Znaczenie funduszy europejskich

Znaczenie funduszy europejskich

Fundusze europejskie były jednym z czynników, które pomogły Polsce uniknąć poważnych skutków kryzysu finansowego. Negocjacje w sprawie nowych siedmioletnich ram finansowych już się rozpoczęły w Parlamencie Europejskim. Wynik może mieć duży wpływ na nasze życie w najbliższych latach.

Znaczenie funduszy

Zdecydowana większość Polaków – w rzeczywistości 87% – uważa, że członkostwo ich kraju w Unii Europejskiej jest korzystne. Według najnowszego badania jest to znacznie więcej niż średnia UE wynosząca 62%. Osoby, które doceniają członkostwo w UE, zwykle wskazują na korzyści ekonomiczne, jakie ona przynosi. 46% respondentów stwierdziło, że członkostwo w UE jest korzystne dla polskiego rozwoju gospodarczego, 42% dodaje, że integracja europejska otworzyła przed Polakami nowe możliwości zawodowe. Jednym z elementów, które sprawiły, że poziom życia wzrósł, są właśnie fundusze europejskie. Małopolska, Lubelskie czy Mazowsze, każdy region Polski skorzystał na europejskich funduszach.

Około 36% polaków widzi poprawę jakości życia. Nic dziwnego, że gdyby teraz odbyło się referendum w sprawie członkostwa Polski w UE – 71% Polaków głosowałoby za pozostaniem w kraju. Tylko 11% byłoby przeciwko. To jedno z wielu badań pokazujących, że Polacy należą do najsilniejszych entuzjastów euro w całej UE. Wynika to w dużej mierze z wielkości funduszy europejskich, które napływały do kraju – jeszcze przed jego przystąpieniem do UE. Polska jest między innymi największym beneficjentem polityki spójności w całej Unii.

Olbrzymie środki

Jak niedawno poinformowało polskie Ministerstwo Finansów, saldo rozliczeń netto między Polską a budżetem UE przekroczyło 100 mld EUR. 150,2 mld euro pochodziło z budżetu UE, a polskie składki wyniosły 49,3 mld euro. Tylko 169 milionów euro musiało zostać zwróconych do budżetu UE. Kiedy kryzys finansowy uderzył w prawie wszystkie państwa członkowskie w 2008 roku, to Polska była przez chwilę jedynym krajem w UE, którego PKB nie spadł. Państwo uniknęło poważnej recesji, a rząd określił ją wówczas jako „zieloną wyspę” (wzrostu gospodarczego). Popyt krajowy pozostał na wysokim poziomie. Polacy nie wystraszyli się i nie ograniczyli konsumpcji. Posiadanie krajowej waluty i utrzymywanie niskiego kursu walutowego wspierało eksport. Jednak ważną rolę odegrały fundusze europejskie, które zasilały gospodarkę. Fundusze po pierwsze, zaopatrują polski rynek w duże pieniądze na inwestycje. Te pieniądze znacznie ułatwiają inwestycje i znacznie zasilają budżety inwestycyjne. Fundusze są też elementem dźwigającym naszą gospodarkę. Jeśli w jakąkolwiek inwestycję zaangażowane są środki publiczne, a także pochodzące z budżetu zewnętrznego, to wzrasta wiarygodność przedsiębiorstwa. Zwracają na to uwagę posłowie z bardziej rozwiniętych państw, którzy są płatnikami netto. Fundusze europejskie mogą otworzyć wiele różnych drzwi. Ostatecznie fundusze europejskie posiadają instrumenty planowania, oceny lub kontroli wydatków. Wpływ funduszy europejskich jest ogromny. Dzięki nim nadrabiamy zacofanie infrastrukturalne i lepiej chronimy środowisko.

Zobacz więcej na http://rpolubelskie.pl/ >>

Ministerstwo inwestycji i rozwoju opublikowało w ubiegłym roku analizę wpływu funduszy UE na PKB, z której wynika, że są one odpowiedzialne za 0,5 punktu procentowego wzrostu.

Previous Agencje HR - wsparcie przy rekrutowaniu pracowników
Next Automatyzacja produkcji przemysłowej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 8 komentarzy

Czy hodowla ślimaków się opłaca?

Obecnie założenie działalności gospodarczej to żaden problem. Jednak osiągniecie sukcesu możliwe jest tylko wtedy, gdy właściciel posiada wiedzę i umiejętności, kapitał początkowy oraz kreatywny pomysł na biznes. Czy hodowla ślimaków

Wiadomości 0 Comments

Rosnące koszty materiałów i niedobór siły roboczej zaczynają się odbijać na cenach mieszkań

W ciągu roku sprzedaż mieszkań wzrosła o jedną piątą, a popyt na nowe wciąż jest bardzo duży. Na rozpędzonym rynku nieruchomości nie brakuje ryzyka, jak choćby związanego z brakiem siły roboczej czy rosnącymi

Wiadomości 0 Comments

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post