Czym różni się koszt podatkowy od rachunkowego?

Czym różni się koszt podatkowy od rachunkowego?

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej już od początku biznesu musimy liczyć się z kosztami, które pojawiają się przez cały okres działalności przedsiębiorstwa.

Każdy poniesiony przez właściciela firmy wydatek wiąże się ze zmniejszeniem posiadanych składników majątkowych.

Analizując ten aspekt pod kątem rachunkowości, koszty ponoszone w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa powinny być ewidencjonowane w urządzeniach księgowych. Koszt rachunkowy oznacza zużycie składników produkcji wyrażone w kwocie i związane z prowadzoną firmą. Kontrolowanie zamieszczanych w księgach rachunkowych czynności gospodarczych daje przedsiębiorcy możliwość ocenienia sytuacji majątkowej firmy, skutków jej funkcjonowania i pomaga wyznaczyć plany i cele na przyszłość.

Otwarcie i posiadanie firmy jest również powiązane z licznymi sprawami urzędowymi, obowiązkami związanymi z przechowywaniem dokumentacji oraz obowiązkiem regulowania podatków. Koszt podatkowy obejmuje przymusowe, nieodpłatne i bezzwrotne świadczenie pieniężne, jakie przedsiębiorca ma obowiązek płacić do budżetu państwa. Zamiennikiem terminu koszt podatkowy jest nieformalne i stosowane w obrocie gospodarczym pojęcie „koszt uzyskania przychodu”.

Podsumowując, koszt uzyskania przychodu i koszt rachunkowy nie należą do tej samej kategorii kosztów, ponieważ te pierwsze są odwołują się do przychodów, który jest rezultatem prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty te uszczuplają przychód przedsiębiorcy a także obniżają jego dochód, czego wynikiem jest także zmniejszona wysokość podatku dochodowego.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zadania Głównego Inspektoratu Pracy
Next Jak długo trwa rok podatkowy?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Jak zawiesić działanie małego przedsiębiorstwa?

Kłopotliwa sytuacja ekonomiczna oraz załamanie gospodarcze mają ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu firm w kraju. Coraz mniej klientów, przymus podnoszenia cen oraz zabójcza konkurencja konsekwentnie usuwają najsłabszych. Zdarza się, że

Personel 0 Comments

Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?

Od kilku lat wszystkie firmy borykają się z problemami finansowymi. Bezpośredni wpływ ma na to sytuacja gospodarcza i ekonomiczna na świecie. Nie ma już naiwnego, który wierzy w ,,krainę dobrobytu”.

Mała firma 0 Comments

Wydatki na wyjazd służbowy w koszty firmowe

Wyjazd pracownika w celach służbowych zwykło nazywać się delegacją. Efektem zorganizowania takiej podróży jest rozliczenie opłat transportowych i posiłków oraz zakwalifikowanie wszystkich wydatków jako kosztów uzyskania przychodu. Czy każda delegacja

Mała firma 0 Comments

Pożyczka gotówkowa na rozwój firmy

Własny foodtruck z hiszpańskimi tapas. Mała kwiaciarnia w kamienicy. Prywatne przedszkole, zakład stolarski, warsztat dronów. Każdy pomysł na biznes ma szansę na sukces. Ale realizacja każdego biznesplanu wymaga nakładów finansowych.

Etykieta w biznesie 0 Comments

Jak wygląda rozmowa telefoniczna z kontrahentem?

Dobre kontakty z wspólnikami są bardzo istotne, ponieważ budują więzi biznesowe i są dodatkową zaletą całej współpracy. Niejednokrotnie jednak rozmowa w cztery oczy nie jest możliwa z wielu względów. Jak

Mała firma 0 Comments

Którą metodę amortyzacji wybrać?

Amortyzacja to sposób naliczania kosztów, którą stosują przede wszystkim przedsiębiorcy. Aczkolwiek aktualnie na rynku dostępnych jest co najmniej kilka metod amortyzowania. Która z nich jest najkorzystniejsza i dlaczego? Na wstępie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź