Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?

Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?

Pracodawca ma styczność z wieloma utrudnieniami związanymi z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest wyliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Wedle zasad płynących z Kodeksu Pracy urlop ten powinien być dopasowany do etatu na jakim pracuje zatrudniony.

Aby pracownik miał prawo do urlopu przede wszystkim musi pracować na warunkach) umowy o pracę. Wówczas {podstawą do obliczeń staje się liczba dni stażu urlopowego. I tak pracownik, którego staż jest krótszy niż 10 lat może liczyć na 20 dni wypoczynku, jeśli natomiast przekracza 10 lat otrzymuje 26 dni urlopowych. Trzeba pamiętać, że czas edukacji w szkole średniej i wyższej również wlicza się do stażu pracy.

Zatem dla przykładu pracownik, który wedle umowy pracuje na pół etatu i nie posiadł jeszcze 10-letniego stażu urlopowego powinien otrzymać 10 dni urlopowych, ponieważ:

1/2 * 20 dni = 10 dni urlopowych

(W przypadku, gdy wynik będzie połówkowy, np. 12.5 dni, wówczas zaokrąglić należy do wyższej liczby. Tutaj akurat 13 dni).

Po wyliczeniu ilości dni urlopowych należy wziąć pod rozwagę fakt, że urlop obowiązuje tylko w dni robocze. Nie ma znaczenia czy przypada w dni robocze czy święta, zawsze odliczane będą tylko dni robocze (zgodnie z 8-godzinnym systemem pracy).

Trochę inaczej sytuacja prezentuje się, gdy zatrudniony pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Urlop wypoczynkowy będą stanowiły dni, które wedle grafiku są dniami pracującymi dla zatrudnionego. Poza tym musi być zgodny z wymiarem godzinowym czasu pracy.

I tak pracownik, który nie posiada jeszcze 10-letniego stażu i pracuje na 1/2 etatu (po 4 godziny dziennie) może liczyć na:

13 * 8 godzin = 104 godziny urlopowe

104 godziny urlopowe / 4 godziny dziennie = 26 dni urlopowych

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Obliczamy wynagrodzenie za część miesiąca
Next Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?

Może to Ci się spodoba

Urlopy 0 Comments

Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?

Na podstawie art. 152 Kodeksu Pracy każdy zleceniobiorca pracujący na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Ściślej mówiąc ma prawo do płatnego i corocznego urlopu. Mimo to,

Urlopy 0 Comments

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Wedle polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. W związku z tym przedsiębiorca nie ma żadnych podstaw do skierowania pracownika na bezpłatne wolne. Każdy pracownik może sprzeciwić się takiej decyzji, ponieważ

Urlopy 0 Comments

Kiedy możemy zmienić okres urlopu?

Pracodawca ma obowiązek pokierowania pracobiorcę na coroczny odpoczynek. Terminy urlopów są z reguły ustalane kilka miesięcy wcześniej. Co jeśli chcemy przesunąć okres wypoczynku? W scharakteryzowanej sytuacji pracownik jest zobowiązany do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post