Czy to koniec z pozwoleniami na budowę?

Czy to koniec z pozwoleniami na budowę?

W końcu zapadła decyzja budząca ogromne kontrowersje od dłuższego czasu. Na podstawie porozumienia między ministerstwami wprowadzono poważne zmiany w przepisach prawa budowlanego. Pomysł poparł rząd, ale na decyzję prezydenta trzeba jeszcze poczekać.

nieruchomosci

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmienia procedury i przyspiesza załatwianie formalności. Według Roberta Stankiewicza, Rzecznika resortu, w przyszłości konieczne będzie jedynie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Dokumenty będą przyjmowały i rozpatrywały lokalne starostwa powiatowe. Na wniesienie ewentualnych uwag otrzymają 30 dni, a ich brak oznaczać będzie brak przeciwwskazań i zgodę na inwestycję. Obecnie obywatele, którzy chcą wybudować domek jednorodzinny, muszą czekać dwa miesiące, aby uzyskać pozwolenie na budowę. W większym miastach czas oczekiwania się wydłuża i działa na niekorzyść samych zainteresowanych. Zmiany w tym zakresie są potrzebne, ponieważ obecne rozwiązania są objawem biurokratyzacji i nadinterpretacji prawa.

Wraz z zawiadomieniem należy przedstawić projekt budowy, który wpisuje się w plany miejskiego zagospodarowania przestrzennego oraz bierze pod uwagę normy budowlane. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju nie może być mowy o masowych rozpowszechnieniu się samowoli budowlanej.

Pomysł zebrał wiele pochlebnych opinii, również wśród ekspertów i specjalistów branżowych. Uważają, że to dobra decyzja nie tylko dla inwestorów, ale również urzędników. Obie strony oszczędzą czas, pieniądze i formalności.

Prawo budowlane miało zostać zmodyfikowane już siedem lat temu, kiedy to Donald Tusk obiecywał wielką rewolucję. Później problem przekazał sejmowej komisji i sprawa ucichła. Jest jednak wielka nadzieja, że już w przyszłym roku umowne ustalenia wejdą w życie.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Znajdź swoje miejsce na rynku pracy
Next Czy w mieszkaniu uzyskanym z MDM można założyć firmę?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości

„Wiadomości do przyszłości”

Skalne rysunki sprzed dziesiątek tysięcy lat, sumeryjskie tabliczki czy egipskie piramidy – to i wiele innych świadectw minionych czasów pozwala nam, chociaż trochę wyobrazić sobie, jak wyglądało ludzkie życie w

Wiadomości

3 kroki do ekologicznego biura, czyli zero waste w praktyce

Z danych GUS wynika, że produkujemy coraz więcej śmieci. Statystyczny Polak wytwarza około 283 kg odpadów w skali roku. W porównaniu z innym krajami Europy jesteśmy w niechlubnej czołówce. W

Wiadomości

Panna Cotta Voucher Group oraz Global Leads Group połączyły siły jako Savings United GmbH

10/10/2016 Hamburg i Berlin – Panna Cotta Vocher Group i Global Leads Group informują o swoim połączeniu. Fuzja ma na celu wzmocnienie pozycji obu firm na prężnie rozwijającym się rynku

Wiadomości

Od maja przyszłego roku instytucje publiczne będą powoływać własnych inspektorów ochrony danych osobowych

Za nieco ponad rok wejdą w życie unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Nowe prawo nałoży szereg wymogów na podmioty, które gromadzą i przetwarzają takie dane. Część z nich będzie zmuszona powołać w swoich

Wiadomości

Jak wybrać dobrego developera

Z pewnością każdy widział kiedyś jakiś reportaż lub czytał w gazetach na temat nieuczciwych developerów, którzy wzięli zaliczki i znikali w niewyjaśnionych okolicznościach, a ludzie tracili oszczędności całego swojego życia.

Wiadomości

Rośnie rynek luksusowych mebli w Polsce. Przy zakupie najważniejsza jest wysoka jakość i staranne wykonanie

Polacy coraz chętniej otaczają się luksusowymi przedmiotami, a wysokiej jakości meble stają się symbolem wysokiego statusu materialnego. W ubiegłym roku wartość rynku luksusowych mebli sięgnęła 625 mln zł i ciągle rośnie