Stare płytki, terakota… Czy da się i czy warto je odświeżać?

Stare płytki, terakota… Czy da się i czy warto je odświeżać?

Każdy, kto posiada na ścianach i podłogach płytki, wie, że po czasie one tracą swój blask, nawet jeżeli regularnie są czyszczone. Jedni się temu poddają i wymieniają je po jakimś czasie, skuwając i wyrzucając stare. Okazuje się jednak, że nie jest to praktyka konieczna. Przy obecnych możliwościach i znajomości właściwych sposobów, można starym płytką przywrócić dawną chwałę i blask. W tym tekście napiszemy w jaki sposób zrobić to najlepiej. Jak odświeżyć stare płytki w domu!

Są oczywiście przypadki, w których wymiana jest niezbędna i konieczna. Mocne zniszczenia czy głębokie plamy, których nie da się usunąć, mogą wymusić na nas zakup nowych płytek i nic na to nie poradzimy. Jeśli jednak nie ma krytycznych uszkodzeń, to odświeżenie starych kafelek będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy związane z remontem, ale także nasze mieszkanie zalśni na nowo, choć wcale nic nie zmienimy.

Stare i nowe jednocześnie

Przede wszystkim musimy całkowicie opróżnić pokój, którego kafelki chcemy odświeżyć. Odświeżane powierzchnie muszą zostać dokładnie umyte i odtłuszczone. Nie wymagane są żadne specjalne preparaty – najczęściej wystarczy ograniczyć się do zwykłej szmatki i jakiegoś delikatnego płynu czyszczącego. Istnieją specjalne detergenty do odtłuszczania kafelek, jednak nie są one niezbędne.

Po umyciu i osuszeniu kafelek, możemy zabrać się za ich odnowę. Pierwszym sposobem będzie po prostu ich przemalowanie, bo wbrew powszechnej opinii jest to całkowicie możliwe i skutecznie realizowane w wielu domach. Istnieją specjalne farby do pokrywania kafli, a jeśli mamy do czynienia z płytkami szkliwionymi, to musimy użyć podkładu. Farb do kafelek używa się identycznie jak zwyczajne farby. Nakładamy je zwykłym wałkiem (pędzel może się nie sprawdzić) i nie ma tu żadnych niestandardowych odstępstw. Kafelki można oczywiście dowolnie dekorować i nanosić na nich rozmaite wzory. Czasami warto zapoznać się z opinią architektów wnętrz np. z wykończenia wnętrz GwarantBud.pl, którzy ocenią możliwości zamalowania ścian pokrytymi kafelkami.

Tanio i szybko? To możliwe

Świetnym sposobem, który łączy w sobie niskie koszty i wymierny efekt, jest folia samoprzylepna. Dostępne są w niemal każdym sklepie budowlanym, a ich największym atutem jest odwracalność. Trudno bowiem pozbyć się świeżo nałożonej farby, prawda?  Folie zaś umożliwiają powrót do tego, co było wcześniej – wystarczy je odkleić i pozbyć się pozostałości. Proces nakładania folii samoprzylepnych jest bardzo prosty i niewiele różni się od malowania. Powierzchnię należy wymyć, odtłuścić i osuszyć, a następnie dokładnie i powoli nanieść na nią folie. Warto zadbać o dobrej jakości folie, gdyż są mniej narażone na powstawanie pęcherzyków z powietrzem. Warto zaznaczyć, że niektóre firmy budowlane projektują wzory bezpośrednio na foliach. Daje to niesamowite możliwości designerskie – na folie, przy pomocy komputera, można przenieść dowolne wzory i grafiki.

Użycie starych płytek? Nie wyrzucaj!

Czasami wymiana płytek jest niezbędnym zabiegiem. Stare mogą być już naprawdę wysłużone i zniszczone. O ile w samej wymianie nie ma absolutnie nic złego i jeśli płytki faktycznie straciły już swoją funkcjonalność i urok, to warto je zdjąć zdjąć ze ściany. Nie musimy ich jednak niszczyć i wyrzucać, bo z pewnością można znaleźć dla nich nowe, ciekawe zastosowanie. Taka praktyka staje się coraz popularniejsza nie tylko ze względu na koszty, ale także na ogólna ideę recyklingu, coraz bardziej popularyzującą się też w Polsce.

Przy chęci wykorzystania starych płytek do nowych celów, przede wszystkim musimy zadbać o to, by zostały one zdjęte delikatnie, bez narażania ich na pęknięcia czy przetarcia. Właściwe oderwanie ich od podłoża pozwoli na ponowne ich wykorzystanie. Wszystkie ciężkie narzędzia czy wiertarki i młoty pneumatyczne powinny zostać odłożone na bok! Wystarcz dłutko i mały młotek – należy delikatnie podważyć płytkę i delikatnie ją oderwać. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie jej z resztek kleju i gipsu. Zazwyczaj tych śladów nie da się uniknąć (wynikają z codzienne wykorzystania oraz z remontu).

Czyste płytki świetnie sprawdzą się jako gustowne podkładki, gdyż obecna ceramika świetnie radzi sobie z różnicami temperatur. Kafelki jako podkładki np. pod gorące napoje, to bardzo stylowy i designerski pomysł. Z kafelek można zrobić też podkładki pod doniczki czy jakieś figurki. Zastosowań jest właściwie nieskończenie wiele – wszystko zależy od naszej kreatywności i aktualnych potrzeb.

remonty mieszkań Wrocław

Stare kafelki? Żaden problem

Jeszcze kiedyś rzadko kiedy stawano przed dylematem, jakim jest odnowa kafelek. Zazwyczaj po prostu kuło się je bezpowrotnie i wyrzucało na śmieci. Obecna technologia, zarówno ta dotycząca kafelek, jak i możliwości ich przykrycia, pozwala na skuteczne restaurowanie wiekowych terakot i kafli. Można skorzystać ze specjalnych farb albo taśm i folii samoprzylepnych. Samych kafelek także nie trzeb wyrzucać, nawet jeśli nie chce się ich zostawiać na ścianie. Można przecież, w duchu XXI wieku, wykorzystać je jako alternatywę np. dla spodku do kawy.

Previous Osoby starsze często padają ofiarą nieuczciwych praktyk sprzedawców
Next Rewolucja cyfrowa w branży rekrutacyjnej

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Faktury korygujące in plus – kiedy odliczyć naliczony podatek?

Zgodnie z przepisami podatkowymi prawo do obniżenia kwoty należnego podatku powstaje w rozliczeniu, w którym podatnik dostał fakturę lub w ciągu dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W przypadku, gdy nabywca towaru

Budimex szuka inżynierów. Zapłaci do 2 tys. zł każdemu, kto poleci kandydata do pracy

Coraz mniejsze zasoby kadr na rynku i niewielka popularność szkolnictwa zawodowego składają się na problemy branży budowlanej z pozyskiwaniem fachowców. Budimex jako pierwszy w Polsce wprowadził zewnętrzny program rekomendacji osób do pracy. Do końca 2019

JPK w 2018 roku

Już za chwilę przywitamy hucznie rok 2018. Czeka nas kolejny etap wprowadzania zmian w zakresie podatkowym. Cały czas trwa przecież szeroka reforma systemu administracji podatkowej oraz walki z nieuczciwymi działaniami

Coraz więcej firm traci z powodu cyberataków

W 2017 roku blisko co czwarta firma zarejestrowała dziesięć lub więcej incydentów naruszenia bezpieczeństwa. Większość firm obawia się przede wszystkim złośliwego oprogramowania, które może być wykorzystywane do zaawansowanych ataków ukierunkowanych

Firma 1Comments

Doradztwo prawne dla e-biznesu

E-biznes obejmuje swoim zakresem wiele rodzajów i form działalności gospodarczej, które mogą być wykonywane drogą elektroniczną. Jedną z najbardziej popularnych jest prowadzenie e-sklepów – jako akcesoryjny kanał sprzedażowy, obok sklepów

Dotacje 6 komentarzy

Nowe dopłaty unijne – szansa na samochód hybrydowy dla każdego przedsiębiorcy

Właściciele małych i średnich firm mogą już się starać o uzyskanie dopłaty unijnej na samochody firmowe. I choć na Zachodzie jest to standard, w Polsce to dopiero pierwsza taka inicjatywa,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź