Jak działają BIG-i i jak wyczyścić negatywną historię kredytową

Jak działają BIG-i i jak wyczyścić negatywną historię kredytową

BIG-i czyli Biura Informacji Gospodarczej, inaczej niż BIK, który gromadzi dane tylko o kredytach zaciąganych w bankach i skokach, przechowują informacje o zadłużeniach każdego typu. Żeby zapoznać się ze szczegółowymi zasadami ich działania, zapraszamy do lektury niniejszego informatora, przygotowanego wspólnie z FerratumBank.

Jak można trafić na listę BIG-u?

W Polsce informacje o wszystkich zadłużeniach prowadzą trzy instytucje: Krajowy Rejestr Długów, Europejski Rejestr Dłużników oraz BIG InfoMonitor. W ich rejestrach znajdują się nie tylko dane o długach, ale także o rachunkach i pożyczkach spłacanych przez klientów o czasie. Na podstawie tych informacji można dowiedzieć się wiele na temat wiarygodności danej osoby, firmy czy instytucji. Do rejestru BIG-ów podmiot zgłosić może przedsiębiorca lub wierzyciel. Żeby trafić na listę BIG-u wystarczy być zadłużonym na 200 złotych lub 500 złotych w przypadku firmy lub instytucji zwlekającej z zapłatą przynajmniej 60 dni. Osoba prywatna może wpisać dłużnika na listę BIG-u tylko na podstawie wyroku sądu, który orzeknie, że dług nie został spłacony. Zanim trafisz na listę dłużników firma ma obowiązek poinformować cię o tym przynajmniej 30 dni wcześniej, a osoba prywatna ma na to dwa tygodnie. W tym czasie, aby uniknąć wpisu na listę, możesz spłacić dług.

Krajowy Rejestr Długów

KRD gromadzi dane na temat osób, firm i instytucji, które zalegają ze spłatą należności każdego typu. Poczynając od kredytów i pożyczek po rachunki za towar, czynsz i inne opłaty.

Europejski Rejestr Dłużników

ERIF poza informacjami o dłużnikach przechowuje także dane o rzetelnych płatnikach. Jeśli terminowo spłacasz należności telekomunikacyjne, bankowe i inne, możesz znaleźć się na liście ERIF-u, co polepszy twoją historię kredytową.

BIG InfoMonitor

Nie tylko zbiera informacje o dłużnikach, ale jako jedyne biuro informacji gospodarczej umożliwia zweryfikowanie danych o przyszłym kliencie w BIK-u oraz Związku Banków Polskich.

Jak wyczyścić negatywną historię kredytową w BIG-u?

Jedynym skutecznym sposobem na zniknięcie z listy dłużników w BIG-ach jest uregulowanie wszystkich zadłużeń. Jeśli zechcesz skorzystać z usług firm oferujących wyczyszczenie historii kredytowej, to ostrzegamy, że jest to tylko strata pieniędzy, która i tak nie przyniesie pożądanych skutków. Raz na pół roku w każdej z tych instytucji możesz pobrać bezpłatny raport na temat swojej historii zadłużeń i płatności terminowych. Analizując rejestry możesz samemu dojść do tego, w jakiej instytucji widniejesz jako dłużnik i po spłaceniu długów ubiegać się o skreślenie z listy. Z racji tego, że do BIG-ów dane nie trafiają automatycznie, warto samemu postarać się o skreślenie z rejestrów.

Jeśli właśnie starasz się o kredyt czy pożyczkę lub chcesz wiedzieć, jakie szanse na kredyt będziesz mieć w przyszłości, powinieneś wiedzieć czym są BIG-i i jak ewentualnie starać się o wyczyszczenie negatywnej historii kredytowej, ponieważ jedno niespłacone zadłużenie nie przekreśla szansy na kredyt czy pożyczkę. Warto znać swoje prawa.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy pożyczki bez BIK naprawdę istnieją?
Next Jak napisać dobry biznesplan?

Może to Ci się spodoba

Windykacja 0 Comments

Wezwanie do zapłaty – niekonieczne ale pożyteczne

Od 2013r. stosowanie wezwania do zapłaty nie jest warunkiem koniecznym, by wstąpić na drogę sądową o zapłatę należności wobec krnąbrnego kontrahenta. Nowelizacja kodeksu cywilnego zwolniła przedsiębiorców z obowiązku wzywania do

Windykacja 0 Comments

Wszystko o umowie poręczenia

Większość wierzycieli, którzy udzielają kredytu, podejmuje decyzję o spisaniu umowy poręczenia. Pismo to zapewnia, że pożyczona gotówka zostanie oddana przez poręczyciela w sytuacji, gdy dłużnik nie będzie mógł. Czy rzeczywiście

Jak ratować firmę przed utratą wiarygodności

Utrata płynności finansowej w dłuższym okresie może doprowadzić do powstania, czy kumulacji długów. Zanim wierzyciele sami zaczną się upominać o spłatę i sięgać po drastyczne środki, lepiej zaoferować im którąś

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post