Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz

Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz

Planując budowę domu, trzeba zacząć od zakupu działki. To początek inwestycji, której finałem ma być własny dom jednorodzinny. Pamiętajmy jednak, że nie na każdej działce można zbudować dom. Zanim dokonamy transakcji sprawdźmy więc, co naprawdę kryje się za ofertą.

Inwestycja w nieruchomość pod zabudowę jednorodzinną nie daje gwarancji zysku. Jak większość innych sposobów lokowania kapitału, ten także jest obarczony ryzykiem. Ceny za metr kwadratowy działek budowlanych ulegają wahaniom; z miesiąca na miesiąc różnice mogą sięgać nawet trzydziestu procent, zarówno na korzyść, jak i stratę inwestora.

Wybór działki jest więc niełatwym zadaniem, a jej cena to tylko jeden z wielu elementów, który trzeba wziąć pod uwagę. Cena jest zazwyczaj ściśle powiązana z lokalizacją – im jest ona bardziej atrakcyjna i cieszy się większym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, tym oczekiwać trzeba wyższych kwot za metr kwadratowych. Lokalizacja jest oczywiście ważna także z tego powodu, że ma niemały wpływ na komfort przyszłych mieszkańców.

Podczas oglądania działki warto uważnie przyjrzeć się nie tylko jej bezpośredniemu sąsiedztwu, ale także dalszemu otoczeniu. Oczyszczalne ścieków, składowiska odpadów czy niektóre zakłady przemysłowe mogą dać się nam we znaki nawet wówczas, gdy nie będą znajdować się tuż za płotem. Należy też zwrócić uwagę na warunki dojazdu oraz dostępność mediów. Ich brak może przysporzyć problemów i wiązać się z poniesieniem dodatkowych, niemałych kosztów.

Bardzo ważnym dokumentem, do którego należy zajrzeć jeszcze przed dokonaniem transakcji, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie został uchwalony, trzeba wystąpić do urzędu z wnioskiem o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Z tych dokumentów dowiemy się, czy na wybranym terenie w ogóle można zbudować dom jednorodzinny oraz jaki kształt może on przybrać.

Zanim zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży należy także sprawdzić stan prawny działki. Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń. W przypadku, gdy nie została objęta księgą wieczystą przedwstępną umowę sprzedaży należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Warto też uzyskać od sprzedającego pismo, w którym ten ostatni oświadczy, że nie jest mu znane żadne postępowanie osób trzecich mogące wpłynąć na zmianę zapisów w księdze, a także zaświadczenie o braku zaległości podatkowych. Długi wobec urzędu skarbowego, gdy wyjdą na jaw zbyt późno, mogą skończyć się poważnymi problemami kupującego – włącznie z unieważnieniem aktu notarialnego i zlicytowaniem działki. Dobrym zabezpieczeniem przed podobnymi przypadkami jest zakup działki u licencjonowanego pośrednika posiadającego ubezpieczenie OC, które w razie zajęcia działki przez urząd pokryje poniesione przez inwestora straty.


Dowiedz się więcej na www.tooba.pl  – świadczymy kompleksowe wsparcie w procesie budowy domu jednorodzinnego. Jesteśmy z Inwestorem od analizy zabudowy działki, wyboru projektu, po adaptację, aż po „pierwszą łopatę”. W naszej bazie mamy prawie 15 tysięcy gotowych projektów. Jeżeli nie  znajdziesz dla siebie projektu gotowego z przyjemnością zaprojektujemy go indywidualnie – to będzie dom Twoich marzeń!

Previous Reklama – efektywnie i efektownie
Next Program w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Solidne drzwi to bezpieczeństwo

Polacy dosyć niechętnie korzystają z dobrowolnych ubezpieczeń i prowadzone na szczeblu europejskim statystyki sytuują pod tym względem nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc. Ta niekorzystna sytuacja dotyczy zarówno dobrowolnych

Wiadomości 0 Comments

Organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne mają problem z pozyskaniem finansowania z banków komercyjnych

Blisko 900 beneficjentów, 1,1 tys. pożyczek o wartości ok. 100 mln zł, prawie tysiąc nowych i 1,5 tys. utrzymanych istniejących miejsc pracy – to dotychczasowy bilans realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu wsparcia Ekonomii

Wiadomości 0 Comments

Inwestujący w fundusze w 2014 r. zarobili przeciętnie 1,82%

Średnia stopa zwrotu jaką uzyskały w minionym roku fundusze inwestycyjne wynosi tylko 1,82%, czyli mniej niż przeciętne oprocentowanie lokaty bankowej. Odpowiednio je selekcjonując można było jednak zyskać znacznie więcej. W

Wiadomości 0 Comments

Zdolność kredytowa – wskaźnik wiarygodności finansowej potencjalnego kredytobiorcy

Dlaczego bank decyduje się udzielić finansowania w postaci np. kredytu hipotecznego jednej osobie, a innej odmawia przyznania środków? Wszystko zależy od tego, czy w oczach instytucji finansowej przyszły kredytobiorca jest

Wiadomości 0 Comments

Przedstawiciele ZPPHiU dalej prężnie działają dla swojej branży

Pandemia miała ogromny wpływ na sytuację gospodarczą na całym świecie. Osłabiła wiele branż, w tym między innymi handel oraz usługi. Ze względu na liczne ograniczenia i utrudnienia, sklepy i placówki

Wiadomości 0 Comments

Polska wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla portugalskich inwestycji

Wartość portugalskich inwestycji w Polsce przekroczyła w ubiegłym roku 1,2 mld euro. Na polskim rynku rozwija się nie tylko Jeronimo Martins i handlowa sieć Biedronka, lecz także około 150 innych podmiotów z portugalskim kapitałem, reprezentujących

5 komentarzy

 1. koko
  19 grudnia, 14:51 Reply
  Dokładnie. Nie ma co kupować kota w worku i brać byle czego, byle by było taniej. Trzeba sprawdzić dojazd, to najważniejsze chyba.
 2. mania
  16 stycznia, 12:28 Reply
  Działkę budowlaną należy dobrze sprawdzić i warto mieć przy sobie kogoś kto będzie potrafił zobaczyć, jak wygląda wszystko z prawnego punktu widzenia.
 3. asicca
  29 stycznia, 15:23 Reply
  Z tym się zgodzę. Działka budowlana musi być sprawdzona dokładnie, różne historie wychodzą i trzeba wiedzieć co się kupuje.
 4. arnold
  02 lutego, 08:29 Reply
  Człowiek byłby głupi, gdyby nie sprawdził działki budowlanej. To nie jest mała rzecz, żeby ją kupić ot tak.
 5. papeż
  04 lutego, 15:29 Reply
  Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałbym nie sprawdzić działki budowlanej. To nie kosztuje 10 zł, żeby nie sprawdzić.

Zostaw odpowiedź