Czym są ETF-y?

Czym są ETF-y?

Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to produkt inwestycyjny, który jest otwartym funduszem inwestycyjnym.

ETF-y odwzorowują wskaźniki wybranych indeksów, natomiast tytuły uczestnictwa uprawniające do udziału w aktywach są notowane na giełdzie. Poniżej prezentujemy, czym są, jak działają i skąd wzięły się fundusze ETF.

Jak powstały ETF-y?

Geneza funduszy ETF kryje się w naśladowaniu wyników indeksu przy zachowaniu relatywnie niewielkich kosztów zarządzania. Fundusze zarządzane pasywne – bo tak nazywane są ETFy – powstały w odpowiedzi na drogie inwestycje, których założeniem było prześciganie indeksów giełdowych. Za prowadzenie takich aktywów naliczane były bardzo duże prowizje, a ich zakładana skuteczność nie sprawdzała się.

Jak działają ETF-y?

Inwestor lokujący kapitał w funduszach ETF, pośrednio inwestuje w zbiór zdywersyfikowanych aktywów w ramach całościowego portfela spółek gromadzonych w konkretnym indeksie – np. WIG30. Tytuły uczestnictwa w funduszach ETF są na bieżąco wyceniane na giełdzie, dlatego też ta forma inwestowania zapewnia dużą płynność oraz możliwość ciągłego śledzenia inwestycji.

Przykładowy fundusz ETF śledzący indeks WIG30 odznacza się jedną dziesiątą wartości indeksu – gdy WIG30 oscyluje na poziomie 2000 pkt, wówczas śledzący go ETF ma wartość 200 zł. Każda zmiana wartości WIG30 pociągnie za sobą zmianę wartości funduszu ETF. Handel ETF-ami wygląda analogicznie do obrotu akcjami. Na rynku istnieją również fundusze odwrócone, które umożliwiają czerpanie zysków przy spadku notowań instrumentów bazowych.

Za płynność handlu ETF-ami odpowiadają animatorzy rynku, którzy pilnują zasad realizowanych transakcji i stymulują obrót funduszami tak, by umożliwić inwestorom szybkie zamykanie i otwieranie nowych pozycji. Animatorzy pełnią również funkcję regulacyjną i ochronną.

Należy pamiętać, że wartość ETF-ów uzależniona jest nie tylko od wartości indeksów, ale również podaży i popytu konkretnych instrumentów i aktywów finansowych, a także z wyceny ofert animatorów.

>> Handel ETF – więcej informacji

Zalety funduszy ETF

Dzięki dużej elastyczności inwestycyjnej ETF-y pozwalają na zakup pojedynczego tytułu uczestnictwa, przez co stanowią one doskonałą okazję do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Poza tym fundusze ETF cechują się niskim progiem wejścia, przez co mogą okazać się świetnym sposobem na rozpoczęcie inwestowania przez mniej majętnych inwestorów.

Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć także o wiele niższe koszty prowizyjne i zarządcze. ETFY zarządzane są pasywnie, więc płyną z nurtem prowadzonym przez dany indeks. W ten sposób inwestorzy mogą ograniczyć koszty operacyjne.

Fundusze ETF efektywnie rozkładają ryzyko inwestycyjne na cały indeks giełdowy, a dzięki regulacjom obrotu ETF-ami przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz brokerów pośredniczących w handlu funduszami, inwestorzy zyskują bezpieczeństwo systemowe oraz transparentne warunki inwestycyjne.

ETF-y umożliwiają niskim nakładem kosztów inwestowanie w dowolnym rejonie świata w najróżniejsze aktywa: surowce, paliwa, towary, waluty i wiele, wiele innych instrumentów finansowych.

Previous Cesja sposobem na dłużnika
Next Polska ma szansę stać się transportowym centrum Europy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Pomimo upływu lat transport towarów do Niemiec jest jednym z częściej obieranych kierunków w przypadku realizacji zleceń o charakterze międzynarodowym. W trosce o prawidłowy przebieg takich zleceń ważne jest nie

Wiadomości 0 Comments

Czym są sloty casino Drops & Wins?

Jeśli grałeś wcześniej na automatach online, być może zauważyłeś, że niektóre gry są oznaczone małym logo „Drops & Wins”. Drops & Wins to koncepcja, która została zapoczątkowana w styczniu 2020

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorca na urlopie

Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną

Wiadomości 0 Comments

Będzie rosła sprzedaż żywności w internecie

Tylko 1 proc. produktów szybkozbywalnych, w tym żywności, konsumenci kupują przez internet. W ciągu najbliższych 2–3 lat wzrost ma być jednak co najmniej dwukrotny. Konsumenci produktów FMCG są przywiązani do sklepów stacjonarnych,

Wiadomości 0 Comments

Z bloków i budynków użyteczności publicznej będą znikać bariery architektoniczne

We wrześniu Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomi pilotażowy program nisko oprocentowanych pożyczek na likwidację barier architektonicznych w budynkach pod kątem seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Skorzystać z nich będą mogły m.in. uczelnie i szkoły,

Wiadomości 4 komentarze

Wzrost liczby nowych kontraktów już po wakacjach. Obecnie rynek czeka na napływ środków unijnych

Na rynku rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorców podpisywanych jest mniej kontraktów niż w ostatnich dwóch latach. Spowolnienie dotyczy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Klienci czekają na napływ środków unijnych w ramach nowej tury finansowania.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź