Skuteczność egzekucji z nieruchomości

Skuteczność egzekucji z nieruchomości

Każdy komornik przyjmujący kolejną sprawę do egzekucji nieśmiało liczy na to, że postępowanie egzekucyjne ograniczy się do egzekucji z wierzytelności. To jest to, co komornicy lubią najbardziej: egzekucja z wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego, z nadpłaty podatku i ewentualnie, gdy dłużnik jest przedsiębiorcą, z wierzytelności które tern posiada u swoich klientów biznesowych. Oczywiście wierzycielom też pasuje taki przebieg egzekucji i często w takich przypadkach zarówno komornik jak i wierzyciel nie prą do zajmowania ruchomości i nieruchomości dłużnika nawet jeżeli wiadomo, że egzekucja z wierzytelności (zwłaszcza z wynagrodzenia za pracę) potrwa kilka miesięcy.

Niestety, w licznych sprawach egzekucyjnych rychło okazuje się, że egzekucja z wierzytelności jest bezskuteczna a nadto, ze dłużnik posiada jedynie używane ruchomości które, jak zwykle zaznaczają komornicy w protokole, przedstawiają jedynie wartość użytkową dla dłużnika a nie wartość handlową. W takich przypadkach pozostaje ewentualnie tylko egzekucja z nieruchomości dłużnika.

Mogłoby się wydawać, że każda komornicza licytacja nieruchomości to nie lada okazja i licytanci i licytanci walą na nią drzwiami i oknami. Cena wywołania na pierwszej licytacji to trzy czwarte wartości szacunkowej nieruchomości a na drugiej licytacji (czyli po bezskutecznej pierwszej licytacji), to jedynie dwie trzecie wartości szacunkowej nieruchomości. Przy założeniu, że biegły sądowy oszacował nieruchomość rzetelnie, to istotnie, przynajmniej drugie licytacje powinny powszechnie znajdować nabywcę. Problem jednak w tym, że bardzo często wyceny są nierzetelne co niekoniecznie oznacza zaniżenie wartości nieruchomości. Przeciwnie, zwykle wartości oszacowania są rażąco zawyżone: http://pamietnikwindykatora.pl/prawie-100-roznica-w-dwoch-wycenach-nieruchomosci-dokonanych-przez-tego-samego-rzeczoznawce-bieglego/ Wierzyciel ma prawo zaskarżyć wycenę ale często tego nie czyni nie będąc zorientowanym. Jak widać jednak, warto się zorientować, bo na rzetelności biegłych sądowych nie należy zbytnio polegać. Konkludując, często odbywają się licytacje nieruchomości o zawyżonej wartości których cena wywołania nie jest atrakcyjna nawet na drugiej licytacji wobec czego licytacja nie dochodzi do skutku.

Inny, częsty powód nieskutecznych licytacji jest prozaiczny: o licytacji nie dowiedział się nikt potencjalnie zainteresowany. Komornik owszem, ogłasza licytację przynajmniej w gmachu sądu i w lokalnej prasie ale to często za mało. Praktyka pokazuje, że rozesłanie przez wierzyciela maili z informacją o licytacji do lokalnych firm często jest kluczowe dla powodzenia licytacji a komornicy tego nie czynią.

I trzeci powód, to fakt że nieruchomość jest zamieszkała. Perspektywa pozbywania się lokatorów zniechęca potencjalnych zainteresowanych jej kupnem na licytacji komorniczej. Dlatego też nieruchomości niezamieszkałe – użytkowe lokale jak i nieruchomości niezabudowane (gruntowe) cieszą się na licytacji większym zainteresowaniem niż zamieszkałe.

Previous Prowadzisz sprzedaż wysyłkową? Sprawdź, dlaczego powinieneś zwracać uwagę na rodzaj opakowania
Next Tani kurier – jaka metoda wysyłki jest najlepsza?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Internet rzeczy i sztuczna inteligencja mogą napędzić polską gospodarkę

Rozwój technologii internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji będzie mieć fundamentalne znaczenie dla gospodarki Polski w najbliższym czasie – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego. Polskie firmy – ze względu na wykwalifikowane kadry – mają

Wiadomości 0 Comments

Absencje chorobowe pracowników kosztują gospodarkę miliardy złotych

Polscy pracownicy oczekują od swoich pracodawców benefitów pozapłacowych. Za najbardziej atrakcyjny uważany jest nadal pakiet opieki medycznej, który stał się już standardem w firmach. Na tego rodzaju inwestycję decyduje się coraz

Wiadomości

Biurowce z ekskluzywnym wachlarzem usług

Lokowanie  w biurowcach atrakcyjnych dla najemców usług staje się istotnym elementem strategii marketingowej na rynku biurowym     Coraz większe znaczenie przywiązujemy do zdrowego trybu życia, diety i kondycji fizycznej. Chcemy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post