O czym zapominają pożyczkobiorcy?

O czym zapominają pożyczkobiorcy?

Jest kilka ważnych aspektów zobowiązania jakim jest pożyczka, niestety nie każdy o nich pamięta, co czasem może spowodować niepotrzebne problemy – jak ich uniknąć?

Spłać zobowiązanie w wyznaczonym czasie

Oczywiście najważniejszą sprawą jest termin spłaty pożyczki. W przypadku chwilówek są one spłacane jednorazowo. Terminowa spłata pozwala uniknąć naliczania odsetek za opóźnienie (stanowią one maksymalnie dwukrotność wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie, czyli obecnie 14%). Oczywiście konsekwentny brak spłaty może powodować także wysyłanie płatnych monitów, a w końcu przekazanie sprawy do sądu.

Terminowa spłata jest nawet jeszcze ważniejsza, gdy korzystamy z promocji darmowej pożyczki dla nowych klientów. Wówczas do spłaty jest wyłącznie kwota pożyczki (RRSO=0%), jednak jeśli przekroczymy termin spłaty chociaż o 1 dzień, warunki promocji zostaną przez nas złamane i do spłaty będą standardowe koszty (oraz te związane z nieterminowością).

Przeczytaj umowę

Pożyczka czasami jest brana w nagłych sytuacjach i w pilnej potrzebie – nie są to warunki sprzyjające lekturze i studiowaniu umów, jednak odpowiedzialne pożyczanie to także zapoznanie się ze wszystkimi aspektami umowy. Najważniejsze informacje można znaleźć również w „formularzu informacyjnym” który ma krótszą i czytelniejsza formę, a jest udostępniany przez firmę na stronie internetowej (najczęściej przy kalkulatorze lub w dziale dokumentów).

Znaj swoje prawa i obowiązki

To punkt związany z powyższym – powinniśmy dla własnego dobra i bezpieczeństwa znać różne formalne aspekty umowy pożyczki, takie jak np. możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, czy konsekwencje braku spłaty pożyczki.

Wybierz dobrą ofertę

Pomimo faktu iż pożyczki pozabankowe można uznać za raczej drogie, są lepsze i gorsze oferty pod tym względem – wybór firmy opartej na reklamie lub na „chybił trafił” jest mało rozsądny. Dlatego warto korzystać z narzędzi takich jak porównywarki czy rankingi ofert (np. na nowechwilowki.com). Oprócz sprawdzania kosztów warto poświęcić chwilę na weryfikację samej firmy u której rozważamy wzięcie pożyczki – „czy jest to rzetelny pożyczkodawca”.

Natomiast jeśli dotąd nie braliśmy krótkoterminowych chwilówek, koniecznie rozważmy oferty ze zwolnieniem z kosztów za pierwszym razem – pozwoli to całkowicie uniknąć kosztów (oczywiście przy wspomnianej wyżej terminowej spłacie). W ten sposób obecnie można pożyczyć bezpłatnie nawet 3000 złotych na 30 dni.

___

artykuł płatny

Previous Gra Fair Play procentuje nie tylko w sporcie: nowa kampania TransferGo z Piotrem Żyłą
Next Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nowe mieszkania i lokale użytkowo-usługowe w centrum Warszawy

Nieruchomości to inwestycja na długie lata, a niejednokrotnie całe życie. Dlatego wybór odpowiedniego lokalu użytkowego, usługowego, czy apartamentu jest niezmiernie istotny. Jednym z najważniejszych atutów nieruchomości jest jej korzystna lokalizacja.

Wiadomości 0 Comments

Księgi wieczyste sprawdzisz online

Sprawdzenie ksiąg wieczystych nie wymaga już wychodzenia z domu. Można je sprawdzić online! Potrzebna księga wieczysta budynku na warszawskich Alejach Jerozolimskich? Poszukujesz informacji o nieruchomości przy ulicy Bohaterów Monte Cassino

Wiadomości 3 komentarze

„Sprzedaż osobista i zarządzanie zespołem sprzedaży” – książka Roberta Grzybka już w księgarniach

Na rynku wydawniczym ukazała się inspirowana biblią marketingu Kotlera książka „Sprzedaż osobista i zarządzanie zespołem sprzedaży”. Jej autorem jest Robert Grzybek – uznany trener, konsultant i coach. Publikacja koncentruje się

Wiadomości 3 komentarze

Doradztwo walutowe – wsparcie i bezpieczeństwo finansowe

W obecnej sytuacji w naszym kraju, kiedy ogromna rzesza Polaków wyjeżdża w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszych standardów życia poza granice państwa, coraz więcej osób szuka takich rozwiązań, głównie w

Wiadomości 0 Comments

Grupa Energa chce zainwestować 20,6 mld zł w ciągu 9 lat

Ponad 20,6 mld zł – taką kwotę na inwestycje przeznaczy Grupa Energa w ramach nowej strategii przyjętej na lata 2016–2025. Sztandarowe projekty to budowa nowego bloku energetycznego w Ostrołęce oraz elektrowni wodnej na

Wiadomości 0 Comments

Absencje chorobowe pracowników kosztują gospodarkę miliardy złotych

Polscy pracownicy oczekują od swoich pracodawców benefitów pozapłacowych. Za najbardziej atrakcyjny uważany jest nadal pakiet opieki medycznej, który stał się już standardem w firmach. Na tego rodzaju inwestycję decyduje się coraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź