Dentysta nie sadysta, czyli bezbolesne leczenie zębów

Dentysta nie sadysta, czyli bezbolesne leczenie zębów

Dentysta-sadysta – mówi znane powiedzenie, ale czy jest ono słuszne? Czy wizyty w gabinecie stomatologicznym faktycznie należy się bać?

Wbrew pozorom wywołujące gęsią skórkę borowanie lub leczenie kanałowe wcale nie musi oznaczać przeszywającego bólu. Najlepszym dowodem tej tezy jest współczesna stomatologia, która dowodzi, że dzięki nowoczesnej technologii wizyta u dentysty może być przyjemna.

Nie bój się dentysty!

Wystraszony jak Polak u dentysty – mówi znane powiedzonko. Faktem jest, że przeważająca większość Polaków panicznie boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Najwięksi tchórze potrafią szerokim łukiem omijać fotel dentystyczny przez większość własnego życia, bez względu na problemy z zębami.

Wśród najczęstszych przyczyn lęku przed wizytą u dentysty są: ból (60%), odgłosy wiercenia dobiegające z gabinetu (43%), wysokość rachunku za leczenie (42%), złe podejście dentysty do pacjenta (36%), specyficzne zapachy (ok. 35%) oraz konieczność oczekiwania na wizytę (25%).

Ciekawostką może okazać się fakt, że dla 18% pacjentów główną przyczyną stomatologicznego lęku jest… stan ich uzębienia, natomiast 20% pacjentów obawia się bólu związanego z podaniem znieczulenia.

Warto jednak pamiętać, że współczesne metody leczenia stomatologicznego są znacznie lepsze niż kilkanaście lat temu, co oznacza możliwość wyeliminowania bólu podczas zabiegów, jak również podawania znieczulenia – dziąsła można posmarować specjalnym żelem, dzięki czemu ukłucie igły będzie wręcz nieodczuwalne.

Wśród nowoczesnych metod znieczulania warto wymienić urządzenia, które emitują wibracje o nieregularnej częstotliwości, wykorzystywane przed podaniem znieczulenia za pomocą igły.

Bezbolesne usuwanie zębów

Często przyczyną odwlekania wizyty w gabinecie stomatologicznym jest dentofobia, czyli strach przed dentystą wynikający z utartych stereotypów.

Faktem jest, że jeszcze kilkanaście lat temu wizyta w gabinecie stomatologicznym mogła stanowić niemałą traumę dla pacjenta, jednakże w czasach współczesnych wiele zabiegów wykonywanych jest bezboleśnie, a to oznacza wyzbywanie się strachu przed wieloma nieskomplikowanymi zabiegami, m.in. wypełnieniem ubytku, usuwaniem kamienia i innymi zabiegami higienizacyjnymi.

Nadal jednak większość pacjentów odczuwa paniczny strach przed borowaniem, leczeniem kanałowym oraz wyrywaniem zębów – warto jednak pamiętać, że obecnie zabiegi te są wykonywane bezboleśnie.

Przykładem może być tutaj zabieg usunięcia ósemki, który kojarzy się z bólem nie do zniesienia, a w rzeczywistości okazuje się zupełnie bezbolesny. W dużej mierze jest to efekt odpowiednio dobranego znieczulenia. Warto dodać, że istnieje możliwość wskazania leków o działaniu przeciwbólowym, które uśmierzą ból w momencie, gdy przestanie działać znieczulenie.

Coraz więcej Polaków decyduje się także na leczenie implantologiczne, stosowane jako metoda odbudowy braków w uzębieniu. Wciąż jednak istnieje grupa osób, która niemal mdleje na myśl o wszczepieniu tytanowej śruby w kość szczęki.

Warto jednak podkreślić, że ich obawy są nieuzasadnione, a marzenie o pięknym uśmiechu wcale nie musi okazywać się mrzonką – dzięki nowoczesnym technologiom wprowadzenie implantu jest całkowicie bezbolesne. Istotną funkcję w tej kwestii spełnia także odpowiednio dobrane, silnie działające znieczulenie miejscowe.

Dodatkowym rozwiązaniem jest analgosedacja, czyli dożylne podawanie leków, które niwelują odczuwanie bólu. Analgosedacja może ponadto wywoływać niepamięć wsteczną, co w praktyce oznacza, że pacjent nie pamięta całego zabiegu, nie ma także konieczności podawania dodatkowych leków przeciwbólowych po zaprzestaniu działania znieczulenia.

Dentysta-sadysta. Już nie!

Popularne historie o sadystycznych dentystach odchodzą do lamusa. Nowoczesna stomatologia to przede wszystkim leczenie bez bólu, a co za tym idzie, bez strachu i stresu.

Artykuł powstał we współpracy z: j-dent.com.pl

Previous Przy wynajmie mieszkania konieczna szczegółowa umowa
Next Co trzecia firma w Polsce jest prowadzona przez kobietę

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kiedy warto założyć lokatę krótkoterminową?

Na odkładanie środków na lokatach bankowych decyduje się spore grono oszczędzających osób. Do wyboru mają nie tylko produkty długoterminowe, ale również depozyty trwające kilka miesięcy. Sprawdź, kiedy opłaca się założyć

Wiadomości 1Comments

Dlaczego nie warto korzystać z chwilówek?

O popularnych chwilówkach słyszał praktycznie każdy. Wszechobecne w telewizji reklamy, wyskakujące banery na stronach internetowych oraz e-maile – wszystkie one usiłują nas przekonać do zaciągnięcia pożyczki i tym samym szybkiego

Wiadomości 0 Comments

Czy warto inwestować w złote monety?

Wiele osób zastanawia się jak lokować swoje pieniądze, by skutecznie je zabezpieczyć na wypadek trudnych czasów, bądź tez doprowadzić do sytuacji, w której będą same na siebie pracować, generując zyski.

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać odpowiednią sofę do salonu?

Sofa to najważniejszy mebel w przestrzeni mieszkalnej. To na niej odpoczywamy z najbliższymi, czytamy książkę lub oglądamy telewizję. Powinna być wygodna, ale też pasować do wnętrza salonu. Przyjrzyjmy się, jak

Wiadomości 4 komentarze

Nowe mieszkania w Warszawie

Jeśli jesteś osobą, która zdecydowała się na zakup własnego mieszkania i nie interesują Cię propozycje z rynku wtórnego, rozwiązaniem staje się skorzystanie z usług firmy deweloperskiej. Możesz zamówić mieszkanie, gdy

Wiadomości 0 Comments

Pobieranie z YouTube

Youtube, zdecydowanie największy serwis wideo na naszej planecie, to prawdziwy ewenement dzisiejszych czasów. Korzystamy z niego w celu uczenia się nowych rzeczy, zdobywania informacji, ale nie oszukujmy się, większość czasu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź