UE rusza z nowym programem dla rolników. Którzy rolnicy mogą liczyć na dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020?

UE rusza z nowym programem dla rolników. Którzy rolnicy mogą liczyć na dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020?

Rolnictwo od wielu lat objęte jest szczególną troską w Unii Europejskiej. Od ponad pięćdziesięciu lat funkcjonuje Wspólna Polityka Rolna. W jej ramach rolnicy z wszystkich krajów członkowskich mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie. Od momentu przystąpienia Polski do EU, mogą z pomocy korzystać także polscy rolnicy. Dowiedz się na jakie dotacje możesz liczyć z najnowszego Programu Obszarów Wiejskich 2014 – 2020?

Po wojnie, rolnictwo stało się jednym z ważniejszych działów gospodarki. Władze UE uznały, że należy zrobić wszystko, aby ten sektor rozwijał się w sposób zrównoważony. Zaczęto tworzyć specjalne programy, mające na celu wsparcie rolnictwa. Najnowszym jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, który został opracowany na podstawie przepisów Unii Europejskiej, w szczególności rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 oraz aktów delegowanych i wykonawczych Komisji Europejskiej.

Twórcy programu postawili sobie bardzo wymagające cele. Nadrzędnym jest oczywiście poprawa konkurencyjności gospodarstw rolnych. Pośród innych celów można wymienić także troskę o zasoby naturalne, klimat oraz zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Przy pomocy programu twórcy chcą zrealizować sześć priorytetów określonych w unijnej polityce rozwoju obszarów wiejskich w latach 2104 –  2020. Program ma:

  • ułatwić transfer wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i obszarach wiejskich,
  • poprawić konkurencyjność wszystkich sektorów gospodarki rolnej,
  • poprawić organizację łańcucha żywnościowego,
  • odtworzyć i chronić ekosystemy zależne od rolnictwa,
  • wspierać efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi,
  • ograniczyć ubóstwo.

Na wszystkie działania w ramach programu UE przeznaczyła 13 513 295 000 euro, w tym: 8 598 280 814 z budżetu UE (EFRROW) i 4 915 014 186 euro wkładu krajowego.

W latach 2014 – 2020 w ramach programu będzie realizowanych 15 działań, które można podzielić na kilka najważniejszych obszarów.

  1. Rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych oraz Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne, Premie dla młodych rolników).
  2. Wzrost konkurencyjności (Transfer wiedzy i innowacjioraz Doradztwo rolnicze)
  3. Wdrożenie innowacji.
  4. Poprawa organizacji łańcucha żywnościowego (Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych).
  5. Ułatwienie sprzedaży bezpośredniej – wsparcie budowy i modernizacji targowisk.
  6. Wsparcie dotyczące odtwarzania potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.
  7. Wspieranie rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska (Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów, Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000, Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN).

Ponadto na wsparcie będą mogli liczyć gospodarstwa położone na obszarach Natura 2000 i terenach narażonych na zanieczyszczenie wód.

Rolnicy w ramach z każdego działań mogą liczyć na różnego rodzaju dotacje. Ich wysokość zależna jest od wielu czynników, w niektórych przypadkach beneficjenci mogą liczyć naprawdę na pokaźne środki.  Pieniądze są praktycznie na wyciągnięcie ręki, wystarczy złożyć stosowny wniosek w odpowiednim czasie. Trzeb jednak przyznać, że UE nieco skomplikowała całą procedurę, aby być pewnym, że środki trafią do właściwych rąk. Teoretycznie wniosek można wypełnić samodzielnie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania jednej z profesjonalnych agencji. Dysponują one nie tylko wiedzą, ale także olbrzymim doświadczeniem w pozyskiwaniu dotacji. Wiedzą, na co  szczególnie zwraca uwagę UE, potrafią wypełnić bezbłędnie wniosek w każdym programie. To rozwiązanie nie dość, że skuteczniejsze, to jeszcze efektywniejsze. Przy niewielkiej opłacie za wypełnienie wnioski zyskujemy pewność, że otrzymamy dotacje.


Jeśli nie wiesz, czy możesz dostać dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – to napisz. Poradzimy, z którego działania najlepiej skorzystać oraz na jakie środki można liczyć. Podpowiemy także, która firma może poszczycić się największą skutecznością w pozyskiwaniu dotacji.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wysyłając wniosek wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie (zobacz)
Previous 5 aplikacji biznesowych na komórkę przydatnych każdemu z Nas
Next Wsparcie dla młodych rolników priorytetem UE. Na jakie dotacje unijne może liczyć młody rolnik?

Może to Ci się spodoba

Biuro rachunkowe 1Comments

Dobry księgowy, to skuteczny doradca biznesowy

Współcześnie dobry księgowy to nie tylko rzetelny rachmistrz, ale także skuteczny doradca biznesowy. Potrafi doradzić zarówno w sprawach finansowych (kredyty, dotacje, fundusze inwestycyjne), jak i prawnych, związanych głównie z rozliczaniem

Ile kosztuje freelancing?

Praca w formie freelancingu staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, z wielu względów to korzystne rozwiązanie zarówno dla zleceniodawców jak i samych freelancerów. Ci drudzy cenią sobie nienormowany czas

Obieg dokumentacji w firmach będzie szybszy i tańszy

Firmy mogą zaoszczędzić co najmniej 60 proc. czasu na obsługę danego procesu po wprowadzeniu elektronicznych dokumentów. W ten sposób oszczędzają również koszty i usprawniają obsługę klienta. Wprowadzenie w pełni cyfrowego obiegu dokumentów

Mała firma 0 Comments

Efektywne wsparcie sprzedaży i budowanie lojalności

Zindywidualizowanie produktu czy usługi to tylko pierwszy krok do zbudowania relacji z klientem. Jak ją podtrzymać, aby klient nie szukał alternatywy? Przyjrzyjmy się programom lojalnościowym i wsparcia sprzedaży B2B2C. Jak

Firma 1Comments

Jaki obiekt wybrać na konferencję branżową?

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się spotkania branżowe, konferencje i wydarzenia skupiające konkretne grupy zawodowe. Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród małych i dużych przedsiębiorstw, ponieważ zapewniają wymianę informację,

Tegoroczne straty spowodowane zjawiskami pogodowymi ubezpieczyciele szacują na 125 mld dol

Szkody spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi globalny rynek ubezpieczeniowy szacuje na 100–125 mld dol. W Polsce skala szkód wyrządzonych przez zjawiska pogodowe również jest coraz większa. Zmiany klimatyczne znalazły się – według

1 Comment

  1. Michał
    26 października, 21:04 Reply
    Pewnie już ostatnia taka transza, więc kto może niech skłąda wnioski, być moze ostatnia szansa.

Zostaw odpowiedź