Jak zachować się w sądzie? Poznaj sądowy savoir-vivre

Stawienie się w sądzie zawsze generuje sporo stresu i budzi wiele wątpliwości. Poza standardowymi kwestiami dotyczącymi dotarcia w wyznaczone miejsce o wskazanej godzinie interesant nierzadko nie wie, w co się ubrać oraz jak się zachować. Poniżej prezentujemy kilka zasad sądowego savoir-vivre, których warto przestrzegać, by wizyta w sądzie przebiegła sprawnie i postawiła nas w możliwie jak najlepszym świetle.

Obowiązkowe stawiennictwo w sądzie

Zastanawiasz się, czy udać się na wezwanie, czy lepiej zostać w domu? Wątpliwości rozwiewają prawnicy z BSKancelaria, którzy zapytani o kwestie stawiennictwa w sądzie odpowiedzieli nam: „Niezależnie od przyczyny wezwania do sądu, naszym obowiązkiem jest stawienie się w nim. W niektórych przypadkach sąd może przyjąć naszą obecność jako nieobowiązkową, lecz wówczas wysyła on zawiadomienie, a nie wezwanie.

Pamiętajmy, że w przypadku zaniechania obowiązku stawiennictwa, może zostać nałożona na nas kara finansowa oraz przymusowe doprowadzenie pod oblicze sądu przez służby mundurowe, w skrajnych przypadkach czekać nas może nawet do 30 dni aresztu.”

Jeżeli mimo wszystko nie możesz stawić się w sądzie, powinieneś bezzwłocznie powiadomić o tym sąd. wówczas możliwa będzie zmiana terminu rozprawy lub odwołanie stawiennictwa.

Staw się punktualnie

Nawet 5-minutowe spóźnienie na rozprawę, może sprawić, że sąd zamknie rozprawę i wyda wyrok pod Twoją nieobecność. Jeżeli wiesz, że się spóźnisz, zatelefonuj do sekretariatu wydziału wskazanego w wezwaniu sądowym i powiadom o swoim opóźnieniu.

Używaj zwrotu „Wysoki Sądzie”

Pamiętaj, że jedyną właściwą formą zwracania się do sądu (niezależnie od płci osoby orzekającej) jest zwrot „Wysoki Sądzie”.

Pamiętaj o wstawaniu

Wstawaj, gdy sąd zwraca się do Ciebie, gdy Ty mówisz do sądu oraz wtedy, gdy sąd opuszcza salę i wchodzi na nią. Jest to jedna z ważniejszych zasad komunikacji z sądem. Niezachowanie odpowiedniej etykiety pod tym względem może sprawić, że dużo stracisz w oczach sądu.

Mów pytany

Jeżeli chcesz coś powiedzieć, musisz poprosić sąd o pozwolenie na zabranie głosu. Z mówieniem poczekaj, aż sąd udzieli Ci głosu. Podczas zabrania głosu pamiętaj, by zwracać się bezpośrednio do sądu. Oczekiwanie na możliwość zabrania głosu wynika z przyjętego porządku posiedzeń, a także uniknięcia powstania chaosu podczas toku rozprawy.

Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość

Przed przystąpieniem do rozprawy zostaniesz poproszony o wylegitymowanie się. Aby dopełnić obowiązku, musisz przedłożyć dowód osobisty lub paszport. Czasem zdarza się, że sąd może pójść na rękę i zatwierdzić prawo jazdy jako dokument potwierdzający tożsamość.

Do sądu warto również zabrać pismo z wezwaniem na rozprawę, dzięki któremu szybciej zweryfikujesz adres sądu i sali sądowej.

Ubierz się schludnie

Strój powinien być dostosowany do roli procesowej. Zupełnie inaczej ubiorą się osoby biorące udział w postępowaniu alimentacyjnym, a inaczej podmioty gospodarcze. Świadkowie mogą o wiele swobodniej dobierać swój strój. Nadrzędna zasada dotycząca dress code określa, że strój nie powinien razić powagi sądu, a także winien być dostosowany do okoliczności. Oczywiście ubiór powinien być bardziej formalny.

Źródła:

https://www.zakiewicz-adwokaci.pl/sadowy-savoir-vivre.html

https://lexraty.pl/blog/51/savoir-vivre-na-sali-rozpraw-czyli-jak-zachowywac-sie-w-sadzie.html

Previous Jak dobrze napisać wniosek o dofinansowanie?
Next Jak rozkręcić biznes hafciarski w domu? Kredyt 60 tys. złotych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Sklepy inwestują w zaawansowane systemy do analizy zachowań klientów

Narzędzia do analizy zachowań klientów zyskują nowy wymiar. Dzięki technologii wi-fi i beaconom handel może już nie tylko monitorować ruch użytkowników w witrynach online, lecz także zyskuje narzędzie do analizy aktywności konsumentów również

Wiadomości 0 Comments

Polskie miasta po raz kolejny rywalizują o tytuł Eco-Miasta

Nie mamy planu B ani planety B – mówi Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce. Zmiany klimatyczne, smog, zrównoważony transport, wzrost zapotrzebowania na wodę i energię oraz gospodarka odpadami to tylko początek długiej

Wiadomości 3 komentarze

Znamy najlepsze banki w Polsce

Jak ujawniło niekomercyjne badanie przeprowadzone przez tajemniczego klienta w polskich bankach, na najlepszą obsługę można liczyć przede wszystkim w placówkach Banku Millennium, ING Banku Śląskiego oraz Deutsche Banku. Badanie miało

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post