Księga identyfikacji wizualnej a księga znaku – podstawowe różnice

Księga identyfikacji wizualnej a księga znaku – podstawowe różnice

Księga identyfikacji wizualnej i księga znaku to dokumenty, które w długim okresie wspierają agencję brandingową i innych podwykonawców w realizowaniu projektów związanych z komunikacją firmy z otoczeniem zewnętrznym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że te dwie nazwy nie są tożsame. Czym różnią się księgi identyfikacji wizualnej i znaku?

Księga znaku – podstawowa forma ustalenia kształtu logo

Księga znaku to jeden z najbardziej podstawowych dokumentów, który definiuje instrukcje związane z obowiązującym w firmie logo, standardami jego użytkowania i potencjalnymi sposobami na modyfikację go w zależności od formy prezentacji materiałów.

Księga znaku daje firmie pewność, że projekt logo będzie wykorzystany prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem. Często możemy być świadkami sytuacji, w której logo na różnych materiałach odchodzi nieco od standardu – jego rozdzielczość jest nieodpowiednia, zastosowano nieodpowiednią paletę barw, czy zastosowano go w nieprawidłowym miejscu. Księga znaku wyznacza wszelkie standardy i procedury, które muszą zostać zachowane podczas wykorzystywania tego znaku – w praktyce jednego z najważniejszych pod kątem identyfikacji brandingu.

Czym jest księga identyfikacji wizualnej?

Księga identyfikacji wizualnej mylnie porównywana jest do księgi znaku jako dokument zawierający dokładnie te same informacje. Tymczasem księga identyfikacji to dokument definiujący znacznie więcej elementów związanych z brandingiem i identyfikacją wizualną firmy.

Jak dobrze, wiemy, wiele organizacji zleca takim podmiotom jak agencja seo czy agencja brandingowa pracę, jaką jest projekt logo, projekt strony www i wiele więcej. W takiej sytuacji sposób prezentacji pewnych firmowych elementów wychodzi daleko poza obręb logo. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na przygotowanie księgi identyfikacji wizualnej.

To dokument, który zawiera kompletny zbiór zaleceń związanych z wykorzystaniem każdego elementu identyfikacji wizualnej – nie tylko logo, ale też barw, sposobu przygotowywania dokumentacji, projekty gadżetów reklamowych, stoisk handlowych i tak dalej. Księga identyfikacji wizualnej stanowi kompletną pomoc w przygotowywaniu spójnej, konsekwentnej w każdym obszarze strategii komunikacji z klientem.

Księga identyfikacji wizualnej czy księga znaku – co wybrać?

To największy dylemat organizacji, która zdaje sobie sprawę z potrzeby ustanowienia pewnych standardów, jednak ciężko jej stwierdzić, który dokument będzie odpowiedni.

Z jednej strony księga znaku będzie inwestycją mniej kosztowną, ale ograniczającą standardy jedynie do loga. Coraz więcej firm działających w modelu omnichannel komunikuje się z klientem na różnych polach – social media, strona internetowa, e-mail marketing, targi branżowe, sklep stacjonarny. Logo to w takim wypadku tylko jeden element, który istotny, nie wpływa tak bardzo na wyobraźnie klientów, jak kompletna i spójna strategia stosowania barw i konkretnych motywów w każdym elemencie.

Jeśli więc zależy nam na rozwoju obszaru marketingu i w dłuższym okresie chcemy osiągnąć większą rozpoznawalność na rynku, stworzenie księgi identyfikacji wizualnej z pewnością pomoże nam w realizacji celu.

Previous Kredyt technologiczny FENG – na czym polega i jak działa?
Next Nadchodzące miesiące mogą zadecydować o przyszłym kształcie rynku kryptoaktywów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

3 sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym

Nawet jeśli sprzedaż kształtuje się na dość satysfakcjonującym poziomie, to nie znaczy, że nie mogłaby być jeszcze wyższa. A co najważniejsze, naprawdę nie potrzeba wiele, aby przebić pewną barierę, która

Wiadomości 0 Comments

Zielone osiedla coraz popularniejsze

Cena to wciąż dominujące kryterium wyboru mieszkania. Klienci coraz większą wagę przywiązują jednak do kosztów jego eksploatacji. Takie rozwiązania jak panele fotowoltaiczne, wykorzystywanie zbieranej deszczówki czy czujniki ruchu mogą obniżyć

Wiadomości 0 Comments

Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Dziennikarz ze względu na charakter wykonywanej pracy jest często narażony na naruszenie praw autorskich. Osoba wykonująca ten zawód powinna dokładać wszelkich starań, by uniknąć takich oskarżeń. Prawa i obowiązki reportera

Wiadomości 0 Comments

5 sposobów wyjścia z kłopotów z kredytem hipotecznym

Banki coraz częściej sprzedają duże portfele wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie. Wbrew pozorom, informacja o zmianie wierzyciela nie musi być złą nowiną. Wyjaśniamy dlaczego i za ile banki sprzedają swoje długi. Podpowiadamy

Wiadomości 0 Comments

W sklepach internetowych różnice w cenach produktów mogą sięgać kilkuset procent

Ten sam produkt w różnych e-sklepach może mieć różną cenę. Największe różnice występują w kategorii artykułów elektronicznych oraz farmaceutyków – wynika z obserwacji Dealavo. Co ciekawe, zdarza się, że dystrybutorzy proponują znacznie niższe ceny

Wiadomości 0 Comments

Dzięki programowi Rodzina 500 plus może wzrosnąć zdolność kredytowa Polaków

Mieszkanie większe o nawet 30 mkw. będzie mogła kupić na kredyt rodzina z trójką dzieci, gdy ruszy program 500+. Oznacza on bowiem 1000 zł więcej dochodu netto na miesiąc, co zwiększa zdolność

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź