Dlaczego warto zainwestować w usługi programistyczne prowadząc firmę?

Dlaczego warto zainwestować w usługi programistyczne prowadząc firmę?

O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa czy znaczące błędy w oprogramowaniu. W obu przypadkach jednak można uznać, że usługi informatyczne mają krytyczne znaczenie dla ciągłości działalności firmy.

Zaplanowanie przerw konserwacyjnych i niezbędne testy

Podstawowe usługi programistyczne obejmować powinny regularny przegląd oprogramowania, jego aktualizację, zabezpieczenie czy kontrolę wydajności. Mówiąc najszerzej, jest to cała sfera profilaktyki związanej z funkcjonowaniem firmy. Choć tym działaniom nie towarzyszy uczucie pilności, ich znaczenia nie można przecenić. W tym ujęciu praca programistów jest zwykle relatywnie tania, wszystkie prace konserwacyjne można przeprowadzić w sposób planowy, często na produkcji i bez zatrzymywania normalnego biegu spraw w firmie.

Ewentualne dłuższe przerwy konserwacyjne mogą zostać odpowiednio zaplanowane, przeprowadza się niezbędne testy i wszystko wraca do normy. W ten sposób rozumiane usługi krytyczne zapobiegają utracie spójności danych, zachowaniu wymaganych poziomów bezpieczeństwa, pozwalają na wprowadzenie zmian wymaganych różnymi przepisami i tak dalej.

To zabezpieczenie podstawowej warstwy działalności w jej najbardziej elementarnych przejawach. Outsourcing informatyczny pozwala na scedowanie tych obowiązków na profesjonalnych wykonawców, zachowanie maksymalnego poziomu profesjonalizmu i jednocześnie obniża koszty w porównaniu z utrzymaniem odpowiednich stanowisk wewnątrz organizacji – szczególnie w sektorze MSP, ale nie tylko.

Profesjonalna analiza błędów

W tym przypadku nie ma już żadnej wątpliwości, że outsourcing informatyczny powinien być traktowany jako usługa krytyczna, przy czym trzeba podkreślić, że do wielu zagrożeń by nie dochodziło, gdyby z równą uwagą traktować bieżące utrzymanie oprogramowania i infrastruktury, co tylko dowodzi, że i ono ma znaczenie kardynalne.

W przypadku reagowania na kryzysy najczęściej nie ma mowy o poprawnym zarządzaniu wewnątrz organizacji. W wielu przypadkach koniecznością jest zastosowanie wielu rozwiązań, wielu języków programowania i wprowadzenie odpowiednich zmian w więcej niż tylko jednym systemie.

O ile błąd przeważnie dotyczy tylko jednego elementu oprogramowania, analiza przyczyn może wskazywać na zależności z innymi systemami czy elementami infrastruktury – rozwiązanie złożonych problemów będzie wymagało reakcji na wielu poziomach i nawet jeśli w firmie utworzone są odpowiednie działy i stanowiska i nawet jeśli uda się przekierować cały wysiłek na obsługę krytycznego zdarzenia, to kompetencji może w tym przypadku nie starczyć.

Dobrym zwyczajem jest zresztą analiza błędów nie tylko wewnątrz organizacji, ale też przy współpracy z programistami z zewnątrz, co pozwala wychwycić więcej błędów, a tym samym przynajmniej wskazuje odpowiedni kierunek zmian, które by należało wprowadzić, aby kryzys już się nie powtórzył.

Systemy informatyczne a zarządzenie firmą

Każda organizacja dziś bazuje na danych. Nawet jeśli jest to stacjonarny sklep, to bez systemów informatycznych nie da się prowadzić działalności: ewidencjonowanie sprzedaży, kontrola stanów magazynowych, rozliczenia czy dane o pracownikach – to elementy, które zależą w całości od środowiska programistycznego, a których utrata w najlepszym przypadku może narazić firmę na straty finansowe, w najgorszym zaś wiąże się z odpowiedzialnością karną i może doprowadzić do utraty płynności. Z tego powodu outsourcing programistyczny przynajmniej na poziomie reagowania kryzysowego jest absolutnie niezbędny. Do renomowanych firm oferujących usługi z tego zakresu należy https://www.innotion.pl/.

Previous Wymiana prawa jazdy? Sprawdź, kiedy musisz to zrobić. Poradnik dla kierowców
Next Czym się kierować przy wyborze producenta wind przemysłowych dwusłupowych i czterosłupowych? Podpowiadamy

Może to Ci się spodoba

Małe i średnie firmy z szansą na znaczą poprawę płynności finansowej

Na kłopoty z nieterminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów skarży się zdecydowana większość firm. Sektor MŚP, w odróżnieniu od dużych firm, ma ograniczone możliwości korzystania z oferty kredytowej czy faktoringu, który pomaga w zachowaniu płynności finansowej.

Umowy 1Comments

Wypowiedzenie umowy o pracę, a okres wypowiedzenia

Jeżeli zawarłeś umowę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy, nie możesz jej jednostronnie wypowiedzieć przed upływem wyznaczonego terminu. Już wkrótce to ograniczenie ma zniknąć z polskiego prawa za

Mała firma 1Comments

Jak oszczędzić na biurze?

Prowadzenie własnej firmy jest związane z wieloma kosztami, które, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, bywają zbyt obciążające. Są sposoby pozwalające zredukować wydatki związane z prowadzeniem własnej działalności – dzięki temu firma

Mała firma 0 Comments

Inwentaryzacja środków trwałych – kluczowe pojęcia

Efektywne zarządzenie majątkiem to nie tylko obowiązek przedsiębiorcy, ale i też warunek sukcesu. Bez odpowiedniego śledzenie tego, co gdzie się znajduje i jak przebiegają w firmie kluczowe procesy „obiegu” elementów

Współpraca konkurujących na co dzień firm w ramach klastrów napędza rozwój gospodarki

W Polsce istnieje ok. 200 klastrów, czyli firm konkurujących ze sobą, ale decydujących się na współpracę, aby osiągnąć wspólny cel, np. realizację prac badawczo naukowych. Ponad połowa z nich działa aktywnie,

Marketing XXI wieku — jak pracują agencje?

Rynek reklamowy to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. Według raportu SMG w samym 2015 roku zanotowano w tej branży wzrost o 4,5%, czyli aż 326,1 milionów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź