Ubezpieczenie na życie – więcej niż ochrona

Ubezpieczenie na życie – więcej niż ochrona

Firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenia na życie o różnych zakresach ochrony. Niektóre produkty nie tylko chronią finansowo, ale również pozwalają inwestować posiadane oszczędności. Jak korzystnie wybrać ubezpieczenie na życie? Pomagają w tym specjaliści – doradcy finansowi i ubezpieczeniowi.

Ubezpieczenie na życie dopasowane do potrzeb i oczekiwań

Przy ubezpieczeniach na życie można mówić o całej grupie ubezpieczeń, gdyż poszczególne produkty mają różne cele. Klient może zakupić polisę o charakterze ochronnym lub mieszanym, czyli ochronno-oszczędnościowym. Klasyczne ubezpieczenie na życie po śmierci ubezpieczonego gwarantuje wypłatę środków osobie uposażonej (wskazanej przez ubezpieczonego, np. żonie/mężowi lub dziecku). Polisy oszczędnościowe (inwestycyjne) są tak skonstruowane, że dodatkowo pozwalają pomnożyć posiadany kapitał. Która polisa będzie korzystniejsza?

Składki ubezpieczeń na życie o charakterze ochronnym są relatywnie niskie – ceny zaczynają się od 30 zł miesięcznie. Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń mieszanych – kwota miesięcznej składki może oscylować w granicy 300 zł. By nie przepłacać i jednocześnie zapewnić sobie oczekiwaną ochronę, nie obejdzie się bez dokładnego przeanalizowania ofert. Zajrzeć trzeba też do OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczeń), a w szczególności do sekcji wyłączeń (wymienione są tam zdarzenia, po zaistnieniu których ubezpieczyciel nie wypłaci świadczeń).

Nawet osoby, które nabywały już ubezpieczenia na życie, mogą mieć problem z wyborem polisy. Dlaczego? Poza wymienionymi już kwestiami pozostaje jeszcze nazewnictwo. Te same produkty ubezpieczeniowe występują pod różnymi nazwami, a oferowany w ich ramach zakres ochrony może być różny. Przyda się zatem wsparcie – w wyborze pomoże doradca finansowy oraz eksperci ds. ubezpieczeń.

Jak w wyborze ubezpieczenia na życie pomoże specjalista?

Przewaga ekspertów ds. ubezpieczeń i doradców finansowych polega na ich doświadczeniu oraz doskonałej znajomości produktów dostępnych na rynku. Rozmowę z każdym klientem zaczynają oni od wywiadu. Dzięki uzyskaniu odpowiedzi na szczegółowe pytania, mogą oni przeprowadzić analizę, efektem której będzie wskazanie tych ubezpieczeń na życie, które najlepiej odpowiadają potrzebom klienta. Przykładowo małżeństwo mające na utrzymaniu małe dzieci będzie potrzebowało przede wszystkim ubezpieczenia na życie o charakterze ochronnym. Z kolei dla singla, który nie ma nikogo na utrzymaniu i któremu zależy na budowie finansowego zaplecza, korzystniejsza może okazać się polisa mieszana, w ramach której będzie on pomnażał część składki ubezpieczeniowej.

Specjaliści pomagają też w doborze zakresu ochrony. Przykładowo AXA proponuje klientom Pakiet Ochronny, w ramach którego małżonek ubezpieczonego będzie mógł liczyć na pomoc finansową w razie pobytu w szpitalu, poważnego zachorowania czy operacji medycznej. Z kolei Nationale Nederlanden proponuje klientom elastyczne ubezpieczenie na życie, w ramach którego mogą oni modyfikować jego paramenty w zależności od tego, jak zmienia się ich sytuacja życiowa. PZU proponuje klientom produkt Ochrona na całe życie, w ramach którego – po zakończeniu okresu opłacania składek – firma będzie ich ubezpieczać do końca życia.

Z jakich rozszerzeń mogą skorzystać klienci zainteresowani zakupem ubezpieczenia na życie? Przykładowe rozszerzenia zapewniają wsparcie finansowe w razie leczenia szpitalnego, urazu ciała, poważnego zachorowania, trwałego inwalidztwa czy narodzin dziecka. Aviva oferuje klientom również rozszerzenie w postaci prywatnej opieki medycznej i ochronę dla bliskich (wsparcie finansowe w razie niespodziewanych zdarzeń).

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie?

Czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie, jest naprawdę wiele. Podstawową kwestią jest suma ubezpieczenia. To górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli maksymalna kwota odszkodowania, na jaką może liczyć ubezpieczony. Wysokość sumy ubezpieczenia ma odzwierciedlenie w wysokości składki – im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

Istotne są też wspomniane już wyłączenia. Przykładowo w OWU wspomnianego produktu PZU „Ochrona na całe życie” znajduje się zapis, zgodnie z którym firma ubezpieczeniowa ograniczy wysokość wypłaty z ubezpieczenia, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpi w okresie trzech lat od zawarcia umowy. U każdego z ubezpieczycieli znajduje się też zapis ograniczający ich odpowiedzialność, gdy ubezpieczony nie poda wszystkich okoliczności, które wpływają na ustalenie prawa do wypłaty świadczenia. To kolejne powody, dla których tak ważna jest wnikliwa analiza potrzeb i dokładne zapoznanie się z ofertami.

Dla klientów chcących kupić ubezpieczenie na życie i jednocześnie pomnażać kapitał, istotna będzie liczba ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, z których będą mogli skorzystać. Fundusze różnią się poziomem ryzyka – klient powinien mieć możliwość ich wyboru. Aviva z kolei zakłada każdemu klientowi korzystającemu z ubezpieczenia na życie i zdrowie z funduszem kapitałowym dodatkowy rachunek, na którym może on oszczędzać z myślą o dowolnym celu.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich – skorzystaj z pomocy ekspertów

Uważasz, że poradzisz sobie z wyborem sumy ubezpieczenia? Wiesz, na co zwrócić uwagę, porównując oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych? Mimo wszystko skonsultuj się z ekspertami – doradcami finansowymi i specjalistami ds. ubezpieczeń. Po zapoznaniu się z Twoją sytuacją będą oni w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie, czy wybrałeś ubezpieczenie na życie w najkorzystniejszym dla siebie wariancie.

Konsultując się ze specjalistami, nie tracisz, ale zyskujesz – możesz być pewien, że wybierasz ubezpieczenie na życie, które rzeczywiście zapewni Tobie i Twoim najbliższym bezpieczeństwo finansowe, jakiego oczekujesz. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy lub czasu, by porównać oferty firm ubezpieczeniowych, rozmowa ze specjalistą rozwieje Twoje wątpliwości i pozwoli Ci podjąć słuszną decyzję.

Previous Firma z Polski stworzyła „mózg” dla inteligentnych domów
Next Dwie trzecie firm nie planuje ścieżek kariery pracowników

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Obligacje korporacyjne w 2014 r. – niższe stopy cieszą emitentów, nie przeszkadzają inwestorom

Rekordowo niskie oficjalne stopy procentowe i związany z tym spadek rynkowego kosztu pieniądza, sprzyjał wzrostowi zainteresowania firm emisją obligacji. Ich oprocentowanie nadal było atrakcyjne dla inwestorów, w porównaniu z innymi

Wiadomości 0 Comments

Na czym polega limit kredytowy?

Coraz więcej osób decyduje się na pożyczanie pieniędzy od instytucji pozabankowych. Wśród ofert, które przyciągają klientów królują szybkie pożyczki, najczęściej z okresem spłaty wynoszącym maksymalnie kilka miesięcy. Osoby, które często

Wiadomości 0 Comments

W Hamburgu rusza szczyt G20. Będzie on miał znaczenie głównie polityczne, nie gospodarcze

Liderzy największych światowych gospodarek rozpoczynają dziś dwudniowy szczyt w Hamburgu. Na dzień przed rozpoczęciem spotkania i w dniu wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Polsce ogłoszono osiągnięcie ostatecznego porozumienia w sprawie wolnego handlu między

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post