Woda lodowa i jej zastosowanie w przemyśle

Woda lodowa i jej zastosowanie w przemyśle

Lokale gastronomiczne, biura, zakłady przemysłowe, hotele, a nawet domostwa prywatne potrzebują  odpowiednich systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Każdego dnia pragniemy zadowalać się optymalną wilgotnością powietrza oraz temperaturą, bez zmartwień aurą oraz nasłonecznieniem konkretnej przestrzeni. Klimatyzację freonową, stosowaną na całym globie, można bez problemu zastąpić innowacyjną instalacją wody lodowej. Jak wygląda jej sposób działania? Czy jest lepszym rozwiązaniem niż freon?

Chłodnicza instalacja zasilana poprzez lodową wodę

Chłodnicza instalacja zawiera roboczy czynnik, którym jest lodowa woda. Jej budowa jest praktycznie taka sama, jak systemów ogrzewania, jednak jest zasilana chłodną wodą, mającą parametry zasilenia 5 do 10 stopni Celsjusza oraz powrotu od 10 do 16 stopni Celsjusza. Nazwa “woda lodowa” podchodzi od jej niskiej temperatury. Wytwarza się ją w chillerze, stanowiącym wytwornicę lodowej wody. Chiller pozwala na wygenerowanie wody lodowej, która następnie zostaje rozprowadzona rurami od swojego źródła do konkretnych odbiorników. Spora ilość armatury pełni w tym systemie niezwykle ważną rolę, gdyż steruje ona przepływaniem wody w kierunku odpowiednich odbiorników. Woda lodowa zwykle dostępna jest jako roztwór, ze względu na problematyczną krzepliwość. W jej skład wchodzi glikol etylowy lub solanki, lub glikol propylenowy.

Chiller- sposób działania

Wytwornica lodowej wody, zwana chillerem lub agregatem, jest uznana za źródło takowego czynnika i ma niezwykle ważną rolę- wymiennika ciepła. Takie wytwornice mogą być stosowane w halach, hotelach, centrach handlowych oraz w biurowcach. Wszystkie agregaty lodowej wody będą źródłem zimna. Instalacje wykorzystujące chiller są bezawaryjne, gdyż nieszczelności zdarzają się wyjątkowo rzadko, czego nie można powiedzieć o klimatyzacjach freonowych. Chiller współpracuje bezpośrednio z chłodnicą, która znajduje się w wentylacyjnej centrali lub współdziałając z klimakonwektorami wentylatorowymi, montowanymi w pomieszczeniach.

Składowe części instalacji wykorzystujące wodę lodową 

W instalacjach, poza agregatami lodowej wody, są wykorzystywane odbiorniki, w tym przypadku klimakonwektory, wymieniające ciepło woda- powietrze. W chwili przepłynięcia powietrza przez dany klimakonwektor, gdzie płynie lodowa woda, doprowadzimy do uzyskania ciepła i wzrośnięcia temperatury lodowej wody o ok. 5 do 6 st. Celsjusza. Nasza woda nie da rady przepłynąć do końcowego odbiornika, jeżeli chłodząca instalacja będzie bez pompy, która zasila wodę w ciśnienie.

Za serce układu uznany jest agregat lodowej wody, odprowadzający ciepło i wytwarzający potrzebną wodę lodową. Dostaje się ona do wymienników ciepła bądź końcowych urządzeń innego rodzaju. Gdy zostaje rozgrzana w wymiennikach, natychmiast powraca do agregatu. Wymierniki bywają schładzane wyparnie, przy pomocy chłodnic cieczy oraz skraplaczy. W porównaniu z chłodzeniem wodnym i powietrznym, chłodzenie wyparne posiada mnóstwo plusów. Powietrze to czynnik ogólnie dostępny, mimo że jego termodynamiczne właściwości są gorsze, niż np. wody, której z kolei ilość jest ograniczana. Łącząc jednak w chłodzącej instalacji powietrzę i wodę, skorzystamy z wielu zalet, które zrekompensują gorsze czynniki. Chłodzenie wyparne i absorpcyjne można stosować, wykorzystując wodę lodową.

Za najlepsze rozwiązanie można przyjąć doprowadzenie powietrza z wodą do bezpośredniego kontaktu, przy równoległym dopływie cieplejszej temperatury. Dzięki temu wystąpi proces niediabetycznego odparowywania wody. Powietrze odprowadzi ciepło utajone nawilżającej pary, a równocześnie odprowadzi ciepło jawne przejmowane od powierzchni wodnej przez powietrzny strumień. Takowa instalacja jest zamiennikiem dla freonowej klimatyzacji.

Przeczytaj więcej o wodzie lodowej na stronie: https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

 

Previous Czym jest tłumaczenie uwierzytelnione?
Next Wpływ pandemii na branżę handlowo–usługową

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Emigrację zarobkową planuje 1,6 mln Polaków

Co dziesiąty Polak chce wyjechać do pracy za granicę. Już teraz liczbę emigrantów z Polski szacuje się na 2,5 mln osób. Kolejne 1,6 mln rozważa emigrację zarobkową. Firma TransferGo, operator platformy

Wiadomości 0 Comments

Dwustronne umowy międzynarodowe pozwalają otrzymywać dwie emerytury

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego sięga poza granice Unii Europejskiej. Dwustronne umowy między Polską a innymi krajami pozwalają nabyć prawa do świadczenia w przypadku pracy w innym państwie. Obecnie ZUS wypłaca 13 tys. takich

Wiadomości 0 Comments

Jak zawiesić spłatę rat?

Zawieszenie spłaty rat kredytu to doskonała opcja dla tych kredytobiorców, którzy mają chwilowe problemy finansowe. Dzięki wakacjom kredytowy, płata zadłużenia jest przesunięta w czasie, co pozwala na zgromadzenie środków na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post