Opłaty leasingowe. Jakie opłaty poniesiesz korzystając z leasingu?

Opłaty leasingowe. Jakie opłaty poniesiesz korzystając z leasingu?

Zdecydowałeś się na leasing nowego lub używanego auta w firmie? Miesięczne raty leasingowe to nie wszystko, bo poza nimi powinieneś liczyć się też z czynszem inicjalnym oraz opłatami dodatkowymi za np. obsługę mandatową.

Opłaty leasingowe. Jakie opłaty poniesiesz korzystając z leasingu?

Zdecydowałeś się na leasing nowego lub używanego auta w firmie? Miesięczne raty leasingowe to nie wszystko, bo poza nimi powinieneś liczyć się też z czynszem inicjalnym oraz opłatami dodatkowymi za np. obsługę mandatową.

Leasing auta to nie tylko comiesięczne płatności ratalne

Niezależnie od tego, na jaką ofertę leasingu operacyjnego zdecyduje się twoja firma, poza samymi płatnościami ratalnymi musisz być przygotowany na kilka dodatkowych opłat. Wszystkie z nich są jednak uzasadnione, więc nie powinieneś traktować ich jako kolejnych kruczków w umowie.

Co składa się na koszty leasingu?

Leasing to w dużym uproszczeniu:

  • płatności ratalne zgodnie z harmonogramem,
  • opłaty początkowe,
  • koszt wykupu auta,
  • opłaty operacyjne (koszty manipulacyjne za dodatkową obsługę).

Warto wiedzieć: pewnym kosztem przy leasingu operacyjnym jest także depozyt gwarancyjny. Depozyt wniesiesz w chwili podpisania umowy, ale leasingodawca zwróci ci go przy ostatniej płatności ratalnej.

Wysokość opłaty miesięcznej zależy od wiarygodności klienta

Tuż za ratami leasingowymi, najwyższym kosztem jest tzw. opłata wstępna, którą określa się także czynszem inicjalnym lub tzw. czynszem zerowym. Jej wartość jest ustalana indywidualnie z klientem, co oznacza, że o ile pierwszy lepszy leasingodawca będzie oczekiwał od ciebie wpłaty w wysokości nawet 40% wartości umowy (umownie: pojazdu), o tyle u konkurencji być może zapłacisz nie więcej niż kilka, kilkanaście %.

Należałoby przyjąć, że wysokość opłaty wstępnej to wypadkowa twojej wiarygodności i zdolności finansowej. Im wyższe, tym większe zaufanie wobec ciebie ze strony leasingodawcy i tym samym niższy koszt opłaty wstępnej.

Jak sama nazwa wskazuje – opłatę wstępną wnosi się tuż po podpisaniu umowy leasingowej, tj. na ogół na miesiąc przed wniesieniem pierwszej raty.

Wysokość opłat operacyjnych bywa b. zróżnicowana

Poza kosztami ratalnymi i opłatą wstępną, leasingodawcy pobierają tzw. opłaty manipulacyjne, które w zależności od firmy oraz jej oferty przybierają różną postać.

Leasingodawca może doliczyć do twojego miesięcznego rachunku dodatkowe koszty kiedy,. np.:

  • otrzymałeś mandat karny za przekroczenie dozwolonej prędkości zarejestrowanej przez fotoradar,
  • otrzymałeś mandat za nie wniesienie płatności w strefie płatnego parkowania,
  • byłeś członkiem lub (częściej) sprawcą szkody komunikacyjnej.

Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle miałbyś płacić w takich okolicznościach? Odpowiedź jest bardzo prosta. Z chwilą kiedy złamiesz prawo, organy ścigania zwracają się do właściciela auta, czyli do twojego leasingodawcy o ustalenie użytkownika pojazdu, który to np. przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

W efekcie, firmy leasingowe mają duże obciążenia operacyjne związane z przekroczeniem przepisów przez użytkowników i dodatkowymi opłatami wyrównują swoje koszty.

Uwaga: wysokość opłat oraz zakres okoliczności w jakich leasingodawca naliczy dodatkowe koszty operacyjne są bardzo różne.

Auto możesz wykupić od leasingodawcy, ale nie musisz

Po wniesieniu ostatniej płatności ratalnej w leasingu operacyjnym, masz prawo, ale nie obowiązek do wykupienia auta. Wartość wykupu może być różna. Za regułę można przyjąć, że im niższa stawka wykupu, np. na poziomie 1%, tym proporcjonalnie wyższe raty wnosiłeś w czasie trwania umowy i odwrotnie, tj. im wyższy koszt wykupu, tym niższe raty płaciłeś do tej pory (nawet o 30 do 40%).

Decydując się na wykup, auto zostanie włączone do majątku twojej firmy. W przeciwnym razie możesz kontynuować współpracę z leasingodawcą zmieniając auto na nowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą CLS.PL. Doradcy finansowego specjalizującego się w leasingu samochodowym.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy domena europejska to dobra inwestycja?
Next Nowe trendy w polskim faktoringu

Może to Ci się spodoba

Jak zdobyć dobrą bazę mailingową?

Miarą skuteczności marketingu jest nie sposób dotarcia do klienta i przekonania ich do swojego produktu, ale umiejętność przekonania go, że powinien kupić go właśnie u nas – współczesne działania reklamowe

Finanse a ryzyko prawne, czyli finanse dla prawników

Finanse i ryzyko w przedsiębiorstwie to obszary, w których muszą swobodnie poruszać się nie tylko zarządzający firmą, dyrektorzy finansowi, analitycy, czy księgowi. W związanych z nimi zagadnieniach powinni dobrze orientować

Księgi wieczyste w formie wirtualnej

Można zauważyć, że cyfryzacja w Polsce cały czas postępuje i dzieje się pod tym kątem coraz więcej. Ministerstwo Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji starają się tworzyć rozwiązania, dzięki którym prowadzenie rożnych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post