Czym wyróżnia się dobra gablota muzealna?

Czym wyróżnia się dobra gablota muzealna?

Trudno jest wyobrazić sobie muzeum bez jakiejkolwiek gabloty, w której przechowywane są eksponaty. W końcu nie tylko prezentuje się w niej przeróżne przedmioty, ale stanowi również zabezpieczenie przed ich dotykaniem. Jakie cechy powinna mieć gablota muzealna, aby najlepiej pełnić swoje funkcje?

Podstawa to solidne wykonanie 

Dobrze wykonane gabloty muzealne to takie, do których produkcji wykorzystano solidne materiały. Bez wątpienia wpływa to na ich trwałość. Większość gablot opiera się na połączeniu płyty meblowej, aluminiowych profili oraz szklanych ścianek i półek. Ponadto często spotyka się modele bez drewnianych elementów, które zastąpione zostają szkłem. Jeżeli muzeum jest odwiedzane przez rodziny z dziećmi lub zorganizowane wycieczki, warto pomyśleć o zmianie tradycyjnego oszklenia gablot – na mocniejsze szkło hartowane. Zatem solidna gablota muzealna zarówno gwarantuje ochronę drogocennych przedmiotów, jak i jest bezpieczna dla osób, które się im przyglądają.

Możliwość stworzenia gabloty na wymiar

Z powodu nieproporcjonalnych wymiarów eksponatów czy wielości pomieszczenia, w którym mają być prezentowane, konieczne jest stworzenie gabloty na wymiar. Producent, któremu zależy na potrzebach klienta, oprócz dostępnych w ofercie modeli, powinien zaproponować możliwość przygotowania witryny o niestandardowych właściwościach, spełniając nawet największe wymagania.

Wygląd ma znaczenie

Gabloty muzealne nie tylko zapewniają bezpieczeństwo eksponatom. Muszą również estetycznie wyglądać. Materiał, z którego są stworzone oraz konkretna wersja kolorystyczna, mają duże znaczenie pod kątem wystroju konkretnego pomieszczenia czy charakteru ekspozycji. Jednakże trzeba pamiętać, aby nie odwracały wzroku od znajdujących się w nich obiektów – w końcu to one są w muzeach najważniejsze. Co więcej, istnieje możliwość przemalowania aluminiowych profili, z których wykonana jest gablota, na inny odcień. Czyni to ją bardziej dopasowaną do wielu różnych czynników.

Ważne jest oświetlenie gablot 

Aby każdy zwiedzający mógł dokładnie zaznajomić się z umieszczonymi przedmiotami, dobrze jest ją oświetlić. Takie działanie sprawdzi się w szczególności, gdy gabloty intencjonalnie znajdują się w ciemniejszych pomieszczeniach, na przykład stylizowanych na dane wydarzenie czy epokę. Wtedy niezależnie od miejsca, każdy element będzie odpowiednio widoczny. Oświetlane gabloty muzealne są idealne również podczas wystaw otwartych w godzinach nocnych. Pozwalają dokładnie przyjrzeć się konkretnej zawartości, jednocześnie nie wpływając na klimat ekspozycji. Można wybrać, czy gablota będzie oświetlana w całości, czy tylko punktowo – wyróżniając najistotniejsze elementy, które trudno byłoby dostrzec bez dobrego światła.

Zamykana na klucz 

Kolejną ważną cechą dobrej jakości gabloty muzealnej jest to, aby zamykana była na klucz. Dzięki temu do umieszczonych w jej wnętrzu przedmiotów nie mają dostępu osoby do tego nieuprawnione.

O czym nie możesz zapomnieć

Podsumowując – pamiętaj, że decydując się na zakup gabloty muzealnej, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  1. Gablota musi być wykonana z solidnych materiałów, które ochronią eksponaty i będą bezpieczne dla osób oglądających wystawę.
  2. Kiedy żaden z modeli oferowanych przez producenta nie pasuje do pomieszczenia lub niestandardowych wymiarów eksponatów, dopytaj o stworzenie gabloty na wymiar.
  3. Gablota stanowi otoczenie eksponatów, dlatego powinna wyglądać estetycznie i być dopasowana do wystroju muzeum.
  4. Dobre oświetlenie gabloty sprawia, że każdy element ekspozycji będzie dobrze widoczny.
  5. Gablota muzealna musi być zamykana na klucz, dzięki czemu osoby nieuprawione nie będą miały dostępu do eksponatów.
Previous Bezmięsny grill w stylu wege i wegan
Next System ERP – dlaczego warto go używać w małej firmie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Żyj w zgodzie z naturą. Jak chronić lasy?

Co minutę z powierzchni Ziemi znika połać lasu o powierzchni odpowiadającej 36 boiskom do piłki nożnej. Tymczasem las ma ogromny wpływ na klimat, obieg wody, stan środowiska naturalnego i –

Wiadomości 0 Comments

Kolagen i aloes – jak działają?

Kuracja kolagenowa jest coraz bardziej popularna i stosowana przez wiele osób. Według ostatnich badań, stwierdzono że kolagen podawany w postaci płynnej doustnie, ma znacznie szybsze działanie i jest dużo łatwiej

Wiadomości 0 Comments

Usuwanie AdBlue jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się kosztownych i powracających problemów z układem oczyszczania spalin!

Masz problem z AdBlue? To czytaj ten wpis! Posiadacze samochodów osobowych, busów, pojazdów ciężarowych, a nawet wszelkiej maści maszyn mają nie lada problem w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulega układ oczyszczania

Wiadomości 0 Comments

W marcu z powodu deflacji emerytury i renty wzrosły o 0,24 proc

Deflacja w polskiej gospodarce związana jest przede wszystkim z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców, które są na poziomie najniższym od 2008 r. To sprawia, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorca na urlopie

Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną

Wiadomości 0 Comments

Przez brexit polski wzrost gospodarczy mógłby spowolnić z 4 do 3,5 proc. Straciliby na nim eksporterzy

Skutkiem opowiedzenia się za brexitem w czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii byłby wzrost niepewności na rynkach finansowych. W efekcie na wartości straciłby złoty, a umocniłyby się bezpieczne waluty takie jak dolar i frank

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź