Poradnik pracodawcy: Jak stworzyć dobry opis stanowiska

Poradnik pracodawcy: Jak stworzyć dobry opis stanowiska

Pisanie dokładnych opisów stanowisk pracy jest istotną częścią procesu zatrudniania i powinno być jedną z pierwszych rzeczy, które robisz. Kompleksowy opis stanowiska pomoże Ci w pełni zrozumieć rolę i ułatwi wybór właściwego kandydata spośród wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowisko.

W opisie stanowiska pracy należy nakreślić wszystkie zadania, kwalifikacje i oczekiwania wobec tej roli, a także dać poczucie kultury i atutów Twojego miejsca pracy. Zwiększy to szanse na przyciągnięcie odpowiednich kandydatów.

CO NALEŻY UWZGLĘDNIĆ W TYPOWYM OPISIE STANOWISKA PRACY:

Tytuł stanowiska:

W zależności od słów, których używasz, tytuł stanowiska pracy zazwyczaj jasno określa, czy rola ta jest na poziomie podstawowym, czy na wyższym. Wyjaśnij to jasno i prosto.

Lokalizacja biura:

W zależności od prowadzonej działalności, fizyczna lokalizacja biura może się różnić od miejsca, w którym nowy pracownik będzie wykonywał większość swoich zadań. Wyjaśnij to, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podsumowanie organizacji / biznesu:

Jest to dobra okazja, aby “sprzedać” swoją firmę potencjalnemu pracownikowi poprzez namalowanie podstawowego obrazu twojego powodu bycia. Jaka jest twoja unikalna propozycja sprzedaży? Zarysuj to.

Dlaczego twój biznes istnieje?

Czym się zajmujecie?

Jaka jest twoja misja biznesowa i wizja?

Dlaczego ktoś chciałby pracować dla twojej firmy?

Czy Twoja firma zdobyła jakieś nagrody lub wykonała interesujące lub uznane projekty, o których możesz wspomnieć?

Przegląd pozycji:

Akapit pokazujący, w jaki sposób rola ta pasuje do organizacji, kto zgłasza się do niej i jakie są jej cele na danym stanowisku, np. dlaczego taka rola istnieje i co zwycięski kandydat wniesie do przedsiębiorstwa.

Czy jest szansa na wzrost w tej roli?

Postaraj się, aby opis stanowiska był jak najbardziej przejrzysty, aby zachęcić właściwych kandydatów.

Klucz /zadania (lista punktów kropek wystarczy).

Stworzenie jasnej listy kluczowych obowiązków nie tylko pomoże potencjalnemu pracownikowi określić, czy posiada on niezbędne umiejętności, ale także zapewni, że podczas reklamowania swojej pozycji będziesz miał przed oczami własne potrzeby.

Bardzo często na końcu umieszcza się ogólną kategorię “inne obowiązki wymagane przez przedsiębiorstwo”. Zapewnia to odrobinę elastyczności i oznacza, że możesz dodawać obowiązki lub zadania bez zmiany opisu stanowiska pracy.

WHS

Obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz bezpieczeństwem i higieną pracy.

Jeżeli z Państwa firmą wiążą się szczególne wyzwania w zakresie BHP/WHS, nakreślenie konkretnych obowiązków da kandydatom możliwość podjęcia decyzji, czy są chętni i zdolni do ich realizacji. Ogólnie rzecz biorąc, większość przedsiębiorstw posiada dość standardowe przepisy BHP/WHS i obowiązki, o których pracownicy muszą być świadomi.

Idealne umiejętności

Jakie kwalifikacje, wiedza, umiejętności i doświadczenie są wymagane.

Jest to często pisane jako “Idealny kandydat będzie miał….”.

Sekcja ta może zawierać rzeczywiste kwalifikacje (stopnie naukowe, dyplomy, certyfikaty, doświadczenie zawodowe), ale jest również okazją do skupienia się na tak zwanych “umiejętnościach miękkich”, których efektywny członek Twojego zespołu będzie potrzebował. Czy powinny być energiczne, z go-gettingiem? Potrzebujesz kogoś z umiejętnościami analitycznymi, kto wie jak podbić arkusz kalkulacyjny Excel? To jest sekcja, aby nakreślić dokładnie to, do czego chciałbyś, aby Twój nowy pracownik był zdolny.

Previous Dwie trzecie firm nie planuje ścieżek kariery pracowników
Next Polska jest jednym z szybciej rosnących eksporterów na świecie

Może to Ci się spodoba

Poczta Polska inwestuje w innowacje

Czujnik sprawdzający, ile listów zostało wrzuconych do skrzynki, czy automat do odbierania przesyłek w miejscu zamieszkania – to projekty, które Poczta Polska wyłoniła w pierwszym etapie programu GammaRebels, skierowanego do start-upów i młodych

e-Firma i Startup 0 Comments

Założyłeś start-up? Opisz swój projekt, a my to opublikujemy!

Twórcy start-upów powinni korzystać z każdej dostępnej okazji, aby zaprezentować swój projekt szerszej publiczności. Także tej, jaką oferuje nasz serwis. Po wypełnieniu formularza informacja o Państwa firmie ma szanse pojawić się na portalu

Zintegrowane systemy ERP – skuteczne zarządzanie w firmie

Prowadzisz dużą, średnią lub małą firmę? Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoja praca przynosiła jak najlepsze efekty, koniecznie wypróbuj oprogramowanie ERP w Twoim przedsiębiorstwie. Być może wkrótce okaże się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post