Jak wybierać dobry kalkulator naukowy? Czy warto takowy posiadać? 

Jak wybierać dobry kalkulator naukowy? Czy warto takowy posiadać? 

Z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni kalkulator naukowy. Kalkulator naukowy  co prawda nie zastąpi umiejętności wykonywania wielu działań, lecz jest w stanie usprawniać takie procesy. Pojęcie „kalkulatora naukowego” bywa jednak dość niejasne, gdyż wiele rozmaitych kalkulatorów pozwala na korzystanie z różnych, nawet skomplikowanych funkcji. Warto jednak wybierać taki kalkulator, który posiada tych funkcji niekoniecznie najwięcej, lecz taki, który ma te, będące niezbędne do obliczeń. Kalkulatory naukowe w prosty sposób porównasz w porównywarce cen np. Złote Sklepy.

Podstawowy kalkulator naukowy

Kalkulator naukowy pozwala przede wszystkim na uwzględnianie kolejności wykonywania działań, a także wykonuje złożone operacje. Do najważniejszych możliwości, które sprawiają, że kalkulator można nazwać naukowym, zaliczyć można:

• funkcje wykładnicze dowolnej potęgi
• funkcje logarytmiczne (log i ln co najmniej)
• funkcje trygonometryczne
• liczenie odwrotności

Oczywiście bardzo dobry kalkulator naukowy to taki, który radzi sobie z ułamkami zwykłymi, a także z możliwością przełączania się między systemem dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym czy szesnastkowym. Potrafi także obsłużyć między innymi funkcję wyświetlenia w notacji wykładniczej.

Kalkulator, który posiada powyższe założenia, będzie wciąż kieszonkowy: ma zazwyczaj prosty wyświetlacz, zwykłą, choć rozbudowaną klawiaturę oraz najczęściej pracuje na baterie zegarkowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

• Mocna obudowa: kalkulator co prawda to nie sprzęt sportowy, jednak solidny jest inwestycją na lata, stąd dobra trwałość jest bardzo ważną zaletą. Zwykle kalkulatory naukowe mają w wyposażeniu  specjalną zaślepkę, która chroni klawiaturę oraz wyświetlacz.
• Zasilanie: do wyboru istnieje zasilanie na baterie (w podstawowych kalkulatorach na bateriach zegarkowych, a w większych np. baterie 2xAA) oraz panel słoneczny. Im większa jest bateria, tym urządzenie dłużej pracuje, jednak jest masywniejsze.
• Instrukcja: powinna być bardzo szczegółowa, gdyż biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną ilość przycisków, kalkulatory naukowe wykorzystują po 2, a nawet niekiedy 3 przyciski funkcyjne.
• Ilość dostępnych pamięci: typowy wariant to jedna pamięć sumaryczna, trzy pamięci bieżące, a także możliwość używania bieżącej wartości wyświetlacza do kolejnych obliczeń. Zwykle ta ilość jest  wystarczająca.
• Możliwość programowania: szczególnie istotna w przypadku kalkulatorów naukowych, typowo inżynierskich. Sprawia  to możliwość automatyzacji wielu wyliczeń wyłącznie po podaniu parametrów, nie ma więc konieczności, aby  przepisywać cały ciąg znaków.
• Rozmiar wyświetlacza: istotna  bywa nie tylko ilość znaków, ale również ilość linii. Proste kalkulatory dysponują wyświetlaczem pod 10-12 znaków i jedną linią, jednak te bardziej rozbudowane są już z dwiema czy nawet trzema liniami tekstu oraz klawiaturą alfanumeryczną, która pozwala budować skomplikowane wyrażenia.
• Możliwość usuwania ostatnio wpisanej liczby oraz liczby w środku wyrażenia (czy też wstawiania znaków w środku ciągu):  pozwala to na poprawę błędu, a nie ponowne wpisywanie długich wyrażeń.

Kiedy warto kupić kalkulator naukowy oraz ile na niego wydać?

W szkole podstawowej czy też  w gimnazjum  sprawdzi się prosty kalkulator, który może być dodatkowo funkcję pierwiastka kwadratowego. W szkole średniej naukowy kalkulator może się już przydać, bo „pamięta” za ucznia rozmaite stałe fizyczne i chemiczne. Prawdziwy użytek następuje dopiero na niektórych studiach oraz w pracy zawodowej.

Ceny są rozmaite. Tanie kalkulatory naukowe kosztują już nawet 10 złotych, choć lepiej dopłacić, aby urządzenie było funkcjonalne przez wiele lat. Takowe kosztują około 60-90 złotych.

Previous Cyfrowa bankowość to tańsze usługi i niższe koszty dla banków
Next Rewolucja na rynku najmu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W ciągu 30 lat liczba mieszkańców miast się podwoi

Przez najbliższe 30–40 lat do miast przeprowadzi się 2,5 mld ludzi, czyli infrastruktura miejska podwoi się – mówi prezes Schneider Electric Polska. To stawia przed miastami nowe wyzwania. Już dziś odpowiadają

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać dobry rollup?

Reklama to obecnie rzecz tak oczywista, że w zasadzie już jej nie zauważamy. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ludzki mózg przyzwyczaja się do bodźców, na

Wiadomości 6 komentarzy

Firmy prowadzone przez kobiety są bardziej stabilne

Wciąż więcej mężczyzn niż kobiet prowadzi własny biznes, jednak to firmy prowadzone przez płeć piękną są w lepszej sytuacji. Kobiety to również większe optymistki. Co trzecia uważa, że najbliższe miesiące przyniosą poprawę

Wiadomości 0 Comments

Twitter to istotne źródło informacji dla 90 proc. polskich dziennikarzy

Dziennikarze w Polsce chętnie wykorzystują Twittera jako źródło informacji – wynika z badania „Komunikacja w 140 znakach”. Obserwują w tym medium społecznościowym również firmy i osoby odpowiedzialne za ich komunikację. Jednak zdaniem ponad 70 proc.

Wiadomości 0 Comments

Płeć przełożonego ma duży wpływ na pracę zespołu

Kobiety i mężczyźni różnią się w sposobie zarządzania podwładnymi – wynika z badań przeprowadzonych przez IQS i agencję monitorowania mediów Newspoint. Dlatego płeć szefa ma znaczenia dla pracy całego zespołu. Wadą kobiet szefów jest emocjonalny styl

Wiadomości 8 komentarzy

Zmarł Jan Kulczyk

W wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców – poinformował Kulczyk Holding. Wspominamy polskiego przedsiębiorcę, filantropa, jednego z najbogatszych Polaków. Okrągły Stół Polskiego Sportu przedstawił rekomendacje dotyczące strategii,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź