarach: dostarczaniu wartości widzianej z perspektywy odbiorcy, eliminowaniu wszelkich elementów nieprowadzących do wzrostu wartości produktu końcowego, a także nieustannym dążeniu do doskonałości działalności, procesów i ludzi (jap. kaizen). Obowiązują one na przykład w firmach produkcyjnych, usługowych, czy biurach, przy czym sposób ich wdrożenia może nieznacznie różnić się, w zależności od specyfiki danej branży i działu firmy.

Należy podkreślić, że koncepcja Lean korzysta z licznych narzędzi, które wspomagają dążenie do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Chodzi tu o takie narzędzia lean management, jak Just in Time, metoda 5S, Kaizen, Kanban, Six Sigma, Jidoka, TPM, SMED, praca standaryzowana, czy zarządzanie wizualne. Dodatkowo, już od dobrych kilku lat, zwraca się też coraz większą uwagę na potrzebę stosowania „Przywództwa Lean”, czyli wspieranie pracowników w ciągłym doskonaleniu swojej pracy.

Korzyści zapewniane przez Lean Management

Metoda Lean Management wprowadza do firmy szereg pozytywnych zmian, zarówno niemierzalnych, takich jak polepszenie komunikacji pracowników, jak i mierzalnych – na przykład poprawę efektywności przy jednoczesnej redukcji kosztów. Inne ważne korzyści, jakie generuje wdrożenie koncepcji Lean, to między innymi:

  • lepsze wykorzystanie zasobów,
  • poprawa jakości oferowanych produktów lub usług,
  • skrócenie czasu realizacji zamówień,
  • brak nadmiernych zapasów,
  • wzrost elastyczności firmy i łatwość w dostosowywaniu się do zmian popytu,
  • redukcja ilości odpadów.

Wspomniane efekty można uzyskać niezależnie od branży, ale trzeba pamiętać, że każda zmiana w organizacji napotyka na mniejszy lub większy opór, czy to pracowników, czy też kadry zarządzającej. Dlatego osoby odpowiedzialne za wdrożenie koncepcji Lean powinny się do tego dobrze przygotować.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby wdrożenie koncepcji Lean przebiegło sprawnie i przyniosło wymierne korzyści, trzeba się do niego właściwie przygotować pod kątem merytorycznym i praktycznym; jest to niezbędne także wówczas, gdy firma chce poprawić efektywność już wprowadzonych zmian w organizacji.

Wiedzę i umiejętności, niezbędne do wprowadzenia lub poprawienia efektywności koncepcji Lean, można nabyć w ramach programu szkoleniowego firmy EY Academy of Business Na stronie: https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/program-lean-toc,106/ dostępne są wszelkie informacje dotyczące wspomnianych warsztatów, w tym ich przebiegu, założeń oraz metod nauczania. Powinny one zainteresować przedstawicieli kadry menedżerskiej i inżynierskiej, liderów Lean i Six Sigma, kierowników procesów, menedżerów jakości, czy też inne osoby chcące wdrożyć efektywne narzędzia w obszarze produkcji i łańcucha dostaw.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Wyjazd do opieki za granicę - jak się przygotować?
Next Jak zwiększyć widoczność Twojej strony internetowej w Google?

Może to Ci się spodoba

W 61 proc. dużych firm doszło do wycieku danych przez brak zabezpieczeń w urządzeniach drukujących

W tym roku 61 proc. dużych firm w Stanach Zjednoczonych i Europie zgłosiło wyciek danych spowodowany brakiem zabezpieczeń w urządzeniach drukujących. Dostęp do wrażliwych danych przez osoby nieuprawnione może mieć poważne skutki dla przedsiębiorstwa, wśród

Mała firma 0 Comments

Dług w wyniku nieściągalnych należności – jak nie wpaść w błędne koło zadłużenia?

Prowadząc własną działalność gospodarczą bardzo łatwo stać się ogniwem w łańcuchu zadłużenia. Czasem słyszy się tłumaczenia dłużników, że nie są w stanie uregulować własnych zobowiązań, gdyż nie mogą ściągnąć należności

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach. Ich precyzyjna analiza biznesowa pomaga budować komunikację marketingową, przede wszystkim określić grupy docelowe przekazu oraz sprawdzić jego zasięg i reakcję odbiorców.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post