Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów
Stoisz przed decyzją o rejestracji swojej pierwszej działalności gospodarczej w życiu? Uważaj na popularne błędy, które mogą kosztować cię dużo czasu i pieniędzy. Szczególnie w relacjach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Typowe błędy, które popełniają początkujący przedsiębiorcy
Błąd 1: Wszystkie sprawy formalne załatwię w jednym okienku
Tzw. jedno okienko, o którym coraz częściej słyszysz w mediach to mit. Co prawa, REGON i NIP zostanie ci nadany po złożeniu wniosku CEIDG-1 w urzędzie gminy lub miasta, to wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będzie też obowiązkowa.
-
Co więcej, jeśli chcesz być płatnikiem podatku VAT, poza tymi dwoma okienkami będziesz musiał odwiedzić także właściwy dla ciebie urząd skarbowy, w którym złożysz VAT-R – czytamy w artykule „Formularz VAT-R. Jak poprawnie go wypełnić? [Część 1]” na www.superksiegowa.pl.
Błąd 2: Muszę mieć konto firmowe w banku
Nie, nie musisz. Pamiętaj, że jeśli zakładasz niewielką, jednoosobową działalność gospodarczą, a twoje pojedyncze transakcje nie są większe niż równowartość 15 tys. euro (w złotówce), nie masz takiego obowiązku.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w formularzu CEIDG-1 podał tylko tymczasowy numer konta, a następnie założył rachunek biznesowy w banku (zmianę rachunku podasz we wniosku aktualizacyjnym CEIDG), to za taką przyjemność będziesz musiał płacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Konta firmowe są bowiem nieporównywalnie droższe w obsłudze od zwykłych ROR dla os. fizycznych.
Jeśli jesteś zdecydowany na tradycyjny ROR, upewnij się tylko, że za jego pośrednictwem będziesz mógł zlecać przelewy na rzecz ZUS i US.
Błąd 3: Biznesplan wypada mieć, ale tylko z myślą o dofinansowaniu i kredycie w banku
Zanim założysz firmę sporządź przynajmniej podstawowy biznesplan. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz wiedział w jakim tempie powinna rozwijać się twoja firma, jakich przychodów i rozchodów spodziewać się w perspektywie pierwszych 6 i 12 miesięcy.
Pamiętaj, że w treści biznesplanu warto określić potencjalne zagrożenia rynkowe i zawrzeć krótki audyt konkurencji. Nawet jeśli do tych materiałów nie będziesz zaglądał zbyt często, to samo ich sporządzenie na pewno będzie powodem, dla którego twoja DG będzie mniej podatna na kryzys.
– –
Źródło: materiał przy współpracy z zespołem Super Księgowa.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Co załatwić, aby uruchomić własną pizzerię?
Branża gastronomiczna jest trudna i wymaga wiele pracy. Dla najbardziej ambitnych właścicieli nie ma przeciwności nie do przeskoczenia. Jak w związku z tym zorganizować otwarcie pizzerii? Jaką drogę otwarcia działalności
Blogi, własna firma i content marketing – czy to da się połączyć?
Przedsiębiorcy coraz częściej wychodzą naprzeciw internautom i udostępniają im za darmo teksty informacyjne, artykuły i poradniki. To świetny sygnał, który świadczy o tym, że polscy właściciele firm zaczynają doceniać moc
Jak oszczędzać na dostawie prowadząc własny sklep internetowy?
Jeśli prowadzisz własną firmę i nadajesz wiele paczek, ważne jest, abyś zastanowił się nad tym czy przypadkiem nie przepłacasz za usługi kurierskie. Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne jest, aby móc
Jaki pomysł na małopolską gospodarkę ma Metropolia Krakowska?
Czym jest “Metropolia Krakowska 2030”? “Metropolia Krakowska 2030” to nazwa strategii ponadlokalnej przyjętej w grudniu 2021 roku, przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska. To dokument wyznaczający cele współpracy między Krakowem a sąsiadującymi
Nowe dopłaty unijne – szansa na samochód hybrydowy dla każdego przedsiębiorcy
Właściciele małych i średnich firm mogą już się starać o uzyskanie dopłaty unijnej na samochody firmowe. I choć na Zachodzie jest to standard, w Polsce to dopiero pierwsza taka inicjatywa,
Jak nie tylko oszczędzać, ale i zarabiać na przelewach zagranicznych? Promocja TransferGo
Ponad połowa Polaków mieszkających w Niemczech wykonuje przelewy pieniężne do Polski regularnie, najczęściej raz w miesiącu (17% z nich), a ich kwota wynosi od 101-300 EUR[1]. Ponad 58% decyduje się na
8 komentarzy
Dondi96
31 lipca, 07:53Maciej90
31 lipca, 22:36Małgorzata
01 sierpnia, 16:20książę
04 sierpnia, 17:53Pep
06 sierpnia, 12:23Misiekk
10 sierpnia, 21:34mejk
20 grudnia, 11:47Tadeusz Korach
14 marca, 11:42