Finansowanie przedsiębiorstwa

Finansowanie przedsiębiorstwa

Jeśli nie wiesz skąd pozyskać kapitał na rozwój działalności lub tylko jej bieżące finansowanie (środki obrotowe) – to musisz koniecznie zapoznać się z opinią eksperta w tej kwestii. Poniżej przedstawiamy najbardziej skuteczne formy finansowania przedsiębiorstw, prezentujemy wady i zalety każdego sposobu oraz podpowiadamy czym kierować się przy wyborze najlepszego rozwiązania.

Wybór sposobu finansowania działalności gospodarczej, niezależnie od formy prawnej, to dylemat, przed którym staje wielu przedsiębiorców, nie tylko tych stawiających na rynku pierwsze kroki. Właściciele spółek poszukują środków zarówno na finansowanie działalności bieżącej (środki obrotowe), jak i na rozpoczęcie działalności oraz na jej rozwój. Finanse to nerw każdej firmy, a wybór formy finansowania to rzecz  strategiczna, która może mieć kluczowy wpływ na  trajektorię rozwoju lub nawet powodzenie całego przedsięwzięcia.

W praktyce każda firma może skorzystać z kapitału własnego (samofinansowanie) lub zewnętrznego. W przypadku pierwszej opcji możemy mówić o źródłach wewnętrznych:

  • zwiększenie wkładu właścicieli,
  • wypracowany zysk netto pozostawiony w firmie,
  • amortyzacja.

lub zewnętrznych:

  • pozyskanie nowego udziałowca,
  • emisja akcji,
  • kredyt od osób bliskich (znajomi, rodzina),
  • fundusze inwestycyjne,
  • dopłaty (choćby te z funduszy UE),
  • instytucje zajmujące się wspieraniem młodych przedsiębiorców (obecnie działa wiele tzw. „aniołów biznesu”, których zdaniem jest wsparcie finansowe ciekawych przedsięwzięć, nie tylko w branży IT).

W ramach finansowania pochodzącego ze źródeł zewnętrznych można mówić o formach krótkoterminowych (kredyt, leasing, forfaiting, franchising, emisja obligacji, dotacje i subwencje) oraz długoterminowych (kredyty handlowe, factoring, pożyczki z różnego rodzaju instytucji poza bankowych, papiery dłużne, transakcje wewnątrzgrupowe w grupach kapitałowych). To oczywiście najczęściej spotykane w praktyce sposoby, jednak możliwość z ich skorzystania jest uzależniona głównie od fazy rozwoju przedsiębiorstwa. Na etapie koncepcji ten zbiór jest bardzo ograniczony. Generalnie możemy liczyć tylko na wsparcie „aniołów biznesu”. W momencie rozruchu możemy liczyć  jeszcze na leasing. Wraz z rozwojem firmy możemy liczyć, że spektrum możliwości się powiększy, a wybór będzie należał do nas.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kapitału własnego pochodzącego z wewnętrznych zasobów. Jednak to rozwiązanie dostępne dla nielicznych i nie pozbawione pewnych negatywów. Nierzadko inwestycje czynione z własnych środków są mocno nietrafione, tylko właściciel ma nad nimi nadzór. Nie podlegają one ocenie rynkowej.

W przypadku możliwości pozyskania środków własnych ze źródeł zewnętrznych trzeba rozważyć wady i zalety każdego rozwiązania. Na przykład zwykłe akcje nie zobowiązują firmy do dokonywania wypłat akcjonariuszom a dywidendy wypłacane są dopiero wtedy, gdy spółka przynosi zyski. Ponadto chronią wierzycieli, zwiększają wiarygodność a na dodatek nie mają daty zapadalności, czyli nie muszą być spłacone w określonym terminie. Jednakże do istotnych wad tej formy można zaliczyć możliwość przejęcia kontroli nad przedsiębiorstwem. Dodatkowo, zyskiem firmy musimy się podzielić z nowymi udziałowcami.

Bardzo powszechnym sposobem finansowania przedsiębiorstw jest znalezienie inwestora strategicznego. Jednak i w tym przypadku trzeba pamiętać o problemach, które to rozwiązanie może generować. Utrata tożsamości biznesowej, czyli pewnego DNA, które właściciel wniósł do spółki, to ten najmniejszy. Wiążąc się z inwestorem musimy się liczyć nawet z możliwością utraty kontroli nad firmą lub całkowitego uzależnienia od niego. Jednakże profity, jakie firm może zyskać ze związku z inwestorem strategicznym, często przeważają na korzyść tego, co by nie powiedzieć, dość ryzykownego przedsięwzięcia. Dostęp do rynków zbytu, renomowanych dostawców a także do wiedzy to tylko najważniejsze z nich. Ponadto inwestor, poprzez swoją ugruntowaną pozycję na rynku znacząco zwiększa wiarygodność naszego przedsiębiorstwa. Możemy także liczyć na zwiększenie zdolności kredytowej.  Nie mniej, to rozwiązanie przeznaczone raczej dla większych podmiotów. Tym zaczynającym lub mniejszym pozostaje kredyt, który jak wszystko w życiu ma swoje dobre i mniej efektowne strony. Niewątpliwe możliwość swobodnego dysponowania środkami pozyskanymi w ten sposób należy do największych atutów tej formy finansowania przedsiębiorstw. Jednak właściciele firm, którzy zdecydują się na tę formę muszą się liczyć ze wzrostem kosztów, które muszą być ponosić niezależnie do sytuacji finansowej.

Niezależnie jednak od wyboru formy finansowania przedsiębiorstwa, warto w tym aspekcie zdać się na wsparcie ekspertów w tej kwestii. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej nie mają biznesowego doświadczenia, ich dotychczasowe kontakt z bankami ograniczały się do zakupów na raty lub wzięcia kredytu hipotecznego. Jak wiemy z praktyki, wszystkie instytucje finansowe to mocni i wymagający gracze. Dzięki wsparciu ludzi wszechstronnie wykształconych, którzy mówiąc potocznie „zęby zjedli” na negocjacjach z bankami, możemy ustrzec się wielu pułapek, które czyhają na młodych przedsiębiorców. Ponadto przy ich pomocy jesteśmy w stanie uzyskać lepsze warunki kredytu. Trzeba pamiętać, że każdy najdrobniejszy zapis i szczegół umowy będzie oddziaływał przez długi czas na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Warto o tym wszystkim pomyśleć już dzisiaj i się skutecznie zabezpieczyć. Na rzecz skorzystania z pomocy pośredników przemawia także fakt, że w początkowej fazie właściciel firmy jest skupiony na jej rozwoju. Nie ma czasu na inne rzeczy. Dlatego lepiej jest zlecić wykonanie wszelkich formalności kompetentnym doradcom, niż odrywać się od sowich kluczowych obowiązków.

Jeśli nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Twojego przedsiębiorstwa najbardziej efektywna – to napisz. Przeanalizujemy Twoje potrzeby i podpowiemy najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!


Wysyłając wniosek wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie (zobacz)

4 komentarze

  1. Joker
    23 lipca, 16:29 Reply
    Bardzo ciekawy materiał i szybki kontakt po zostawieniu danych w formularzu. Pozdrawiam!
  2. Moto4Fun
    23 lipca, 19:07 Reply
    Faktycznie, bardzo szybki kontakt, dokumentacja wypełniona ekspresowo, a teraz czekamy na finansowanie naszego warsztatu :)
  3. glowa
    31 lipca, 23:38 Reply
    super ! Właśnie takich informacji szukałem w całym internecie. Nawet na nf.pl tego nie było !
  4. AOW Faktoring S.A.
    30 grudnia, 13:10 Reply
    Wydawać by się mogło, że właściciele firm znają możliwości pozyskania pieniędzy na bieżącą działalność, ale jak pokazało ostanie badanie przeprowadzone przez Keralla Research, jest zupełnie inaczej. Przykładowo faktoring mylony jest z windykacją, kredytem czy pożyczką od innej firmy. Badanie pokazało również, że wiedza deklarowana przez przedsiębiorców, a faktyczna znajomość tematu to dwie zupełnie różne sprawy. 75% firm deklarowało, że wie co to jest faktoring, ale na pytanie o jego definicję poprawnie odpowiedziało tylko 28%.

Zostaw odpowiedź