Zasiłek macierzyński 17,77zł. Niemożliwe? A jednak!

Zasiłek macierzyński 17,77zł. Niemożliwe? A jednak!

W lipcu 2015r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nowymi przepisami młode matki, które prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż 2 lata otrzymają zasiłek macierzyński w wysokości nieco ponad 17zł miesięcznie. Biznes-mamy protestują. Minister Pracy i Polityki Socjalnej odpowiada na zarzuty. Czy rzeczywiście kobiety, które planują powiększenie rodziny lub są obecnie w ciąży mogą spać spokojnie?

Skąd to zamieszanie?

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego została zmieniona bo, jak twierdzą ustawodawcy, kobiety dopuszczały się nadużyć w zakresie korzystania z wysokich zasiłków macierzyńskich. Chodziło głównie o osoby, które w ostatnich miesiącach ciąży zakładały działalność gospodarczą, opłacały jedną wysoką składkę na ubezpieczenia społeczne i pobierały przez rok najwyższe świadczenie macierzyńskie, jakie mogą uzyskać kobiety prowadzące własny biznes. Rząd przewiduje, że w wyniku wprowadzenia nowelizacji,  docelowo zaoszczędzi ok. 4 mld zł. W przyszłym roku zaplanowano 300 mln zł oszczędności na zasiłkach macierzyńskich kobiet prowadzących firmy.

17zł miesięcznie dla przedsiębiorczej mamy to nie fikcja

Biznes-mamy bardzo szybko podniosły głosy, że w wyniku wprowadzenia zmian w przepisach, kobiety, które prowadzą działalność gospodarczą krócej niż 2 lata i opłacają składki w preferencyjnej wysokości otrzymają zasiłek macierzyński w kwocie równej 17,77zł miesięcznie.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej twierdzi, że to nieprawda, gdyż zasiłek wynosi ok. 300zł i taka wysokość zasiłku będzie obowiązywała tylko do końca bieżącego roku ponieważ od 1 stycznia 2016r. ma wejść w życie ustawa o świadczeniach rodzicielskich, która ma zagwarantować wszystkim świeżo upieczonym matkom zasiłek macierzyński nie niższy niż 1000zł).

Do tej wypowiedzi należą się trzy sprostowania.

 • Matka na działalności gospodarczej, co prawda fizycznie dostanie przelew z ZUS w wysokości 297,18zł, ale z tej kwoty będzie musiała odesłać z powrotem na konto ZUS aż 279,41zł tytułem obowiązkowej składki zdrowotnej. Pozostanie jej zatem 17,77zł na utrzymanie siebie i dziecka przez cały miesiąc.
 • Ustawa obniżająca wysokość zasiłków macierzyńskich wejdzie w życie 1 listopada 2015r. Zatem, jeżeli ustawa o świadczeniach rodzicielskich przyznająca każdej matce prawo do kwoty nie niższej niż 1000zł wejdzie w życie od stycznia 2016r. to przez 2 miesiące zasiłek nieprzekraczający 20zł miesięcznie będzie faktem. 17zł przez 2 miesiące, pod warunkiem, że ustawa o 1000zł zostanie zatwierdzona przez senat i podpisana przez prezydenta. Na razie jest ona wciąż projektem i nie ma pewności, czy i kiedy wejdzie w życie. Może się więc okazać, że głodowy zasiłek będzie wypłacany przez dłuższy okres.
 • Trzecia kwestia, która wymaga sprostowania dotyczy ustawy o świadczeniach rodzicielskich. Ma ona spowodować, iż kobiety prowadzące firmy, którym zgodnie z nowelizacją ustawy o zasiłkach z ZUS będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 17zł, otrzymają zasiłek macierzyński podwyższony do kwoty 1000zł. Kobiety na DG będą zatem otrzymywały 1000zł, podobnie jak matki – studentki, matki – zatrudnione na umowach śmieciowych, matki – bezrobotne. Ponownie trzeba wspomnieć o istotnej różnicy, mianowicie matka – bizneswoman musi opłacić obowiązkową składkę zdrowotną w wysokości 279,41zł. Czyli w sumie będzie dysponowała kwotą niższą niż inne mamy.

MPiPS sugeruje zawieszenie działalności i rezygnację z ubezpieczenia zdrowotnego

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej zasugerowało matkom – przedsiębiorczyniom, aby zawiesiły działalność na czas macierzyństwa. To zdaniem resortu pozwoli im zaoszczędzić kwotę blisko 300zł, gdyż na zawieszonej działalności nie opłaca się składki zdrowotnej.

Matki, które buntują się przeciwko nowym przepisom są zażenowane taką propozycją. Brak opłacania składek pozbawia je możliwości korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego po upływie 30 dni od daty zawieszenia działalności. Mężatki mogą się ratować korzystając z ubezpieczenia współmałżonka. W przypadku kobiet samotnie wychowujących dziecko to opłakana sytuacja.

Inną konsekwencją zawieszenia działalności jest brak możliwości zarobkowania. Prawo zabrania wykonywania, w czasie trwania zawieszenia działalności, wszelkiej działalności zarobkowej zbieżnej z rodzajem działalności, którą przedsiębiorca wykonywał prowadząc firmę.

Państwo przez długie lata zachęcało młodych ludzi do otwierania firm i korzystania z dofinansowań unijnych. Kobiety, które uzyskały pomoc z UE, w większości przypadków nie będą mogły zawiesić działalności, gdyż groziłoby to sankcjami za niewywiązanie się z warunków umowy dotacyjnej.

Należy też zauważyć, że panie, które zatrudniały w swoich firmach pracowników będą musiały ich zwolnić. Pomijając fakt, że ze względu na okres wypowiedzenia, firma będzie mogła być zawieszona dopiero po upływie co najmniej miesiąca lub kwartału, to utrata pracy przez kolejne osoby jako propozycja ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej brzmi dość groteskowo.

Jako bezrobotna mama będę miała lepiej

Tak komentują zmiany kobiety, które swój biznes prowadzą od kilku lat. Od stycznia 2016r. kobiety, które urodzą dziecko, a są osobami bezrobotnymi, studentkami lub pracują na podstawie śmieciowych umów uzyskają prawo do świadczenia rodzicielskiego w wysokości 1000zł.

Kobieta, która prowadzi firmę przez okres dłuższy niż 2 lata i odprowadza co miesiąc na konto ZUS kwotę ok. 1100zł miesięcznie, otrzyma zasiłek w wysokości 1065,21zł, z czego odprowadzi do ZUS obowiązkową składkę zdrowotną i do dyspozycji pozostanie jej 785,80zł.

Dyskryminacja przedsiębiorczyń

Kobiety prowadzące działalność nie chcą być traktowane lepiej niż inne pracujące panie, ale też nie chcą być dyskryminowane.

Obecnie sytuacja kobiet na działalności jest dużo gorsza, niż tych pań, które są zatrudnione na etat.

Pierwszą różnicą jest fakt, że kobieta prowadząca firmę, aby uzyskać prawo do zasiłku, musi opłacać składki przez co najmniej 3 miesiące. Jej pracownica może skorzystać z zasiłku chorobowego już po 1 miesiącu pracy.

Zakładając, że w salonie kosmetycznym pracuje właścicielka firmy i jej pracownica i każda z nich jest ubezpieczona w ZUS od kwoty 5tys. zł to:

 • właścicielka opłaci 3 składki w łącznej wysokości 5 970zł i po 3 miesiącach otrzyma zasiłek w wysokości 1 436zł miesięcznie,
 • jej pracownica opłaci 1 składkę w wysokości 685zł i po miesiącu otrzyma zasiłek w wysokości 2 830zł miesięcznie.

Krótkie vacatio legis

Ustawa ma wejść w życie po 3 miesiącach od jej uchwalenia, czyli od 1 listopada br. Zgodnie z jej zapisami, aby otrzymywać wyższy zasiłek macierzyński, podwyższone składki trzeba opłacać przez rok. Jeśli ciężarna ma wyznaczony termin porodu na okres przypadający po 1 listopada 2015 roku, to nie zdąży już opłacić wyższych składek. Kobiety, które są obecnie w ciąży są w wyjątkowej sytuacji, gdyż odebrano im prawo do decydowania o wysokości zasiłku, który chciałyby otrzymywać. Pozostałe panie mają wciąż taki wybór, planując ciążę np. za 2 lata, mogą rok przed spodziewanym okresem zasiłkowym podwyższyć swoje składki.

Ustawa dotyczy wszystkich przedsiębiorców

Na koniec trzeba dodać, że ustawa w taki sam sposób działa wobec wszystkich przedsiębiorców, także mężczyzn. Wiele mówi się o zasiłku macierzyńskim, jednak te same zmiany obejmują zasiłki chorobowe. W świetle nowych przepisów, również mężczyzna, który prowadzi  działalność niespełna 2 lata, w razie choroby trwającej miesiąc, także otrzyma siedemnastozłotowy zasiłek.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Warunki i terminy zwrotu VAT
Next Umowa o pracę na okres próbny. Co musisz o niej wiedzieć?

Może to Ci się spodoba

Skończył się czas na uzupełnienie kwalifikacji BHP

Czas na uzupełnienie kwalifikacji przez osoby pracujące w służbie higieny i bezpieczeństwa pracy minął z dniem 30 czerwca tego roku. Przez osiem lat trwał okres przejściowy, w trakcie którego osoby

Kiedy koniec prac nad ustawą umorzeniową?

W związku z kryzysem gospodarczym wielu przedsiębiorców utraciło płynność finansową i nie płaciło składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ze względu na masowość zjawiska władze postanowiły pochylić się nad sprawą i

Jak internet pomaga w rekrutacji pracowników?

W dobie rozwoju technologicznego i innowacyjnych rozwiązań internet stał się świetnym narzędziem służącym do wielu celów. Obecnie większość korzysta z sieci, aby porozumiewać się z rodziną lub znajomymi, czytać wiadomości

Autonomiczne drony zmienią rynek pracy. Wkrótce mogą zastąpić pracowników ochrony

Drony latające bez udziału operatora są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w wojskowości, lecz również w usługach cywilnych. Niedawno ruszyły pierwsze regularne, długodystansowe loty między Warszawą a Pułtuskiem i Sochaczewem. Coraz częściej drony stosowane

Komu należy się renta socjalna?

Jeśli zatrudniony nie może wykonywać swoich powinności służbowych może uzyskać prawo do pobierania renty socjalnej. Aczkolwiek nieobecność w pracy powinna być konsekwencją problemów zdrowotnych. Jakie jeszcze warunku musi załatwić zatrudniony,

Pracodawca i pracownik – trudna sztuka kompromisu

Strony być może mają dobrą wolę, ale nie potrafią negocjować. Od razu wykładają karty na stół i maksymalizują żądania – mówi prof. Janusz Czapiński. Kto z kim prowadzi negocjacje? Pierwszy poziom,

6 komentarzy

 1. Dondi96
  04 sierpnia, 15:13 Reply
  Śmieszy mnie to, że młoda matka na siebie i na dziecko od państwa ma zaledwie 17,77. Powinniśmy praktykować politykę zza granicy, np. z Niemiec, gdzie matki nie są zostawiane przez państwo "na lodzie".
  • Anna
   10 sierpnia, 22:35 Reply
   Z tego co zrozumiałam, jest to odpowiedź na nadużycia, które kobiety stosowały. Te które prawidłowo prowadziły działalność gospodarczą lat (a nie założyły firmę by wpłacić składkę i żyć "jak w madrycie") będą mogły liczyć na wyższy zasiłek. Niekoniecznie równający się ze standardami UE, ale zawsze coś.
   • Lena
    18 sierpnia, 16:54 Reply
    Niestety ustawa najbardziej uderza w uczciwe przedsiębiorczynie. Te które zakładają działalność fikcyjną i tak będę w lepszej sytucji niż np. te Panie które prowadzą firmy krócej niż 3 lata, ponieważ podstawa wymiaru skłądek dla tych Pań uczciwych to 525 zł na preferencyjnym ZUSie. I z tego bierze się ta kwota 17.77 po opłaceniu ubezpieczenia zdrowotnego. A Panie zakładające działalność pod ciążę będą mogły od razu zgłosić wyższą podstawe lub najwyższą.
 2. Pola
  05 sierpnia, 12:45 Reply
  Od razu przypomniała mi się kampania "Nie zdążyłam zostać mamą" - w tym wypadku cieszę się z tego :) Co jak co, ale oszczędzanie na zasiłkach macierzyńskich jest bezczelne. I to ma być państwo przyjazne przedsiębiorcom? Przecież wiadomo, że bez sprawdzonego biura rachunkowego ani rusz, bo inaczej można zatonąć w masie zawiłych papierzysk. Dobrze, że w Poznaniu, gdzie mieszkam, jest kilka bardzo dobrych doradców podatkowych.
  • Mariusz
   05 sierpnia, 17:35 Reply
   Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach doradcy podatkowi są zbędni. Wystarczy iść do dobrego adwokata, który wie jak obejść prawo. Za drobną opłatą można spodziewać się naprawdę dobrej porady.
 3. Anna
  10 sierpnia, 22:31 Reply
  Prawda jest taka, że gdyby od zawsze zasiłki były "godne" to kobiety nie kombinowałyby z zakładaniem działalności gospodarczej. Sama o tym nie wiedziałam, ciekawa jestem ile kobiet wykorzystywało tą lukę w prawie.

Zostaw odpowiedź