Rekrutacja na stanowisko produkcyjne – jak się przygotować?

Rekrutacja na stanowisko produkcyjne – jak się przygotować?

Myślisz o pracy na stanowisku produkcyjnym, jednak obawiasz się samego procesu rekrutacji? Dobre przygotowanie do jego poszczególnych etapów pomoże ci zmniejszyć stres, a zarazem zwiększyć szanse na otrzymanie pracy, o którą się ubiegasz. O czym warto pamiętać, zgłaszając swoją kandydaturę do firmy produkcyjnej?

Dobre CV to nie wszystko

Szukając pracy, nie tylko tej na stanowisku produkcyjnym, niezwykle ważne jest CV. To twoja pierwsza styczność z firmą, w której chcesz pracować. Ważne więc, by zaprezentowało cię jak najlepiej. W tym dokumencie koniecznie przedstaw swoje wcześniejsze doświadczenia oraz umiejętności. Dobrze, żeby nawiązywały do wymogów stawianych wobec kandydata w ofercie pracy. Pamiętaj, że kluczowe są faktyczne umiejętności, a nie ich koloryzowanie. Prawda i tak wyjdzie na jaw w kolejnych etapach rekrutacji i będzie dla rekrutera sygnałem ostrzegawczym, wskazującym możliwą nieszczerość i niesłowność kandydata.

W tym dokumencie przedstaw też informacje o swoim wykształceniu i uwzględnij takie kwestie, jak znajomość języków obcych czy zainteresowania. Jeśli posiadasz dodatkowe uprawnienia, które mogą przydać się w realizowaniu przyszłych obowiązków (np. ukończony kurs obsługi wózka widłowego), również koniecznie się nimi pochwal. Warto zadbać też o przejrzystość tego dokumentu, żeby rekruter nie miał problemu z szybkim odnalezieniem informacji go interesujących (np. dot. doświadczenia czy danych kontaktowych).

Wysyłasz CV i dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – pierwszy etap za tobą, brawo! Ale co dalej?

Porozmawiajmy o…

Niektóre firmy jeszcze przed praktycznym sprawdzeniem umiejętności kandydata, decydują się na rozmowę kwalifikacyjną. Raczej mało prawdopodobne, żeby ten etap cię ominął, warto więc dobrze się do niego przygotować. Absolutną podstawą jest szczegółowa znajomość swojego CV –  pamiętaj, że zainteresowało ono rekrutera na tyle, żeby zaprosić cię na rozmowę, więc najprawdopodobniej będzie chciał zgłębić informacje, które w nim zawarłeś. Warto też przed spotkaniem przypomnieć sobie dokładną treść oferty pracy, by opowiadając rekruterowi o swoich umiejętnościach i doświadczeniach (najlepiej przytaczając konkretne przykłady i sytuacje), móc nawiązywać do wymagań firmy związanych z danym stanowiskiem, które chciałbyś objąć.

Ważne jest też to, żeby przed rozmową dokładnie zapoznać się z działalnością danej firmy. To pomoże ci w odpowiedzi na takie pytania, jak np. dlaczego chcesz pracować w tym konkretnym przedsiębiorstwie. Temat motywacji do podjęcia pracy może pojawić się w różnym brzmieniu, warto więc zawczasu zastanowić się nad nim, analizując nie tylko takie kwestie, jak proponowana przez firmę wysokość wynagrodzenia, ale i jej szersza działalność. Pomyśl też wcześniej o swojej dyspozycyjności, bo praca na produkcji często wiąże się z systemem zmianowym.

Umiejętności na wagę złota

Po pozytywnej ocenie CV kandydata i rozmowie (choć w niektórych przedsiębiorstwach jeszcze przed nią), wiele firm produkcyjnych chce sprawdzić jego zdolności manualne. W tym celu zaprasza go na różnego rodzaju testy, których przebieg jest najczęściej uzależniony od profilu działalności przedsiębiorstwa oraz stanowiska, o które się ubiegamy. Zadania mogą się więc różnić, przykładowo możesz być poproszony o prezentację swoich  umiejętności , których będzie wymagała twoja przyszła praca. Stargard i Poznań, to miasta, w których funkcjonują fabryki opon Bridgestone. W tej właśnie firmie testy manualne są jednym z etapów procesu rekrutacji na stanowiska produkcyjne.

Warto wiedzieć, że podczas tego typu testów rekruterzy poza samą umiejętnością, precyzją i czasem wykonywania zadań, często zwracają też uwagę na to, czy potencjalny pracownik przestrzega instrukcji oraz zasad i nie naraża na niebezpieczeństwo siebie i innych. Ponadto, gdy testy prowadzone są grupowo, firma przeprowadzając je otrzymuje też od razu informację o umiejętności współdziałania kandydata z innymi, co też jest ważną kwestią w pracy przy produkcji. Podczas testów warto więc zwrócić uwagę na szerszy kontekst wykonywanego zadania i zadbać o to, by wypadł jak najlepiej.

Choć rekrutacji towarzyszy często stres i niepewność, odpowiednie przygotowanie do niej pomaga je minimalizować. Pamiętaj, że liczy się twoje zaangażowanie na każdym etapie tego procesu. Treściwe i przejrzyste CV to pierwszy krok do tego, żeby dana firma pomyślała o zaproponowaniu ci pracy. Stargard i Poznań, a dokładniej znajdujące się  w tych miastach fabryki Bridgestone, są przykładem na to, że na stanowiskach produkcyjnych ważne są również umiejętności manualne. Niektóre przedsiębiorstwa mogą np. też dodatkowo przeprowadzać testy osobowościowe lub dopasowania do organizacji. Przed ostateczną decyzją obu stron o zatrudnieniu niezwykle ważna jest też rozmowa kwalifikacyjna prowadzona przez rekrutera lub już bezpośrednio przez przyszłego przełożonego. Przygotowując się odpowiednio do każdego etapu rekrutacji, zdecydowanie zwiększasz swoje szanse na otrzymanie pracy, o którą się ubiegasz.

Previous Jaki sprzęt do zmieniania opon wybrać?
Next Jak sprzedawać produkty na Amazon?

Może to Ci się spodoba

Tani kurier – jaka metoda wysyłki jest najlepsza?

TNT, UPS, GLS, Paczka w ruchu, Raben, Meest, DPD, DHL, FedEx – na polskim rynku można znaleźć wielu przewoźników. Wybór najkorzystniejszej oferty bywa zatem niejednokrotnie czasochłonny i irytujący. Jak rozwiązać

Chmura może pomóc firmom chronić dane osobowe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, gigant polskiego sektora energetycznego, będzie wspierać start-upy w dostosowaniu do nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO). Nowe restrykcyjne przepisy wchodzą w życie za niecałe pół roku i stawiają przed

Błędy popełnianie podczas zakładania firmy

Zakładanie własnej działalności oraz początki jej prowadzenia bywają trudne. Nie mając doświadczenia często popełniamy błędy, które mogą mieć daleko idące konsekwencje. Zdarza się, że właśnie na początku robimy coś, co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post