Ochrona firmowego logo. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ochrona firmowego logo. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Codziennie w obrocie gospodarczym pojawiają się nowe znaki towarowe, tworząc wartościowy element promocji oraz majątku każdego przedsiębiorstwa. Fantazyjne logo jest wizytówką każdej firmy, która staje się magnesem dla nowych klientów. Poprzez promocje i inwestycje w swoje przedsiębiorstwo, rozpoznawalność Twojej marki każdego dnia rośnie. Warto więc posiadać podstawową wiedzę jak od strony prawnej wygląda ochrona firmowego logo.

Ochrona firmowego logo przez zastrzeżenie znaku towarowego.

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które nadaje się do odróżniania towarów i usług danego przedsiębiorcy na rynku. Dlatego do kategorii znaków towarowych oprócz logo, można zaliczyć m.in. słowo jako samą nazwę, slogan, znaki graficzne, kolory itp.

Najsilniejszą prawną formą ochrony firmowego logo jest jego zastrzeżenie w Urzędzie Patentowym. Widać to dość wyraźnie w konfrontacji z minimalną ochroną, którą prawo zapewnia znakom niezarejestrowanym.

Zobacz również:

Czy mogą istnieć dwie firmy o identycznych nazwach: https://znakitowarowe-blog.pl/dwie-firmy-o-podobnych-identycznych-nazwach/

Dokonując zgłoszenia swojego znaku towarowego, musisz określić jakie terytorium Cię interesuje. Większość przedsiębiorców kieruje się tutaj zasięgiem obecnej lub planowanej działalności. W oparciu o to kryterium wyróżniamy następujące procedury rejestracji znaków towarowych:

  • krajowa (zgłoszenia dokonuje się do Urzędu Patentowego RP w Warszawie);
  • regionalna (zgłoszenia dokonuje się do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej);
  • międzynarodowa (zgłoszenia dokonuje się do Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej).

Formalnościami przy rejestracji znaku towarowego można spróbować zająć się samodzielnie lub zlecić wszystko rzecznikowi patentowemu. Prawo ochronne przyznawane jest na 10 lat z możliwością jego przedłużenia. W zgłoszeniu należy wyznaczyć klasy, a w nich wymienić towary albo usługi, do oznaczania których ma służyć dane logo. Ponadto należy również pamiętać o obowiązku uiszczenia stosownych opłat urzędowych.

<

Korzyści wynikające z rejestracji firmowego logo.

Zastrzeżenie znaku towarowego daje jego właścicielowi prawo do wyłącznego posługiwania się nim w swojej branży, tzn. w odniesieniu do skazanych w zgłoszeniu towarów i usług. Rejestracja znaku towarowego daje silne narzędzie prawne do walki z nieuczciwą konkurencją. Nie od dziś wiadomo, że lider rynku często jest naśladowany. Jeżeli więc ktoś zbytnio przybliży się do Twojego logo, łatwo będziesz mógł zmusić go do zaprzestania naruszania prawa.

W tym celu będziesz mógł wykazać przysługujące Ci prawa poprzez przedłożenie świadectwa rejestracji.

Dokument ten stanowi potwierdzenie:

  • jaki dokładnie znak jest objęty prawem ochronnym;
  • kto jest właścicielem znaku;
  • do kiedy obowiązuje ochrona;
  • do oznaczania jakich towarów i usług ma służyć zarejestrowane oznaczenie.

Uzyskanie prawa ochronnego daje Ci uprawnienie do umieszczania ® przy swoim logo. Dla odbiorców i konkurentów będzie to sygnał, że chronisz swoją markę w najsilniejszej formie.

<

Ochrona logo firmy przez rejestrację wzoru przemysłowego.

Innym sposobem na zabezpieczenie praw do Twojego logo jest uzyskanie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy. Musisz jednak pamiętać, aby logo kwalifikowało się do takiej ochrony, musi spełniać dwa warunki: być nowe oraz posiadać indywidualny charakter.

Wymóg nowości oznacza, że przed datą zgłoszenia, identyczny wzór nie został publicznie udostępniony. Wzór będzie uznany za identyczny z tym już udostępnionym, jeżeli różni się od niego jedynie nieistotnymi szczegółami. Natomiast wzór zostałby uznany za posiadający indywidualny charakter, jeżeli całościowe wrażenie, jakie wywołuje na poinformowanym użytkowniku, różniłoby się od wrażenia, jakie wywiera na nim wzór udostępniony wcześniej.

Co ciekawe wielu przedsiębiorców wykorzystuje tę formę ochrony jako dodatek do zarejestrowanego znaku towarowego. Taki zabieg ma na celu rozszerzenie ochrony np. dla samego sygnetu lub innej wersji kolorystycznej logo. Rejestracja wzoru jest bowiem tańsza niż znaku towarowego.

Jak sam zauważyłeś, firmowe logo można zastrzec jako znak towarowy oraz wzór przemysłowy. Z tym że pomiędzy tymi formami ochrony nie można stawiać znaku równości. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego nagrania.

<<>

Czy posiadasz prawa autorskie do swojego logo?

Jeśli sam zaprojektowałeś swoje logo, to oczywiste jest, że jesteś twórcą i jedynym jego właścicielem. Jednak w większości przypadków przedsiębiorcy zlecają wykonanie firmowego logo agencji marketingowej.

I tutaj częstym błędem jest założenie, że w momencie zapłaty za fakturę, stajemy się właścicielami efektów prac grafika. Aby tak się stało, musisz podpisać z nim umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Jeżeli takiej umowy nie ma, wszelkie prawa pozostają u twórcy.

Niestety, ale brak takiej umowy może doprowadzić do tego, że skonfliktowany z Tobą grafik unieważni Twój znak towarowy.Dobra wiadomość jest taka, że taką umowę można podpisać w każdej chwili. O ile twórca oczywiście wyrazi na to zgodę (a wcale nie musi).

<

Czy niezarejestrowane logo jest jakoś chronione?

Okazuje się, że tak, choć poziom tej ochrony można uznać za minimalny. Prawa do znaków niezarejestrowanych można wywodzić z:

  • prawa do komercyjnego oznaczenia towarów i usług (ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji);
  • prawa autorskiego do logo (ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

W przypadku wystąpienia sporu będziesz musiał udowodnić przysługujących Ci prawa. Problem w tym, że nie istnieje rejestr znaków niezarejestrowanych. To wszystko będziesz musiał wykazać dowodami.

Co do zasady przyjmuje się, że prawo do znaku niezarejestrowanego przysługuje temu przedsiębiorcy, który pierwszy zaczął używać danego logo komercyjnie. Im dłużej Twoja firma jest na rynku, im większe ma obroty i szerszy zasięg terytorialny, tym silniejszą zyska ochronę.

Zakres ochrony znaku niezarejestrowanego za każdym razem będzie indywidualnie ustalany przez sąd. Prowadzenie więc sporu w oparciu o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest o tyle nieprzewidywalne, że sąd może uznać, że zakres przysługującej Ci ochrony jest mniejszy, niż myślisz.

Dla przypomnienia, powołując się na prawa do znaku zarejestrowanego wykazanie przysługujących Ci praw, wymaga jedynie przedłożenia do akt świadectwa rejestracji.

Previous Nietypowe metody znakowania gadżetów firmowych
Next Dlaczego warto sprawdzić swój PIT w nowej usłudze Twój e-PIT

Może to Ci się spodoba

Czy w mieszkaniu uzyskanym z MDM można założyć firmę?

Wielu młodych ludzi rozpoczyna proces usamodzielnienia nie tylko od zakupu mieszkania, ale również znalezienia dobrze płatnej pracy lub założenia własnej działalności gospodarczej. Zdobycie dofinansowania do własnych czterech kątów to naprawdę

Dotacje 0 Comments

Program w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020

Unia Europejska od lat realizuje wiele programów operacyjnych, których celem jest wspieranie przedsiębiorców i rządów z różnych krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Należy szczególną uwagę zwrócić na Program Horyzont 2020. Największy

Co warto wiedzieć na temat umowy zlecenia?

W dzisiejszych czasach zdobywanie zatrudnienia wymaga ogromnej cierpliwości i kreatywności w poszukiwaniach (atrakcyjne CV, przekonujący list motywacyjny, dobre portfolio). Problemy ekonomiczne oraz gospodarcze spowodowały, że na rynku pracy brakuje ciekawych

Rewolucja cyfrowa zmienia dotychczasowe modele biznesowe

Łączenie wcześniej niepowiązanych obszarów wiedzy czy różnych działów w ramach jednej firmy staje się koniecznością. Same firmy w pojedynkę często nie są w stanie tego zrobić. Potrzebne jest wsparcie partnera technologicznego, który przeprowadzi firmę

Grupowe ubezpieczenie na życie – jakie są korzyści dla firmy? O zaletach takiego rozwiązania

Grupowe ubezpieczenie na życie zostało opracowane z myślą o przedsiębiorcach i pracownikach, aby w wygodny sposób mogli zadbać o bezpieczeństwo i ochronę życia – swojego i najbliższej rodziny, a także

Kryzysy wizerunkowe dotyczą nie tylko firm

Kryzysy wizerunkowe dotykają nie tylko marek, lecz także blogerów i vlogerów. We wrześniu przekonali się o tym blogerka Mama Ginekolog czy Youtuber Serafin Pęzioł, autor kanału SerafinTV. Z krytyką internautów w ubiegłym miesiącu musieli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź