Program w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020

Program w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020

Unia Europejska od lat realizuje wiele programów operacyjnych, których celem jest wspieranie przedsiębiorców i rządów z różnych krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Należy szczególną uwagę zwrócić na Program Horyzont 2020.

Największy program w zakresie badań i rozwoju

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020, nazywany z języka angielskiego „Horizon program”, jest największym w całej historii dotychczasowego funkcjonowania Unii programem, którego zakres obejmuje badania naukowe i szeroko rozumiane innowacje. Składa się z trzech programów wspierania działalności badawczej na poziomie unijnym. Programy te do tej pory funkcjonowały odrębnie, ale zdecydowano się zebrać je w jeden „super” program. Wśród nich wymienia się:

  • Działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii EIT,
  • 7. Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji,
  • Dedykowaną innowacyjności część Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP).

Program przewidziany jest na 7 kolejnych lat, licząc od 2014 roku do 2020 roku. Jego priorytetem jest pozyskanie doskonałej bazy naukowej, wiodącej pozycji w przemyśle oraz stawianie czoła aktualnym wyzwaniom społecznym.

Ma on wspierać pod względem finansowym nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania. Jego budżet na wszystkie lata obowiązywania wynosi łącznie 77 028,3 mln euro. Będzie zapewniał naukę z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa oraz upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa w biznesie, badaniach i innowacjach.

Czym dokładnie zajmie się program?

Program Horyzont 2020 będzie dofinansowywał różnorodne działania, które mają na celu komercjalizację wyników badań naukowych. Zagadnieniem, które ma być realizowane na gruncie tego unijnego programu jest między innymi ułatwianie drogi od pomysłu do przemysłu. Często badania prowadzą do przełomowych odkryć i świetnych wynalazków, ale niemożność pozyskania kapitału na wdrożenie ich w życie powoduje, że stają się całkowicie bezwartościowe.

Horyzont 2020 ma wspierać nauko społeczne, ekonomiczne i humanistyczne, zajmować się interdyscyplinarnymi i międzysektorowymi badaniami naukowymi i innowacjami. Jego zadaniem jest zwiększanie atrakcyjności profesji naukowca i zachęcenie MŚP do zaangażowania się w badania naukowe i innowacyjne. Dzięki programowi powinno się poszerzyć uczestnictwo w badania naukowych i innowacyjności w UE przedsiębiorców oraz podjęcie przez nich współpracy z państwami trzecimi. Przekrojowym zagadnieniem, jakim zajmie się program Horyzont 2020 jest też wspieranie funkcjonowania i realizacji Europejskiej Przestrzeni Badawczej  i Unii innowacji. Celem jest budowa ułatwień ponadgranicznej i międzysektorowej mobilności naukowców.

Previous Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz
Next Pracować wbrew bezrobociu

Może to Ci się spodoba

Firma

Empik uruchomi w marcu nową wersję e-sklepu. Zainwestuje też w nową formę dostawy

Sieć Empik czekają duże zmiany. W marcu wystartuje odświeżony e-sklep, w którym znajdą się nowe produkty i kategorie. Dystrybucyjny gigant zamierza znacznie poszerzyć swoją ofertę. Niebawem wprowadzi też opcję click & collect,

e-Firma i Startup

Profesjonalne tłumaczenie stron internetowych

Prowadzenie firmy wymaga obecnie stosowania nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym można dynamicznie rozwijać swoją działalność i na wielu płaszczyznach starać się o zdobycie klienta. Jeśli chodzi o te rozwiązania jakie obecnie

Firma

Energetyka inwestuje w nowe technologie

Sektor energetyczny w Polsce przechodzi technologiczną transformację. Inwestycje w innowacje mają pomóc firmom utrzymać się na rynku, wygrać z konkurencją i sprostać coraz surowszym wymogom klimatycznym. Największe koncerny energetyczne stworzyły już osobne podmioty, które

Firma

Dla branży logistycznej pracownicy ze Wschodu oznaczają być albo nie być

Do 2050 roku na rynku pracy zabraknie około 10,6 mln osób w wieku 18–44 lat. Może to wyrównać migracja 4,5 mln pracowników ze Wschodu – wynika z danych Deloitte. W 2017 roku

Firma

Praca biurowa. Jak sobie ją ułatwiać, jak rozwiązywać problem rozmów z klientami w biurze.

Współczesne biura, z uwagi na ich wielkość i sposób organizacji pracy (tzw. open space) nie są idealnym miejscem do twórczej pracy w ciszy i spokojnych rozmów zarówno ze współpracownikami, jak

Firma

Krajowy sektor usług biznesowych wciąż rośnie

Polski sektor wykonywanych na zlecenie innych przedsiębiorstw usług biznesowych jest coraz większy. W ubiegłym roku tego rodzaju prace wykonywały 532 centra należące do 356 inwestorów zagranicznych. Pracowało w nich ponad 150