Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz

Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz

Planując budowę domu, trzeba zacząć od zakupu działki. To początek inwestycji, której finałem ma być własny dom jednorodzinny. Pamiętajmy jednak, że nie na każdej działce można zbudować dom. Zanim dokonamy transakcji sprawdźmy więc, co naprawdę kryje się za ofertą.

Inwestycja w nieruchomość pod zabudowę jednorodzinną nie daje gwarancji zysku. Jak większość innych sposobów lokowania kapitału, ten także jest obarczony ryzykiem. Ceny za metr kwadratowy działek budowlanych ulegają wahaniom; z miesiąca na miesiąc różnice mogą sięgać nawet trzydziestu procent, zarówno na korzyść, jak i stratę inwestora.

Wybór działki jest więc niełatwym zadaniem, a jej cena to tylko jeden z wielu elementów, który trzeba wziąć pod uwagę. Cena jest zazwyczaj ściśle powiązana z lokalizacją – im jest ona bardziej atrakcyjna i cieszy się większym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, tym oczekiwać trzeba wyższych kwot za metr kwadratowych. Lokalizacja jest oczywiście ważna także z tego powodu, że ma niemały wpływ na komfort przyszłych mieszkańców.

Podczas oglądania działki warto uważnie przyjrzeć się nie tylko jej bezpośredniemu sąsiedztwu, ale także dalszemu otoczeniu. Oczyszczalne ścieków, składowiska odpadów czy niektóre zakłady przemysłowe mogą dać się nam we znaki nawet wówczas, gdy nie będą znajdować się tuż za płotem. Należy też zwrócić uwagę na warunki dojazdu oraz dostępność mediów. Ich brak może przysporzyć problemów i wiązać się z poniesieniem dodatkowych, niemałych kosztów.

Bardzo ważnym dokumentem, do którego należy zajrzeć jeszcze przed dokonaniem transakcji, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie został uchwalony, trzeba wystąpić do urzędu z wnioskiem o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Z tych dokumentów dowiemy się, czy na wybranym terenie w ogóle można zbudować dom jednorodzinny oraz jaki kształt może on przybrać.

Zanim zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży należy także sprawdzić stan prawny działki. Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń. W przypadku, gdy nie została objęta księgą wieczystą przedwstępną umowę sprzedaży należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Warto też uzyskać od sprzedającego pismo, w którym ten ostatni oświadczy, że nie jest mu znane żadne postępowanie osób trzecich mogące wpłynąć na zmianę zapisów w księdze, a także zaświadczenie o braku zaległości podatkowych. Długi wobec urzędu skarbowego, gdy wyjdą na jaw zbyt późno, mogą skończyć się poważnymi problemami kupującego – włącznie z unieważnieniem aktu notarialnego i zlicytowaniem działki. Dobrym zabezpieczeniem przed podobnymi przypadkami jest zakup działki u licencjonowanego pośrednika posiadającego ubezpieczenie OC, które w razie zajęcia działki przez urząd pokryje poniesione przez inwestora straty.


Dowiedz się więcej na www.tooba.pl  – świadczymy kompleksowe wsparcie w procesie budowy domu jednorodzinnego. Jesteśmy z Inwestorem od analizy zabudowy działki, wyboru projektu, po adaptację, aż po „pierwszą łopatę”. W naszej bazie mamy prawie 15 tysięcy gotowych projektów. Jeżeli nie  znajdziesz dla siebie projektu gotowego z przyjemnością zaprojektujemy go indywidualnie – to będzie dom Twoich marzeń!

Previous Reklama – efektywnie i efektownie
Next Program w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Producenci wołowiny w trudnej sytuacji

Ceny żywca wołowego są niższe średnio o 15 proc. w stosunku do ubiegłego roku. To przede wszystkim efekt spadku spożycia wołowiny na europejskim rynku, na który trafia 80 proc. krajowego eksportu. Polskim

Wiadomości 0 Comments

Trwają rozmowy PZL-Świdnik z Polską Grupą Zbrojeniową ws. utworzenia konsorcjum

Przedstawiciele PZL-Świdnik i firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej rozmawiają o potencjalnych obszarach współpracy. Jednym z nich jest budowa nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego. Jeśli zamówienie MON na zakup 50 helikopterów trafiłoby do PZL-Świdnik,

Wiadomości 0 Comments

Większość fałszywych newsów służy reklamie albo polityce

Od czasu wyborów prezydenckich w USA postprawda i fake newsy stały się medialnie głośnym tematem, ale i narastającym problemem. Spreparowane informacje, rozpowszechniane głównie w mediach społecznościowych, służą zwykle zwiększeniu wpływów z reklam albo celom politycznym.

Wiadomości 0 Comments

Analityka danych wciąż mało popularna. Firmy tracą w ten sposób narzędzie do zarabiania

Narzędzia do analizy danych pozwalają firmom lepiej kontrolować koszty i dostosowywać ofertę do potrzeb klientów, co przekłada się na zyski przedsiębiorców – przekonuje Wojciech Kryński z Ground Frost. Dostęp do wielu z tych

Wiadomości 0 Comments

Europejskie banki w słabej kondycji mimo dobrej sytuacji w gospodarce

Mimo coraz lepszych wyników europejskich gospodarek i dobrych nastrojów konsumenckich banki na Starym Kontynencie nie potrafią tego wykorzystać. Bez zmiany podejścia do zarządzania kadrami i zmiany modelu biznesowego po stronie dochodowej nie uda się

Wiadomości 0 Comments

Jak wygląda praca kuriera?

Użytkownicy, którzy kupują w sieci nie wyobrażają sobie transakcji bez opcji wykorzystania usług kurierskich. To ostatnio bardzo rozpowszechniona forma dostarczania towarów i na pewno posiada wielu zwolenników. Na co dzień

5 komentarzy

  1. koko
    19 grudnia, 14:51 Reply
    Dokładnie. Nie ma co kupować kota w worku i brać byle czego, byle by było taniej. Trzeba sprawdzić dojazd, to najważniejsze chyba.
  2. mania
    16 stycznia, 12:28 Reply
    Działkę budowlaną należy dobrze sprawdzić i warto mieć przy sobie kogoś kto będzie potrafił zobaczyć, jak wygląda wszystko z prawnego punktu widzenia.
  3. asicca
    29 stycznia, 15:23 Reply
    Z tym się zgodzę. Działka budowlana musi być sprawdzona dokładnie, różne historie wychodzą i trzeba wiedzieć co się kupuje.
  4. arnold
    02 lutego, 08:29 Reply
    Człowiek byłby głupi, gdyby nie sprawdził działki budowlanej. To nie jest mała rzecz, żeby ją kupić ot tak.
  5. papeż
    04 lutego, 15:29 Reply
    Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałbym nie sprawdzić działki budowlanej. To nie kosztuje 10 zł, żeby nie sprawdzić.

Zostaw odpowiedź