UE rusza z nowym programem dla rolników. Którzy rolnicy mogą liczyć na dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020?
Rolnictwo od wielu lat objęte jest szczególną troską w Unii Europejskiej. Od ponad pięćdziesięciu lat funkcjonuje Wspólna Polityka Rolna. W jej ramach rolnicy z wszystkich krajów członkowskich mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie. Od momentu przystąpienia Polski do EU, mogą z pomocy korzystać także polscy rolnicy. Dowiedz się na jakie dotacje możesz liczyć z najnowszego Programu Obszarów Wiejskich 2014 – 2020?
Po wojnie, rolnictwo stało się jednym z ważniejszych działów gospodarki. Władze UE uznały, że należy zrobić wszystko, aby ten sektor rozwijał się w sposób zrównoważony. Zaczęto tworzyć specjalne programy, mające na celu wsparcie rolnictwa. Najnowszym jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, który został opracowany na podstawie przepisów Unii Europejskiej, w szczególności rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 oraz aktów delegowanych i wykonawczych Komisji Europejskiej.
Twórcy programu postawili sobie bardzo wymagające cele. Nadrzędnym jest oczywiście poprawa konkurencyjności gospodarstw rolnych. Pośród innych celów można wymienić także troskę o zasoby naturalne, klimat oraz zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Przy pomocy programu twórcy chcą zrealizować sześć priorytetów określonych w unijnej polityce rozwoju obszarów wiejskich w latach 2104 – 2020. Program ma:
- ułatwić transfer wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i obszarach wiejskich,
- poprawić konkurencyjność wszystkich sektorów gospodarki rolnej,
- poprawić organizację łańcucha żywnościowego,
- odtworzyć i chronić ekosystemy zależne od rolnictwa,
- wspierać efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi,
- ograniczyć ubóstwo.
Na wszystkie działania w ramach programu UE przeznaczyła 13 513 295 000 euro, w tym: 8 598 280 814 z budżetu UE (EFRROW) i 4 915 014 186 euro wkładu krajowego.
W latach 2014 – 2020 w ramach programu będzie realizowanych 15 działań, które można podzielić na kilka najważniejszych obszarów.
- Rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych oraz Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne, Premie dla młodych rolników).
- Wzrost konkurencyjności (Transfer wiedzy i innowacjioraz Doradztwo rolnicze)
- Wdrożenie innowacji.
- Poprawa organizacji łańcucha żywnościowego (Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych).
- Ułatwienie sprzedaży bezpośredniej – wsparcie budowy i modernizacji targowisk.
- Wsparcie dotyczące odtwarzania potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.
- Wspieranie rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska (Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów, Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000, Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN).
Ponadto na wsparcie będą mogli liczyć gospodarstwa położone na obszarach Natura 2000 i terenach narażonych na zanieczyszczenie wód.
Rolnicy w ramach z każdego działań mogą liczyć na różnego rodzaju dotacje. Ich wysokość zależna jest od wielu czynników, w niektórych przypadkach beneficjenci mogą liczyć naprawdę na pokaźne środki. Pieniądze są praktycznie na wyciągnięcie ręki, wystarczy złożyć stosowny wniosek w odpowiednim czasie. Trzeb jednak przyznać, że UE nieco skomplikowała całą procedurę, aby być pewnym, że środki trafią do właściwych rąk. Teoretycznie wniosek można wypełnić samodzielnie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania jednej z profesjonalnych agencji. Dysponują one nie tylko wiedzą, ale także olbrzymim doświadczeniem w pozyskiwaniu dotacji. Wiedzą, na co szczególnie zwraca uwagę UE, potrafią wypełnić bezbłędnie wniosek w każdym programie. To rozwiązanie nie dość, że skuteczniejsze, to jeszcze efektywniejsze. Przy niewielkiej opłacie za wypełnienie wnioski zyskujemy pewność, że otrzymamy dotacje.
Jeśli nie wiesz, czy możesz dostać dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – to napisz. Poradzimy, z którego działania najlepiej skorzystać oraz na jakie środki można liczyć. Podpowiemy także, która firma może poszczycić się największą skutecznością w pozyskiwaniu dotacji.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Wysyłając wniosek wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie (zobacz)
Może to Ci się spodoba
Tylko 16 proc. małych firm oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną
Nawet 60 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z rekrutacją. Przy dużej konkurencji na rynku czynnikami, które mogą przyciągnąć najlepszych kandydatów, są pozapłacowe benefity, przede wszystkim prywatna opieka medyczne. Obecnie zaledwie
Nie wiesz, jak powinna być wystawiona faktura? Program ułatwi to zadanie!
Każdy przedsiębiorca, który sprzedaje swoje towary lub usługi na rzecz innych przedsiębiorców, powinien wystawiać faktury dokumentujące tę sprzedaż. Minęły już czasy, kiedy faktura była wypisywana ręcznie; teraz używa się automatycznych
Na czym polega monitoring pojazdów flotowych?
Systemy lokalizacyjne stają się już standardem w świecie biznesu. W tym wybitnie konkurencyjnym środowisku jest to ceniony sposób na optymalizację działania pracowników terenowych i procesów logistycznych. Nie każdy przedsiębiorca wie
Branża motoryzacyjna zabiega o ręce do pracy
Lipiec był kolejnym miesiącem wzrostów rejestracji nowych samochodów. Od początku roku zarejestrowano o ponad 12 proc. więcej aut osobowych i dostawczych niż w analogicznym okresie 2017 roku. Wzrosty notują też producenci części i akcesoriów,
Przez podróbki producenci tracą miliardy dolarów rocznie
Na świecie sprzedaż podróbek przynosi miliardy dolarów strat rocznie. Posiadanie patentów daje przedsiębiorcom możliwość dochodzenia swoich praw. W lutym funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Augustowa ujawnili blisko 40 tysięcy sztuk podrobionych perfum,
Pieczątka firmowa flash czy automatyczna – którą wybrać?
Każda osoba, która zakłada swoją działalność gospodarczą, powinna pomyśleć o wykonaniu pieczątki firmowej. W sprzedaży dostępnych jest ich wiele rodzajów. Są to zarówno pieczątki atramentowe, pieczątki flash, jak i tradycyjne
1 Comment
Michał
26 października, 21:04