Podpis kwalifikowany a profil zaufany ‒ poznaj najważniejsze różnice

Podpis kwalifikowany a profil zaufany ‒ poznaj najważniejsze różnice

Elektroniczny obieg dokumentów to ogromne ułatwienie – pozwala zaoszczędzić cenny czas, przyśpieszyć wymianę informacji. Dokumenty elektroniczne możesz podpisywać na kilka sposobów – m.in. za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Czym różnią się te dwa rozwiązania? Które oferujesz szersze możliwości?

Profil zaufany ‒ do spraw urzędowych

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie stworzone przez Ministerstwo Cyfryzacji ‒ ma ono ułatwić polskim obywatelom elektroniczny kontakt z podmiotami publicznymi i załatwianie spraw urzędowych drogą internetową. Mogą z niego korzystać wszystkie osoby, które mają numer PESEL, a także pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Profil zaufany możesz założyć za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Do profilu zaufanego przypisane są podstawowe dane: Twoje imię, nazwisko i numer PESEL. Te informacje możesz potwierdzić za pomocą bankowości internetowej. Dane przypisane do Twojego rachunku bankowego zostały zweryfikowane przez pracownika banku w momencie otwierania konta, dlatego uznaje się je za wiarygodne.

Aby założyć profil zaufany, zaloguj się do serwisu transakcyjnego Twojego banku, a następnie znajdź usługę „e-Urząd ‒ Profil Zaufany” i postępuj zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie. W ten sposób profil zaufany mogą założyć klienci serwisu Envelo i banków PKO BP, Santander ING Bank Śląski, Banku Millennium, Inteligo, Banku Pekao, mBanku, Alior Bank. Jeżeli nie korzystasz z bankowości on-line, swoją tożsamość możesz potwierdzić podczas osobistej wizyty w punkcie potwierdzającym.

Profil zaufany jest ważny przez trzy lata od momentu założenia. Za jego pomocą możesz potwierdzić swoją tożsamość podczas kontaktu z urzędami i innymi organami administracji publicznej. Co ważne, podpis potwierdzony profilem zaufany wywołuje takie same skutki, co podpis własnoręczny.

Korzystając z profilu zaufanego, załatwisz codziennie sprawy urzędowe bez konieczności stania w kolejkach ‒ drogą elektroniczną możesz m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, złożyć deklaracje podatkowe PIT-WZ, PIT-OP, PIT-37 i PIT-38, sprawdzić liczbę punktów karnych, złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz także wysyłać podania, odwołania od decyzji administracyjnych, skargi i inne pisma.

Zakres użycia profilu zaufanego jest jednak ograniczony. Możesz posługiwać nim się tylko w kontaktach z organami państwowymi. Za jego pomocą nie podpiszesz np. umowy zlecenia z inną osobą fizyczną lub prawną. Wyklucza to więc wykorzystanie tego narzędzia do celów biznesowych.

Podpis kwalifikowany ‒ nieograniczone możliwości

Innym rozwiązaniem, które daje zdecydowanie więcej swobody, kwalifkowany podpis elektroniczny. Możesz go wykorzystać nie tylko do załatwiania spraw urzędowych, ale także do celów biznesowych – podpisywania umów z klientami czy nowymi pracownikami.

Dzięki temu podpisowi elektronicznemu unikniesz kosztów związanych z drukowaniem, magazynowaniem i przesyłaniem papierowych dokumentów. Podpis kwalifikowany ma taką samą moc prawną, co podpis złożony własnoręcznie, może więc być wykorzystywany do podpisywania dokumentów, które wymagają zachowania formy pisemnej.

Podpis kwalifikowany jest również najpewniejszą metodą weryfikacji tożsamości osoby, która podpisuje dokument. Wystawianiem kwalifikowanych certyfikatów podpisów elektronicznych zajmują się kwalifikowani dostawcy usług zaufania – są to najczęściej podmioty prywatne, które spełniają rygorystyczne wymogi prawne. Procedura wyrabiania certyfikatu kwalifikowanego jest nieco bardziej skomplikowana niż procedura zakładania profilu zaufanego. W tym przypadku nie wystarczy potwierdzenie bankowe danych.

Po złożeniu wniosku o wydanie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego Twoja tożsamość zostaje dokładnie sprawdzona przez dostawcę certyfikatu. Konsultant porówna dane, które umieściłeś we wniosku, z tymi, które znajdują się w Twoim dokumencie tożsamości – paszporcie lub dowodzie osobistym. Weryfikacja przyjmuje różne formy: może mieć formę osobistego spotkania, które organizowane jest w biurze podmiotu wydającego certyfikat lub we wskazanym przez Ciebie miejscu. Możliwa jest także weryfikacja zdalna – za pośrednictwem kamery internetowej. Podpis kwalifikowany, w przeciwieństwie do profilu zaufanego, nie jest narzędziem bezpłatnym – cena uzależniona jest od konkretnego dostawcy.

Zakup certyfikatów od renomowanych dostawców usług zaufania umożliwia platforma Autenti: https://autenti.com/produkty/. W ofercie znajdziesz podpis kwalifikowany Autenti by InfoCert, stworzony z myślą zastosowaniach biznesowych. Autenti by InfoCert jest certyfikatem chmurowym – aby z niego korzystać, nie musisz używać czytnika ani karty kryptograficznej, do złożenia podpisu wystarczy telefon lub laptop z dostępem do sieci.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Amazon księgowość – komu to się opłaca?
Next Czym są i jak dzielimy odpady przemysłowe?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

O co chodzi w ustawie okołobudżetowej?

Zgodnie z planami dotyczącymi ustawy budżetowej na obecny rok przewidziano modernizację kilku innych ustaw. Wszystkie zmiany mają dotyczyć kwot określonych w projekcie budżetowym oraz pozostałych kwestii finansowych. Celem prowadzonych czynności

Wiadomości 0 Comments

Polskie firmy wchodzą do krajów arktycznych. Największy potencjał mają Dania i Grenlandia

Szacuje się, że kraje skandynawskie odpowiadają za ponad 7 proc. polskiego eksportu. Potencjał regionu – dodatkowo z krajami takimi jak Islandia, Kanada, a także z Grenlandią i Wyspami Owczymi – jest jednak większy.

Wiadomości 0 Comments

Handel w sieci napędza rynek kurierski

Sprzedaż w internecie odpowiadała w ubiegłym roku za 29 proc. rynku paczek, a za trzy lata będzie to już aż 39 proc. – oceniają eksperci PwC. Rosnący handel internetowy wymusza na firmach z branży

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post