Wezwanie do zapłaty – niekonieczne ale pożyteczne

Wezwanie do zapłaty – niekonieczne ale pożyteczne

Od 2013r. stosowanie wezwania do zapłaty nie jest warunkiem koniecznym, by wstąpić na drogę sądową o zapłatę należności wobec krnąbrnego kontrahenta. Nowelizacja kodeksu cywilnego zwolniła przedsiębiorców z obowiązku wzywania do zapłaty kontrahentów, jako procedury poprzedzającej złożenie pozwu do sądu.  Obowiązku nie ma, ale warto skorzystać z tego rozwiązania, gdyż często przynosi ono pożądany skutek przy minimalnych nakładach czasu i nerwów wierzyciela.

Najprostszym sposobem na sporządzenie wezwania jest skorzystanie z ogólnodostępnych wzorów. Nie istnieje jednak druk określony przepisami prawa, dlatego można spróbować stworzyć wezwanie samemu.

Zakładając, że wezwanie zostało poprzedzone wcześniejszymi próbami ponaglenia kontrahenta bez spodziewanych efektów, należy zadbać o zdecydowany, stanowczy ton wypowiedzi. Zwroty użyte w piśmie powinny jasno sugerować, że „żarty się skończyły”.

Pamiętajmy, aby dać dłużnikowi ściśle określony czas na zapłatę należności, np. przez wyznaczenie konkretnej daty, jako daty wpływu środków na konto bankowe firmy lub określenie ilość dni od dnia dostarczenia wezwania (tu przydatne jest potwierdzenie odbioru przesyłki – żółta zwrotka).

Kolejną ważną informacją dla drugiej strony jest oznaczenie, że jeżeli nie zastosuje się do wezwania to podejmiemy drastyczniejsze kroki, np. skierujemy sprawę do sądu, zlecimy ściągnięcie długu firmie windykacyjnej, zaprzestaniemy dostarczania towarów lub usług, itp.

Nie powinniśmy zaniedbać też naliczenia odsetek ustawowych za dni przekraczające wyznaczony w umowie termin zapłaty należności.

Pisząc wezwanie do zapłaty należy zwrócić uwagę, aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne elementy pozwalające na identyfikację stron czynności oraz przedmiotu wezwania, tj.:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • nazwisko (lub nazwa) wierzyciela,
  • nazwisko (lub nazwa) dłużnika,
  • kwota długu (wraz z odsetkami naliczonymi od dnia następnego po upłynięciu terminu zapłaty),
  • umowa, z której wynika obowiązek zapłaty (na przykład numer niezapłaconej faktury lub innego dokumentu zobowiązującego do zapłaty),
  • termin, który wierzyciel wyznacza dłużnikowi na zapłatę,
  • numer rachunku bankowego, na który dług ma zostać wpłacony,
  • konsekwencje, które poniesie dłużnik, jeśli nie ureguluje zobowiązań w wyznaczonym terminie,
  • podpis osoby wysyłającej wezwanie wraz z podstawowymi danymi kontaktowymi.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zmiana nazwy firmy - czy to możliwe?
Next Krótka historia ewolucji damy do towarzystwa

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

Polska deleguje do pracy za granicą najwięcej pracowników w UE. Może to się zmienić w maju po wejściu w życie zmian

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców.

Prawo dla firm 0 Comments

Korupcja coraz mniejszym problemem w polskim biznesie

20 proc. kadry zarządzającej w polskich firmach uważa, że korupcja jest powszechnym zjawiskiem na polskim rynku – wynika z 15. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych firmy EY. To znacznie mniej, niż wynosi średnia

Prawo dla firm 1Comments

Jak uchronić firmę od bankructwa?

W styczniu i lutym ubiegłego roku w Polsce wyrejestrowano ponad 50 tysięcy firm. W tym samym czasie działalność uruchomiło jedynie 40 tysięcy przedsiębiorców. Najgorzej dzieje się w sklepach detalicznych, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post