Co zrobić kiedy bank nie chce wymienić zniszczonych lub starych pieniędzy?

Co zrobić kiedy bank nie chce wymienić zniszczonych lub starych pieniędzy?

Zasadniczo podarte banknoty oraz zniszczone i mocno zabrudzone monety można wymienić w kasie dowolnego banku działającego na terenie kraju. Dotyczy to pieniędzy wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski. Czasem jednak zdarza się, że taka wymiana nie jest możliwa. Co można wówczas zrobić?

Wymiana zniszczonych banknotów i monet

Zgodnie z obowiązującymi zasadami banki są zobowiązane przez Narodowy Bank Polski do wymiany zniszczonego banknotu, jeśli w jednym kawałku zachowało się więcej niż 45% jego pierwotnej powierzchni i można rozpoznać nominał. Jeśli zachowało się od 45 do 75% pierwotnej powierzchni, banknot zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. W przypadku egzemplarzy z zachowanymi co najmniej 75% powierzchni, które zostały poplamione bądź przerwane, bank zobowiązany jest do wypłaty ich pełnej wartości nominalnej. Jeśli zaś chodzi o monety, wymianie podlegają egzemplarze z uszkodzeniami typu mechanicznego.

Wycofane waluty zagraniczne

Wymiana zniszczonych banknotów bądź monet nie powinna wiązać się z żadnymi trudnościami, jeśli posiadane egzemplarze spełniają określone wyżej warunki. Nieco trudniej może być w przypadku waluty obcej, która została zamieniona na euro bądź monet i banknotów znajdujących się już poza obiegiem. Oczywiście banki narodowe przed wymianą pieniędzy na nowe informują o takiej modyfikacji odpowiednio wcześnie i umożliwiają ich zamianę na banknoty w nowej wersji bez dodatkowych opłat. Często jednak bywa, że osoby posiadające gotówkę w obcej walucie dowiadują się o takiej możliwości za późno lub też nie mogą z różnych powodów udać się do innego kraju, aby wymiany dokonać. Problem jest o tyle uciążliwy, że takich pieniędzy często nie można sprzedać także w kantorze. Co więc zrobić, jeśli wymiana starych koron szwedzkich czy innych walut jest niemożliwa? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być skup starych banknotów. Nierzadko jest to jedyna szansa, aby wymiana starych marek niemieckich lub innych pieniędzy była korzystna.

Jak wymieniać wycofane pieniądze?

Wymiana starych dolarów, funtów czy marek jest bardzo łatwa, jeśli skorzystamy z oferty rzetelnej firmy oferującej skup starych banknotów, funtów irlandzkich i innych walut, jak https://staragotowka.pl/. Wypełniając odpowiednie pola można dowiedzieć się, ile orientacyjnie zarobimy na starych banknotach bądź monetach. Firma umożliwia dokonanie transakcji w jej siedzibie po wcześniejszym umówieniu wizyty, bądź też za pośrednictwem kuriera, co będzie dużym udogodnieniem dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą odwiedzić placówki skupu. Wówczas wystarczy wypełnić formularz i nalepić na przesyłkę ze spakowanymi banknotami i monetami odesłaną przez skup etykietę. Kurier pojawi się już następnego dnia, a pieniądze zostaną wysłane na konto jak tylko paczka dotrze do firmy. Prowadzony w ten sposób skup wycofanych funtów, dolarów lub innych walut to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić niemało czasu, a przy tym wygodne.

Co się dzieje z wymienionymi pieniędzmi?

Osoba decydująca się na opisaną wyżej transakcję po dostarczeniu monet lub banknotów do firmy otrzymuje zapłatę. A co dzieje się z wycofanymi pieniędzmi? Są one dzielone na trzy kategorie. Pierwszą z nich stanowią banknoty i bilon podlegające wymianie w bankach centralnych krajów, które je wyemitowały. Należą do niej przede wszystkim waluty państw znajdujących się obecnie w strefie euro oraz pieniądze wycofane z obiegu i wymieniane na nowszą wersję z lepszymi zabezpieczeniami przed fałszerstwem lub z innymi wzorami, jak np. funty brytyjskie. Wycena pieniędzy należących do tej kategorii zależy od kursu złotówki wobec euro. Druga grupa pieniędzy to numizmaty, a więc pieniądze nie podlegające wymianie, które nie mają żadnej siły nabywczej. Ich wartość zależna jest więc od unikatowości, stanu oraz sytuacji na rynku kolekcjonerskim. Są one sprzedawane osobom zbierającym stare monety i banknoty. Monety wykonane ze złota lub srebra wyceniane są na podstawie zawartości kruszcu i zależnie od zachowanego stanu mogą zostać przeznaczone do sprzedaży lub na złom.

Previous Branża oprogramowania komputerowego wnosi do gospodarki UE prawie bilion euro rocznie
Next Blisko 20 proc. Polaków ma zastrzeżenia do jakości usług

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 2 komentarze

Idealny specjalista ds. marketingu i sprzedaży czyli jaki?

W niedługim odstępie czasu masz zamiar aplikować na stanowisko specjalisty ds. marketingu i sprzedaży. Zanim złożysz dokumenty, sprawdź jednak czy posiadasz odpowiednie predyspozycje do aplikacji na takie stanowisko. Specjalista ds.

Wiadomości 0 Comments

Który pojazd elektryczny dla dzieci warto kupić?

Pojazdy na akumulator dla dzieci zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Nic dziwnego, to niezwykła frajda dla maluchów! Dzieci poznają podstawy motoryzacji i ruchu drogowego, świetnie się przy tym bawiąc. Czym

Wiadomości 0 Comments

Czy bank może odmówić kredytu?

Często zdarza się, że w obawie przed brakiem zabezpieczenia spłaty kredytu banki niechętnie pożyczają pieniądze. Kto może znaleźć się w grupie kredytowego wysokiego ryzyka i jak można wpłynąć na decyzje

Wiadomości 0 Comments

IKE i IKZE: oszczędzanie z ulgą

Na niekorzystne trendy demograficzne wpływu nie mamy, ale na wysokość przyszłej emerytury już tak. Dodatkowe zabezpieczenie przyszłości to już dziś de facto obowiązek każdego z nas. Demografia jest nieubłagana: nie

Wiadomości 0 Comments

Transakcje na kryptowalutach przestaną być anonimowe. Giełdy będą musiały udostępniać dane klientów

Nowe zalecenia Financial Action Task Force obligują giełdy kryptowalut do ujawniania danych swoich klientów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ani w jakim kształcie nowe regulacje zostaną wdrożone przez 37 państw należących do organizacji.

Wiadomości 2 komentarze

Odważ się… na pierwszy krok!

Często zdarza się, że nie potrafimy podjąć decyzji, a gdy już się uda, ciężko jest ją wcielić w życie. Najtrudniej jest wykonać pierwszy rok – to moment, w którym wiele

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź