Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Każdy pracownik, który ma pracę pragnie, aby nieustannie powiększać swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samodoskonalić. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często umożliwiają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające. Wiedzą, jak jak ważne są takie szkolenia oraz jak bardzo mogą wpłynąć na jakość pracy.

W większości przypadków to pracodawca pokrywa koszty wysłania pracownika na kursy oraz dodatkowe koszty (koszty przejazdu, noclegu, wyżywienia, materiałów szkoleniowych).

Zazwyczaj przedsiębiorcy zabezpieczają się i zawierają deklaracje czy też umowy lojalnościowe. Są to dokumenty, w których przełożony oferuje, że opłaci wszystkie koszty kursu, a podwładny zapewnia, że wykorzysta pozyskaną naukę do rozrostu firmy i usprawnienia mechanizmów w niej rządzących. Poza tym potwierdza, że nie złoży wypowiedzenia w konkretnym terminie od przebycia szkolenia. Reasumując, taka umowa obejmuje: deklarację zatrudniającego, deklarację pracownika, czas ważności umowy (maksymalny czas obowiązywania umowy lojalnościowej nie może przekraczać trzech lat).

Podpisujący deklarację muszą zdawać sobie sprawę, że w przypadku niedopełnienia z założeń w niej zawartych zostaną obciążeni grzywną (zwykle równowartość kosztów szkolenia).

W jakich przypadkach można mówić o niewywiązaniu się z założeń umowy? Oto one: przede wszystkim, wtedy, gdy zatrudniony odda na ręce zatrudniającego wypowiedzenie wcześniej niż zatwierdzono w umowie lojalnościowej. Także, gdy zatrudniony zaprzestanie uczęszczania na kurs lub w ogóle go nie podejmie bez rzeczowego wyjaśnienia swojej decyzji. I ostatecznie, gdy przedsiębiorca nie będzie przestrzegał terminu obowiązywania umowy lojalnościowej i wcześniej dymisjonuje pracownika.

W sytuacji, gdy zatrudniony nie dopełni obowiązków umieszczonych w deklaracji lojalnościowej, wówczas zobligowany będzie do kompletnego zwrotu kosztów poświęconych na szkolenie.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?
Next Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?

Może to Ci się spodoba

Wszystko o odprawie pośmiertnej

Utrata życia przez podwładnego to szokujące przeżycie dla rodziny, ale także pracodawcy. Zgodnie z prawem powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich zasadach jest wypłacana? W jaki sposób

Czy Polacy bardzo różnią się w doborze ubioru do pracy od innych nacji?

Jeśli chodzi dobór garderoby do pracy Polacy coraz więcej czasu i pieniędzy przeznaczają na zadbanie o swój ubiór. Zgodnie z oceną specjalistów w kwestii zewnętrznej prezencji należymy do grupy tych

Wszystko o zasiłkach chorobowych

Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma prawo do kilku istotnych świadczeń. Wśród nich znajduje się zasiłek chorobowy, który wypłacany jest na podstawie zwolnienia lekarskiego. W jaki sposób

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post