Jakie dokumenty są potrzebne by otrzymać na konto szybką pożyczkę przez Internet?

Jakie dokumenty są potrzebne by otrzymać na konto szybką pożyczkę przez Internet?

Pożyczki online to wśród Polaków jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania nieprzewidzianych wydatków. Oferujące je instytucje pozabankowe podkreślają, że klient może liczyć na proste procedury i szybki przelew środków. Sprawdź, czy rzeczywiście tak jest i jakie dokumenty musisz przedstawić, ubiegając się o pożyczkę przez Internet.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, po pożyczkę lub kredyt klient musiał fatygować się do stacjonarnej placówki banku bądź firmy pożyczkowej. Tam czekały na niego liczne formalności i konieczność przedstawienia sporej ilości dokumentów, na podstawie których oceniano jego zdolność do spłaty zobowiązania. Pieniądze otrzymywał najczęściej dopiero po kilku dniach od momentu złożenia wniosku. Dziś, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przez całą procedurę pożyczkową można przejść za pośrednictwem Internetu, a środki trafiają na rachunek bankowy nawet w ciągu kilkunastu minut (szczegóły ekspresowego działania systemu opisano na: https://www.wonga.pl/blog/zamiast-czekac-cała-dobe-na-przelew-zasilasz-konto-w-15-minut). Nie występują przy tym żadne skomplikowane formalności, a liczba dokumentów jakie trzeba przedstawić pożyczkodawcy jest ograniczona do niezbędnego minimum. To właśnie między innymi dlatego, takie produkty finansowe nazywane są dziś szybkimi pożyczkami online.

Pożyczka przez Internet – najczęściej wystarczy sam dowód osobisty

Każda instytucja pożyczkowa prosi klienta o okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, czyli dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku większości z nich na tym w zasadzie kończy się lista wymaganych dokumentów.

Jeśli chodzi o pożyczki przez Internet, to oczywiście nie trzeba osobiście fatygować się do pożyczkodawcy w celu przedstawienia dowodu osobistego – wystarczy przesłać drogą mailową jego skan. Wiele firm pożyczkowych nie żąda żadnych innych dokumentów, ponieważ znając dane osobowe klienta mogą z łatwością sprawdzić go w BIK-u oraz rejestrach dłużników. To pozwala im ocenić, czy dotychczas był rzetelnym i wiarygodnym dłużnikiem. Trzeba jednak podkreślić, że w większości firm pozabankowych maksymalna kwota pożyczki na dowód sięga ok. 1-2 tys. złotych.

Czasem potrzebne jest potwierdzenie źródła dochodów

Część pożyczkodawców, poza dowodem osobistym wymaga również przedstawienia zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach lub kopii umowy zawartej z pracodawcą, a pojedyncze – wyciągu z rachunku bankowego za ostatnie kilka miesięcy. Wymóg okazania takich dokumentów pojawia się zwykle w przypadku większych pożyczek, na kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, aczkolwiek nie jest to regułą i w niektórych firmach obowiązuje niezależnie od wnioskowanej kwoty. Tego typu dokumenty pozwalają ocenić zdolność klienta do spłaty zobowiązania, tj. sprawdzić, czy jego dochody wystarczą mu zarówno na uregulowanie przyszłego zadłużenia, jak i pokrycie codziennych wydatków.

Warto przy tym zauważyć, że pożyczkodawcy uwzględniają praktycznie każde udokumentowane źródło dochodu. Poza umową o pracę, mogą być nim także: umowy cywilnoprawne, dochody z działalności gospodarczej, renta, emerytura czy alimenty. Renciści i emeryci najczęściej są proszeni o przedstawienie potwierdzeń przelewów lub odcinków otrzymywanych od listonosza bądź w urzędzie pocztowym.

Umowa pożyczki – najważniejszy dokument

Najważniejszym dokumentem, jaki pojawia się przy zaciąganiu zobowiązania jest umowa pożyczki. Jej treść pożyczkodawca przekazuje klientowi drogą elektroniczną – oczywiście pod warunkiem, że jego wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Umowę może później wydrukować i podpisać, a następnie zeskanować i przesłać e-mailem, co będzie równoznaczne z zaakceptowaniem jej warunków. Pojedyncze instytucje pozabankowe dostarczają dokumenty za pośrednictwem kuriera, w obecności którego klient składa na nich podpis; kurier odbiera podpisaną umowę i przekazuje ją pożyczkodawcy.

Instytucja pozabankowa realizuje przelew pożyczki wówczas, gdy klient prześle jej podpisaną umowę. I choć teoretycznie czas trwania wszystkich procedur może zamknąć się w kilkunastu minutach, to jednak pośpiech nie jest tutaj wskazany – zawsze należy najpierw dokładnie przeanalizować zapisy umowy pożyczki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oprocentowanie i łączne koszty pożyczki, a także konsekwencje jej ewentualnego niespłacenia  w terminie. Jeśli w dokumencie zawarto jakieś niejasne zapisy, koniecznie trzeba poprosić o ich wyjaśnienie konsultantów firmy pożyczkowej.

Jak otrzymać szybką pożyczkę przez Internet?

Klienci, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z danej oferty pożyczkowej, zwykle w pierwszej kolejności muszą zaznaczyć na stronie internetowej pożyczkodawcy wnioskowaną kwotę pożyczki oraz termin jej spłaty. Następnie proszeni są o założenie konta w jego serwisie, co wiąże się z koniecznością wypełnienia krótkiego formularza, w którym należy podać swoje dane osobowe oraz odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Te ostatnie mogą dotyczyć między innymi wysokości uzyskiwanych dochodów, czy też liczby osób pozostających na utrzymaniu klienta. Na tym etapie najczęściej wymagane jest też przesłanie skanu dowodu osobistego. Proces ubiegania się o pożyczkę online kończy dokonanie przelewu weryfikacyjnego – na 1 gr, 10 gr lub 1 zł, który pozwala potwierdzić tożsamość potencjalnego pożyczkobiorcy.

Jak pokazuje przykład oferty instytucji pożyczkowej Wonga (szczegóły na www.wonga.pl), na prostych i przejrzystych zasadach może odbywać się nie tylko wnioskowanie o pożyczkę online, ale również jej późniejsza spłata. Konkretniej mówiąc, każdy nowy klient może pożyczyć w niej kwotę do 1500 zł na okres do 60 dni, płacąc przy tym łącznie zaledwie 10 zł. Przykładowo, jeśli pożyczka wynosi 1000 zł, do zwrotu pozostaje kwota 1510 zł.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Grupowe inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze
Next 2/3 firm obawia się cyberzagrożeń

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ustawa o elektromobilności podpisana przez Prezydenta

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), wspólnie z kancelarią DLA Piper Wiater sp. k., rozkłada podpisaną przez Prezydenta w dniu 5 lutego br. Ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych na czynniki

Wiadomości 0 Comments

Ponad 1,74 mln Polaków nie spłaca swoich zobowiązań

W ciągu roku w Rejestrze BIG InfoMonitor przybyło blisko pół miliona niesolidnych dłużników. Problem ze spłatą swoich zobowiązań ma już 1,74 mln Polaków. Wartość nieuregulowanych długów wzrosła w tym czasie dwukrotnie –

Wiadomości 0 Comments

Inwestorzy zagraniczni wrócą na polską giełdę, gdy wyjaśni się sprawa kredytów frankowych

Niepewność jest głównym czynnikiem odstraszającym zagraniczny kapitał od polskiej giełdy – uważa Jarosław Niedzielewski z Investors TFI. Czynniki ryzyka związane ze zmianą władzy jednak powoli znikają. Podatek bankowy obowiązuje od lutego,

Wiadomości 0 Comments

Dobra sytuacja w branży mieszkaniowej przyspiesza rozwój rynku sklepów budowlanych

Rynek DIY, czyli Do-It-Yourself (zrób to sam), wart jest blisko 52 mld zł i w zeszłym roku wzrósł o ponad 5 proc. – wynika z danych PMR. Szybki rozwój tego rynku to efekt m.in.

Wiadomości 10 komentarzy

Ubezpieczenie mieszkania wraz z kredytem w banku, czy polisa na własną rękę?

Każda osoba decydująca się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego,musi również zakupić ubezpieczenie dla danej nieruchomości. Jest to obowiązkowe. Który wybór będzie jednak najlepszy? Polisa z banku, czy wybrana samodzielnie? Ubezpieczenie w

Wiadomości 0 Comments

Jakie korzyści daje udział w programie Polska Bezgotówkowa?

Niemal co czwarty Polak uważa, że w Polsce jest zbyt mało miejsc, w których można płacić kartą płatniczą. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzi program Polska Bezgotówkowa, który ma na celu upowszechnienie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź