ZUS ZLA. Kiedy trzeba dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy?
Rok 2015 jest pierwszym rokiem, w którym w życie wprowadza się tzw. e-zwolnienia. Na całkowite wdrożenie systemu informatycznego obsługującego przesył zwolnień bezpośrednio z gabinetu lekarskiego do ZUS oraz pracodawcy trzeba poczekać do końca 2018 roku. Do tego czasu pracownik sam musi zadbać o terminowe dostarczenie druku ZLA do zakładu pracy.
W ilu egzemplarzach druk ZUS ZLA?
Lekarz wypisuje zaświadczenie o chorobie w trzech egzemplarzach, po jednym dla zakładu pracy i ZUS oraz do akt gabinetu. Jeśli chory jest zatrudniony w kilku zakładach pracy, musi otrzymać druk ZLA dla każdego pracodawcy z osobna. To ważne, by pamiętać o udokumentowaniu faktu choroby w każdym miejscu pracy, gdyż w przypadku, gdy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poweźmie informację o niedopełnieniu tego obowiązku w stosunku do części pracodawców, może zażądać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że praca w trakcie zwolnienia lekarskiego jest zabroniona. Jeśli w jednym zakładzie pracy pracownik pobiera zasiłek chorobowy, a w drugim nie, to dla ZUS jest to równoznaczne z wykonywaniem pracy zarobkowej w tym drugim miejscu zatrudnienia, w okresie choroby.
Ile czasu na dostarczenie zwolnienia do pracodawcy?
Ustawa zasiłkowa (art 62 ust. 1) wskazuje na 7-dniowy termin, w którym zwolnienie musi trafić do zakładu pracy. Termin liczy się od dnia następnego po dacie otrzymania druku. Jeśli ostatni dzień terminu przekazania zwolnienia przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień przekazania zwolnienia przyjmuje się kolejny dzień powszedni przypadający po dniu wolnym od pracy (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego). Należy tu dodać, że Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11) orzekł, że sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego minął w sobotę, zwolnienie należy złożyć w najbliższym dniu roboczym, tj. w poniedziałek.
W przypadku, gdy pracownik wysyła zwolnienie za pośrednictwem poczty, za datę dostarczenia druku ZLA uważa się datę stempla pocztowego.
Nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego skutkuje zmniejszeniem wysokości zasiłku chorobowego o 25% za każdy dzień zwłoki. Art. 62 ust. 3 ustawy zasiłkowej mówi, że gdyby pracownik nie przedłożył zwolnienia lekarskiego w terminie, to od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy zasiłek ten należałoby obniżyć o 25% stawki dziennej zasiłku, chyba że niedostarczenie zwolnienia lekarskiego nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
Jakie informacje można uzyskać ze zwolnienia?
Zwłaszcza te osoby, które dotychczas nie korzystały ze zwolnienia lekarskiego mogą zastanawiać się, czy pracodawca dowie się z druku ZLA, na co choruje jego pracownik. Każdy egzemplarz druku ZUS ZLA zawiera dane identyfikacyjne ubezpieczonego oraz adres zamieszkania. Oprócz danych pracownika podana jest także nazwa zakładu pracy i jego numer NIP.
Numer statystyczny choroby jest wskazany tylko na druku, który lekarz przekazuje do ZUS oraz zachowuje we własnym archiwum. Kopia dla pracodawcy nie zawiera tego oznaczenia. Wszystkie trzy egzemplarze zawierają natomiast datę rozpoczęcia zwolnienia i jego zakończenia, ilość dni pobytu w szpitalu oraz wskazania lekarskie, czy chory musi leżeć, czy może też chodzić. W przypadku opieki, wykazuje się także datę urodzenia podopiecznego oraz stopień pokrewieństwa.
Druk zawiera też kody, które informują pracodawcę w jakiej wysokości naliczyć zasiłek:
kod A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
kod B – oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży,
kod C – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu,
kod D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą,
kod E – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną o długim okresie wylęgania.
Dane te podawane są również ze względu na ograniczenia dotyczące liczby dni choroby, która uprawnia do otrzymywania zasiłku chorobowego.
Warto wiedzieć, że chory może pisemnie zwrócić się do lekarza o niewpisywanie kodu B i D na zaświadczeniu lekarskim. Pisemna forma jest wymagana, gdyż brak tych kodów oznacza dla pracownika utratę preferencji w postaci 100% zasiłku chorobowego w przypadku kodu B oraz wydłużonego czasu prawa do pobierania zasiłku chorobowego z tytułu gruźlicy, gdy lekarz nie wpisze kodu D.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Masz firmę i tracisz etat? Bądź zdrów bo ZUS nie wypłaci zasiłku
Jeśli przedsiębiorca oprócz prowadzenia firmy jest też zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie musi uważać na to kiedy zachoruje. Jeżeli będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim w czasie,
Gdzie wysłać pracowników na wyjazd integracyjny?
Nikt nie ma wątpliwości, że relacja układa się dużo lepiej, gdy pracownicy się rozumieją, znają swoje dobre strony, mają takie same zainteresowania i podobne poglądy. W warunkach zawodowych trudno poznać
Czy pracodawca może nas odwołać z urlopu?
Wyobraź sobie, że jesteś na urlopie. Odpoczywasz nad morzem, gdy dzwoni twój szef. Odbierasz i słyszysz, że natychmiast musisz wracać do firmy. Czy możesz odmówić? Jakie prawa – związane z
ZFRON – odzież a wyposażenie stanowiska dla osób niepełnosprawnych
Przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne i korzystający z funduszy ZFRON mogą mieć wątpliwości, które wydatki są uznawane jako pomoc de minis. Ustawodawca nie wymienił literalnie wydatków kwalifikowanych, a pozostawiając katalog otwarty
Outsourcing procesów rekrutacji pozwala oszczędzić czas i koszty. W Polsce popularność takich usług jest jednak wciąż niewielka
Światowy rynek outsourcingu rekrutacji stałych rośnie w tempie 15 proc. rocznie. W 2016 roku jego wartość może wynieść 4,9 mld dolarów. Na Zachodzie z tego typu usług korzysta coraz więcej firm, m.in.
Branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników
Coraz większy nacisk na ekologię, automatyzacja pracy, prefabrykacja i eliminacja papierowej dokumentacji – to trendy, które zdaniem liderów branży zdominują budownictwo w nadchodzących latach – wynika z raportu „Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży
1 Comment
Gosia
10 sierpnia, 22:25