Jak wybrać towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

Jak wybrać towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne można rozpocząć na dwa sposoby – wybierając najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych i konkretne fundusze tego TFI lub poszukując takich TFI, które zarządzają funduszami o parametrach najbardziej adekwatnych do oczekiwań inwestora.

Wyniki funduszy zarządzanych przez TFI

Jednym z argumentów przemawiających za wyborem konkretnego towarzystwa funduszy inwestycyjnych powinny być wyniki osiągane przez fundusze zarządzane przez dane TFI na tle wyników funduszy innych TFI. Warto sprawdzić, jak radzą sobie różne fundusze, a nie tylko te, które odpowiadają oczekiwaniom i możliwościom inwestora. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych na swojej stronie internetowej powinno udostępniać dane o wynikach reprezentowanych funduszy. Dane tego typu najskuteczniej porównywać, odnosząc parametry poszczególnych funduszy dające się zestawić, np. wskaźnik Sharpe’a, wskaźnik Treynora, Information Ratio i wskaźnik Sortino.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie informacji aktualnych i historycznych. Notowania funduszy są wskazówką co do efektywności zarządzania tymi funduszami i skuteczności przewidywania. Powtarzalność dobrych wyników konkretnych funduszy danego TFI może być podstawą, by sądzić, że wyniki te nie są dziełem przypadku, a rezultatem niemałych umiejętności osób zarządzających danymi funduszami. W takim wypadku powierzenie pieniędzy specjalistom z TFI może być mniej ryzykowne niż inwestycja w fundusze towarzystwa, którego fundusze osiągają słabe lub co najwyżej przeciętne wyniki.

Pracownicy TFI – ich kompetencje i doświadczenie

Kolejnym wyznacznikiem wyboru najlepszego towarzystwa funduszy inwestycyjnych powinna być kadra. Warto poświęcić uwagę funduszom takich towarzystw, które zatrudniają doświadczonych ekspertów o szerokich kompetencjach.

Liczą się przede wszystkim wykształcenie, zdobyte doświadczenie i licencje czy uprawnienia, np. certyfikaty międzynarodowe. Tego typu informacje można znaleźć na stronie internetowej TFI. Kompetentny zespół zarządzający funduszami zwiększa większe prawdopodobieństwo, że jakość usług towarzystwa jest bardzo wysoka.

Historia TFI, uznanie w środowisku, nagrody, okres działania

Ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając towarzystwo funduszy inwestycyjnych, jest jego dotychczasowa działalność. Najbardziej istotne są czas działania TFI oraz nagrody i wyróżnienia zdobyte w ciągu kilku ostatnich lat. Szczególną uwagę warto zwracać na nagrody branżowe dla TFI lub konkretnych funduszy. Uznanie dla TFI powinno być wskazówką, co do wyboru najlepszego towarzystwa.

Previous Polacy spędzają w internecie średnio 11 godzin dziennie. To prawie dwa razy więcej niż dwa lata temu
Next Sytuacja większości firm w Polsce w tym roku poprawiła się

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Czernidło do opon

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego auto prezentowało się nienagannie. Większość dba pieczołowicie o każdy jego element. Niektórzy właściciele samochodów szczególnie dużo troski poświęcają oponom. Jest to jeden z elementów

Wiadomości 0 Comments

Rekordowe wyniki polskiego eksportu

W 2017 roku polskie firmy sprzedały za granicę towary za ponad 203 mld euro, w tym roku wyniki mogą być równie dobre. Poprawia się koniunktura u naszych głównych odbiorców w krajach UE,

Wiadomości 0 Comments

Windykacja długów? Nie taka straszna! Sprawdź, jak możesz się dogadać z wierzycielem

Windykacja długów – brzmi groźnie? Być może. Ale w rzeczywistości nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jeśli i Ty, podobnie jak wielu Polaków, zmagasz się ze zobowiązaniami finansowymi, wcale

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post