Wybierz taryfę energetyczną dla firmy i zaoszczędź na rachunkach

Wybierz taryfę energetyczną dla firmy i zaoszczędź na rachunkach

Prowadzisz firmę? W takim razie wiesz zapewne, że koszty poniesione na energię elektryczną mogą stanowić znaczną część wydatków. W związku z tym, że zużycie energetyczne w przedsiębiorstwie jest zazwyczaj wyższe niż w gospodarstwie domowym, firmom dedykowane są specjalne taryfy energetyczne. Wybór odpowiedniej z nich może okazać się kluczowy dla firmowych rachunków za prąd. Którą taryfę wybrać, aby odpowiednio dopasować ją do profilu działalności i oszczędzić na rachunkach za prąd?

Taryfa energetyczna dla firm

Zużycie energetyczne w firmie zależne jest m.in. od ilości sprzętów biurowych czy urządzeń. Najwyższe będzie z pewnością w dużych przedsiębiorstwach i halach produkcyjnych, gdzie na co dzień pracuje mnóstwo maszyn wielkogabarytowych. Niemniej nawet mniejsze firmy mogą zużywać niemało energii. To właśnie z  myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach została stworzona taryfa energetyczna oznaczona literą C. Występuje ona w kilku wariantach, w których stawki za energię uzależnione są od pory dnia.

Taryfa C – rodzaje

Odbiorców taryfy C, czyli dedykowanej firmom, dzieli się na dwie grupy w zależności od mocy umownej (moc czynna pobierana lub wprowadzana do sieci). Odbiorcy zasilani z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW, do dyspozycji mają trzy taryfy energetyczne:

  • C11 – jest to taryfa jednostrefowa, w której obowiązuje stała stawka za prąd w ciągu doby.
  • C12 – taryfa dwustrefowa, w której cena prądu zależy od godziny. Dominują w niej dwa warianty:
  • C12a – niższa cena obowiązuje w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz w porze nocnej od 22:00 do 06:00,
  • C12b – taryfa nocna, niższa cena dotyczy godzin od 22:00 do 06:00.
  • C13 – taryfa trójstrefowa, która podzielona została na: szczyt przedpołudniowy (7:00-13:00 zarówno w lato jak i w zimę), szczyt popołudniowy (19:00-22:00 w lato i 16:00-21:00 w zimę) oraz pozostałe godziny doby. W godzinach szczytowych obowiązują nas wyższe stawki za energię, przy czym różnią się one dla każdego ze szczytów.

Nieco inne propozycje taryf energetycznych mają odbiorcy zasilani z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW. Oferta stworzona z myślą o nich także składa się z trzech taryf:

  • C21 – taryfa jednostrefowa, w której stawka za cenę prądu w ciągu doby nie zmienia się (odpowiednik taryfy C11).
  • C22 – taryfa dwustrefowa, w której wysokość ceny za prąd zależna jest od pory dnia. Podobnie jak taryfa C12 występuje w kilku wariantach. Do najpopularniejszych zalicza się taryfy C22a i C22b, które w swoich założeniach są analogiczne do taryf C12a i C12b.
  • C23 – podobnie jak C13, to taryfa trójstrefowa, w której doba została podzielona na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby.

Jak wybrać taryfę odpowiednią dla Twojej firmy?

Wybierając grupę taryfową dla firmy powinieneś przede wszystkim uwzględnić wykorzystywaną moc umowną oraz okresy w ciągu dnia, w których Twoja firma najintensywniej będzie korzystać z energii elektrycznej. Taryfy C11 oraz C21 będą korzystne dla firm, które pracują w standardowych godzinach, tj. 08:00-16:00 lub np. 10:00-18.00. Do tego grona zalicza się zdecydowana większość firm usługowych czy handlowych. Jeśli jednak Twoja firma nastawiona jest na pracę w nocy, co ma miejsce chociażby w przypadku piekarni czy niektórych przedsiębiorstw produkcyjnych, to wybierz taryfę C12b (dla mocy umownej powyżej 40 kW – C21b). Prowadzisz pub lub klub? Lepszym rozwiązaniem może być taryfa nocna. Taryfa trójstrefowa jest najrzadziej wybierana, gdyż wymaga szczegółowego rozplanowania zużycia energii w ciągu dnia, ale i z uwzględnieniem pory roku (zimą pora szczytowa przypada na nieco inne godziny niż latem).

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto sprawdzić wszystkie możliwości oferowane na rynku. Jeśli zależy Ci na wygodnym zarządzaniu swoimi rachunkami za prąd online, to przejrzyj propozycje oferty dla firm od innogy Polska. W ramach zawartej umowy zyskasz dostęp do serwisu Moje innogy, gdzie m.in sprawdzisz stan swojego konta oraz zużycia energii, opłacisz rachunki czy aktywujesz e-fakturę.

Wybór taryfy energetycznej dla Twojej firmy przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Warto zatem sprawdzić dostępne obecnie taryfy na rynku i wybrać tę, która najlepiej pasuje do profilu Twojego przedsiębiorstwa.

Previous Zdalny copywriter – korzyści dla obu stron
Next Dlaczego strategia CSR jest potrzebna firmie?

Może to Ci się spodoba

Elektroniczna faktura VAT – co musisz o niej wiedzieć?

Faktura VAT w formie elektronicznej może być wystawiana już od 2005 r. Dziś z możliwości jej wystawienia korzysta zdecydowana większość przedsiębiorców. Faktura VAT w formie elektronicznej jest bowiem bardzo prosta

Średni czas oczekiwania na zapłatę faktury spada

Średnio 3 miesiące wynosi okres przeterminowania należności. To 17 dni krócej niż w I kwartale – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Odsetek przeterminowanych faktur spadł do 20,8 proc., wciąż jednak

VR – coś więcej, niż rozrywka?

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, które obecnie łączone są najczęściej z rozrywkową branżą gier wideo, dają także nowe możliwości firmom działającym w innych sektorach. Tego typu urządzenia mogą być wykorzystywane np. przez deweloperów, centra handlowe,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post