Co grozi za niezłożenie PIT-u w terminie?

Co grozi za niezłożenie PIT-u w terminie?

Obowiązek rozliczenia PIT, czyli Podatku Dochodowego od Osób Fizycznych, dotyczy każdego podatnika, który w danym roku podatkowym osiągnął dochód ze źródeł podlegających opodatkowaniu. Termin złożenia zeznania podatkowego upływa już 2 maja, a opóźnienia mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi, jak i prawno-administracyjnymi. Jakie kary i sankcje grożą podatnikom za niezłożenie PIT-u w terminie? Jakie czynniki mogą wpłynąć na wysokość nałożonych kar? Jak postąpić, gdy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie złożyć deklaracji podatkowej na czas?Kto ma obowiązek złożyć PIT38?

PIT-36 to polski formularz podatkowy, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby mające obowiązek złożyć PIT-36 to podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali dochody z różnych źródeł, takich jak:

  • Działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami (np. w ramach spółki cywilnej).
  • Praw autorskich i praw pokrewnych.
  • Wynajmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy, najmu okazjonalnego oraz innych umów o podobnym charakterze, z których dochód jest opodatkowany na zasadach ogólnych (tzn. nie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).
  • Sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy dochód ten jest opodatkowany na podstawie formularza PIT-39.

PIT-36 służy do rozliczenia podatku dochodowego według skali podatkowej (progresywnej), która obejmuje dwie stawki podatkowe: 12% i 32%. Zeznanie podatkowe złożyć możesz samodzielnie, a jeśli nie czujesz się na siłach, może pomóc Ci w nim doradca podatkowy. Biura podatkowe od zawsze świadczyły usługi rozliczania PIT-ów dla osób fizycznych, zwykle wynagrodzenie za taką usługę mieści się w kwocie kilkudziesięciu złotych.

Do kiedy złożyć PIT?

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi, PIT-36, podobnie jak inne deklaracje roczne, należy złożyć do końca kwietnia następnego roku podatkowego. W praktyce oznacza to, że PIT-36 za dany rok podatkowy (np. 2022) powinien być złożony do 30 kwietnia 2023 roku. Jeśli termin ten wypada w sobotę lub niedzielę to czas na złożenie rozliczenia wydłuża się do 2 maja. Tak też jest w tym roku.

Czy można złożyć PIT po terminie?

Tak, można złożyć PIT-36 po terminie, jednak nie jest to zalecane ze względu na możliwe konsekwencje. Jeśli złożysz deklarację podatkową po upływie terminu, możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami i karą finansową.

Odsetki ustawowe – Jeśli nie uregulujesz należności podatkowej w terminie, zostaną naliczone odsetki ustawowe za każdy dzień opóźnienia.
Kary finansowe – Jeśli złożysz PIT-36 po terminie, urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie karę finansową. Wysokość kary zależy od okoliczności i może wynieść do 240-krotności stawki dziennego wymiaru grzywny.
W przypadku kilkudniowego opóźnienia w złożeniu deklaracji podatkowej warto jak najszybciej uregulować zaległości. W niektórych przypadkach, jeśli opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych od podatnika (np. choroby), można próbować wyjaśnić sytuację w urzędzie skarbowym i uniknąć nałożenia kary. Jednakże każda sytuacja jest oceniana indywidualnie, a decyzja zależy od urzędu skarbowego.

Kiedy urząd skarbowy sam rozliczy za mnie PIT?

Osoby, których dochody rozliczane są na bazie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, składające PIT 36, 37, 38, 39, otrzymują zeznania podatkowe w systemie Twój e-PIT. Jeżeli więc Twoje zeznanie jest dostępne na platformie Twój e-PIT, to zostanie ono automatycznie zaakceptowane, nawet gdy nic z nim nie zrobisz.

Co warto podkreślić, nie składając PIT-u w terminie, jeśli urząd rozliczy Cię automatycznie, nie skorzystasz z preferencyjnego rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, nie przekażesz też 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Co jeśli nie dostanę Pitu do końca lutego?

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi, płatnik (pracodawca, instytucja wypłacająca świadczenia, zleceniodawca itp.) ma obowiązek przekazać Ci informację o dochodach za dany rok podatkowy w formie PIT-11 do końca lutego następnego roku. Jeśli jednak nie otrzymasz PIT-11 w terminie, możesz podjąć następujące kroki:

Skontaktuj się z płatnikiem – w pierwszej kolejności skontaktuj się z płatnikiem i poproś o przesłanie formularza PIT-11. Możliwe, że doszło do pomyłki, opóźnienia w wysyłce lub problemów technicznych.
Sprawdź Twój e-PIT – jeśli nie otrzymałeś PIT-11 od płatnika, sprawdź, czy Twój e-PIT jest już dostępny na stronie podatkowej Ministerstwa Finansów. W przypadku niektórych formularzy, takich jak PIT-37 czy PIT-38, urząd skarbowy może automatycznie sporządzić zeznanie na podstawie informacji otrzymanych od płatników.
Skontaktuj się z urzędem skarbowym – jeśli nie otrzymałeś PIT-11 od płatnika, a Twój e-PIT nie jest dostępny, skontaktuj się z urzędem skarbowym. Wyjaśnij sytuację i poproś o pomoc w uzyskaniu potrzebnych informacji do złożenia zeznania podatkowego.
Zgłoś problem – jeśli płatnik nadal nie przekaże Ci PIT-11, możesz zgłosić to urzędowi skarbowemu. Urząd skarbowy może wszcząć postępowanie wyjaśniające w stosunku do płatnika i wymóc na nim przekazanie wymaganych informacji.
Pamiętaj, że ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej to 30 kwietnia. Jeśli nie otrzymałeś PIT-11, ale znasz swoje dochody i koszty, możesz rozważyć samodzielne sporządzenie zeznania podatkowego i złożenie go w terminie, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji związanych z opóźnieniem.

Previous Od czerwca br. zacznie działać Jednolity Sąd Patentowy
Next Śmigłowiec Bell 407 GXi - Doskonała inwestycja dla Twojego biznesu

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Samorządy nie chcą płacić za Polski Ład. W ciągu 10 lat stracą na nim 145 mld zł, a budżet państwa 65 mld zł

Resort finansów upublicznił pod koniec lipca projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Nie pozostaną one bez konsekwencji dla finansów samorządów. W latach 2022–2030 z ich budżetów zniknie łącznie 145 mld zł. Najbardziej ucierpią duże miasta, takie

Podatki 0 Comments

Opłata audiowizualna to nowy podatek – wszyscy zapłacimy podwójnie

Od 1 lipca w miejsce abonamentu RTV ma wejść w życie nowa opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Od każdego punktu poboru prądu energii ma być pobierane 15 zł miesięcznie. Koszty

Podatki 0 Comments

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w USA?

Nowa regulacja prawa pomiędzy USA a Rzeczpospolitą Polską ma wprowadzić zmiany w kwestii likwidacji podwójnego opodatkowania. Owa aktualizacja ma wejść w życie po ratyfikacji, czyli prawdopodobnie od początku następnego roku.

Wiadomości 4 komentarze

Praca wakacyjna – jak rozliczyć podatek?

Wakacje to często okres, podczas którego młode osoby podejmują pierwszą pracę. Jak zapłacić podatek od dochodu, czy trzeba składać jakieś dokumenty, jeśli tak, to jakie i gdzie? Takie pytania często

Podatki 0 Comments

7 banków, 2 sieci handlowe i firma telekomunikacyjna w dziesiątce największych zagranicznych płatników podatku CIT w Polsce

Trzech największych zagranicznych płatników CIT odprowadziło w 2014 roku do budżetu ponad 1,3 mld zł. W pierwszej dziesiątce ogłoszonego rankingu znalazła się firma Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, która dwa

Podatki 0 Comments

Źródła informacji organów skarbowych o majątku podatnika są praktycznie nieograniczone

Fiskus ma wiele różnych możliwości zdobycia informacji o dochodach i wydatkach podatnika. Organy podatkowe są uprawnione do weryfikacji wydatków i ich pokrycia w uzyskanych dochodach już w ramach czynności sprawdzających, które poprzedzają kontrolę lub postępowanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź